Wielofunkcyjne urządzenia do gotowania

Wielofunkcyjne

Producenci urządzeń kuchennych prześcigają się w ułatwianiu nam przygotowywania zdrowych, szybkich i smacznych posiłków. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się urządzenia wielofunkcyjne jak multicookery, frytkownice beztłuszczowe czy wolnowary. (Fot. MPM)

Te kompaktowe urządzenia to doskonały wybór nie tylko dla osób żyjących w biegu, którym zależy na czasie. Sprawdzą się także wtedy, gdy znaczenie mają niewielkie rozmiary, jeśli np. urządzamy kuchnię w kawalerce czy szukamy przenośnego sprzętu na działkę. Choć na zewnętrz urządzenia mogą wyglądać podobnie, to sporo je rożni w kwestii sposobu działania. Dlatego przyjrzyjmy się, jakie rozwiązania oferują multicookery, frytkownice oraz wolnowary.

Wielofunkcyjne-urzadzenia-do-gotowania-1

ADLER AD 6413w; CROCKPOT CSC062X; SHARP AF-GD82AE-B

Gotowanie z multicookerem

Urządzeniami wielofunkcyjnymi, które coraz częściej znajdują zastosowanie w kuchni, są multicookery. Granica między nimi a takimi produktami jak frytkownice beztłuszczowe czy szybkowary elektryczne jest bardzo płynna. Do grona multicookerów zaliczymy wszelkiego rodzaju urządzenia, które pozwalają na kilka sposobów przygotowywać posiłki, np. piec, podsmażać i gotować. Należą one do kategorii urządzeń uniwersalnych i wielofunkcyjnych i dziś coraz częściej zastępują właśnie chociażby kombiwary. Wzrost ich popularności z pewnością ma wiele wspólnego ze zmianami stylu życia. Żyjemy „szybciej” i dużo większą wagę przywiązujemy do tego, co jemy. W związku z tym kwestią czasu było pojawienie się na rynku urządzeń pozwalających na „automatyczne” gotowanie – tę niszę wypełniły właśnie multicookery. Z powodzeniem zastępują wypiekacz do chleba, parowar, frytkownicę, kuchenkę mikrofalową czy piekarnik, a nawet szybkowar. Gotują, smażą, pieką, gotują na parze i podgrzewają. Ale to tylko niektóre z ich możliwości. Doskonale sprawdzają się także podczas przygotowywania lodów domowej roboty, jogurtu czy maślanki. Ich możliwości tak naprawdę zależą już od konkretnego modelu. Można w nich przyrządzić zarówno mięso, jak i warzywa, ryby czy desery. Urządzenia te odznaczają się dużą wszechstronnością zarówno pod względem wielozadaniowości, jak i obsługi.

Wielofunkcyjne-urzadzenia-do-gotowania-3

CONCEPT CK8001; CROCKPOT CSC066X; HISENSE HAF2900D

Frytkownice beztłuszczowe

Urządzenie oprócz grzałki jest wyposażone w system cyrkulacji powietrza, który równomiernie rozprowadza ciepło w jego wnętrzu. Najważniejsze jednak, że nie zużywa przy tym dużo tłuszczu, unikamy więc nadmiernego obciążenia układu trawiennego, eliminujemy tłuste plamy i towarzyszący im bałagan, wreszcie pozbywamy się nieprzyjemnych zapachów. Pojemność urządzeń wynosi nawet 5 l, a maksymalna moc to ok. 1500 W. Najnowocześniejsze modele wyposażone są w automatyczne zabezpieczenie przed przegrzaniem, regulację temperatury i czasu pracy, a nawet specjalne formy do pieczenia ciast lub babeczek. Misa powinna być wykonana z powłoki zapobiegającej przywieraniu. Urządzenia te są nie tylko szybkie i wydajne, ale zwykle także bardzo komfortowe, bowiem często niektóre elementy można myć w zmywarce. Inne zalety frytkownicy powietrznej to możliwość np. pieczenia ciast czy babeczek. Niektóre modele mogą również suszyć żywność lub ją podgrzewać. Takich opcji nie znajdziemy w tradycyjnych frytkownicach. Ciekawym trendem są frytkownice podwójne. Urządzenie jest wyposażone w dwie duże komory, najczęściej w tym samym rozmiarze. Oczywista zaleta to możliwość przygotowania dwukrotnie większej ilości żywności. Jednocześnie jednak takie rozwiązanie jest bardziej praktyczne i ekonomiczne niż frytkownica powietrzna z jedną dużą komorą. Przede wszystkim, gdy zajdzie taka potrzeba, można skorzystać z tylko jednej komory, co redukuje zużycie energii. Druga zaleta to możliwość przygotowywania jednocześnie dwóch potraw o innych wymaganiach. W jednej komorze możemy umieścić np. mięso, a w drugiej warzywa lub przekąski wegetariańskie. Mamy przy tym pewność, że tłuszcz z mięsa nie dostanie się do nich, co przecież ma znaczenie dla wegetarian. Oczywiście, obie komory są wyposażone w kompletnie oddzielne sterowanie i regulację takich parametrów jak temperatura czy timer. Najlepsze modele wyposażone są również w funkcję