Wielozadaniowe szuflady grzewcze

Wielozadaniowe

Szuflady grzewcze to stosunkowo nowe rozwiązania AGD. Mogą stanowić praktyczny zestaw z piekarnikiem, kuchenką mikrofalową lub ekspresem do kawy. Na pewno dopełnią funkcjonalność tych sprzętów, a tym samym sprawią, że gotowanie stanie się przyjemniejsze.

Z szuflady grzewczej będą zadowoleni zarówno dorośli, jak i dzieci, które będą mogły w niej z łatwością przygotować słodkie przysmaki, np. gorącą czekoladę. Urządzenie można wykorzystać do podgrzania naczyń, podtrzymania temperatury przygotowanej żywności, a nawet do gotowania i pieczenia potraw. Wszystko dzięki odpowiedniej cyrkulacji ciepłego powietrza. W naczyniu ogrzewanym wewnątrz szuflady potrawa stygnie dużo wolniej. Na tym jednak nie koniec zastosowań, bo jest ich naprawdę o wiele więcej. W zależności od producenta i modelu urządzenia te dysponują rozmaitymi wysokościami i szerokościami, co przekłada się na ich pojemność, a w konsekwencji na mnogość zastosowań.

Wielozadaniowe

Amica AWDM6B Q-TYPE; Bosch BIC 510NS0; Concept OZ-4022

Gabaryty i pojemność szuflad

W ofercie producentów szuflad grzewczych do domowej zabudowy kuchennej dostępne są zwykle dwa rodzaje sprzętu, różniące się wysokością. Może to być 14 lub 29 cm. Dodatkowo marka Miele oferuje również szufladę o wysokości 32 cm.

Wymiar szerokości jest w tym wypadku raczej standardowy i wynosi ok. 60 cm. Dzięki temu szuflada idealnie współgra w kuchennej aranżacji z innymi zabudowanymi urządzeniami. Mniejszy model pozwala na podgrzanie zastawy stołowej dla ok. 6 osób. Doskonale sprawdzi się w kuchennej zabudowie, zwłaszcza w połączeniu z kompaktowym piekarnikiem lub ekspresem o wysokości 45 cm. Taki duet idealnie wpasuje się w standardową 60-centymetrową niszę kuchenną. Bardziej pojemne modele o wysokości 29 cm to z kolei świetne uzupełnienie dla standardowych urządzeń do zabudowy o wysokości 60 cm. Pozwalają na podgrzanie zastawy nawet dla 12 osób. Zestaw złożony z piekarnika w połączeniu z taką szufladą grzewczą będzie wówczas idealnym rozwiązaniem do montażu w ok. 90-centymetrowej niszy.

Gabaryty szuflady przekładają się na jej nośność. Mniejsze modele są w stanie pomieścić ok. 15-kilogramowy załadunek, a większe nawet do 25 kg naczyń. Warto pamiętać, żeby nawet szuflada załadowana do pełna swobodnie się otwierała i zamykała. Jeżeli elementy załadunku będą wystawać, uniemożliwi nam to domknięcie sprzętu, a tym samym szuflada nie będzie w stanie utrzymać we wnętrzu odpowiedniej temperatury.

Wielozadaniowe

Szuflada grzewcza pochodząca z tej samej linii wzorniczej co pozostałe AGD do zabudowy będzie niemal niezauważalna w kuchennej aranżacji. (Fot. Samsung)

Temperatura w szufladzie

Zakres temperatury, jaki oferują szuflady grzewcze, jest zależny od producenta i modelu urządzenia. Większość modeli standardowo dysponuje zakresem temperatury w przedziale od 40 do ok. 80 °C. Ponadto, wartości temperatury są nieco inne dla różnych funkcji podgrzewania, jakie są dostępne w szufladzie. W innej temperaturze będą podgrzewane filiżanki, a w innej potrawy. W razie potrzeby temperaturę wewnątrz szuflady grzewczej można regulować, dostosowując ten parametr do własnych potrzeb. Regulacja temperatury może być płynna, czyli stopień po stopniu, lub skokowa, a więc np. co 5 °C. Niektóre modele wyposażone są w tzw. bezstopniową regulację temperatury, w której zamiast ustalonych wartości mamy określone jedynie przybliżone poziomy grzania, np. niski, średni i wysoki, a sterowanie tym parametrem odbywa się za pomocą ergonomicznego pokrętła.

Wielozadaniowe

Amica AWDM6I X-TYPE; Miele ESW 7020; Samsung NL20T9100WD

Wielozadaniowe

Amica AWDM6W X-TYPE; Miele ESW 7020; Samsung NL20T8100WK

Rodzaje szuflad grzewczych

Wśród szuflad grzewczych, ze względu na ich funkcjonalność, możemy wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje urządzeń, z których jedne przeznaczone są do pootrzymywania temperatury, a zatem do podgrzewania naczyń lub potraw, a drugie, oprócz podgrzewania, mogą też służyć do przygotowywania potraw. Zastosowania praktycznego szuflad grzewczych do podgrzewania naczyń nie musimy szeroko opisywać. Warto podkreślić, że dotyczy to nie tylko użytkowania, ale przede wszystkim samego montażu. Decydując się na kompaktowy piekarnik, możemy wypełnić lukę pod nim właśnie taką praktyczną szufladą. Pod kątem użytkowania to niewielkie urządzenie ma wiele rozmaitych zastosowań. Służy do podgrzewania naczyń, ale przy tym ma zwykle kilka poziomów, na których można umieścić filiżanki oraz talerze, a panująca w niej temperatura osiąga nawet ok. 85 °C. Ostatni parametr oznacza, że możemy w niej np. rozpuścić czekoladę. Czyż to nie praktyczny pomocnik? Szczególnie dzieci ucieszą się z takiej funkcjonalności.

Szuflady grzewcze do podgrzewania naczyń i przygotowywania potraw to z kolei urządzenia, które podgrzewają naczynia i dodatkowo poddają obróbce termicznej dania. Upraszczając, podgrzewamy w niej naczynia, a gotowe dania utrzymujemy w wysokiej temperaturze. Te szuflady oferują również gotowanie potraw w niskich temperaturach oraz bezpieczne i skuteczne rozmrażanie głęboko mrożonych produktów.

Wielozadaniowe

Szuflada grzewcza sprawdzi się również jako podgrzewacz filiżanek, co docenią zwłaszcza miłośnicy „krótkiego” espresso, które jest podawane z małych, szybko studzących napój, porcelanowych filiżankach.

Spójne wzornictwo

Nie bez znaczenia jest wzornictwo szuflady grzewczej. Dobrze, aby było ono spójne z pozostałymi sprzętami zabudowy kuchennej, a przynajmniej urządzeniem, przy którym szuflada będzie montowana. Jeśli więc chcemy, aby w kuchennej zabudowie znalazła się również szuflada, która nie będzie odstawała wzorniczo od reszty, najlepiej, aby była tego samego producenta i pochodziła z tej samej linii produktowej, co np. piekarnik czy ekspres do zabudowy, z którym często tworzy spójną całość. Jeśli nie markę, to przynajmniej warto zachować jednolitą kolorystykę sprzętu. Producenci oferują fronty szuflad wykonywane z czarnego lub białego szkła, a także ze stali nierdzewnej, podobnie zresztą jak fronty piekarników. Może to być też połączenie dwóch kolorów, jak np. w modelu AWDM6I z linii X-type marki Amica, gdzie górna część frontu wykonana jest ze szkła barwionego na czarno, a dolna jest w kolorze stali szlachetnej. O zachowanie spójnego wzornictwa nie powinno być zatem trudno. Szuflady grzewcze zwykle nie są wyposażone w standardowe, wystające uchwyty, jak piekarnik czy kuchenne szafki. Zamiast tego producenci wbudowali w nie specjalne systemy ułatwiające otwieranie zaledwie przez lekkie naciśnięcie frontu. W zależności od producenta systemy te noszą odmienne nazewnictwo. Komfortowy dostęp do szuflady zapewniają prowadnice teleskopowe, które umożliwiają całkowite jej wysunięcie, a tym samym wygodny załadunek i rozładunek wnętrza.

Wielozadaniowe

Bosch BIC 630NB1; Amica AWDM6W Q-TYPE; Siemens iQ500 BI510CNR0

Wielozadaniowe

Bosch BIC 630NS1; Miele ESW 7020; Bosch BIC 630NS1

Czyszczenie szuflad grzewczych

Pełny wysuw ułatwia również utrzymanie szuflady w czystości. Czyszczenie sprzętu powinniśmy wykonywać po każdym jej użyciu, a jeśli nie widzimy takiej konieczności, to względnie po jej zabrudzeniu. Należy jednak odczekać, aż urządzenie wystygnie. Następnie wystarczy wyjąć umieszczone wewnątrz niego maty antypoślizgowe i delikatnie przetrzeć powierzchnię, np. wilgotną ściereczką lub miękką gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po wyczyszczeniu szuflady jej wnętrze można osuszyć miękką ściereczką, wykonaną np. z mikrofibry, lub papierowym ręcznikiem. Do czyszczenia wnętrza szuflady producenci nie zalecają stosowania środków czyszczących zawierających m.in. sodę czy amoniak. Nie powinno się też używać preparatów odkamieniających, a także proszków i detergentów, które mogłyby spowodować zarysowanie powierzchni. Matę antypoślizgową z wnętrza szuflady najlepiej czyścić ręcznie, podobnie jak szufladę – z użyciem ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Do szuflady należy włożyć ją ponownie dopiero po jej całkowitym wyschnięciu.

2021-10-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket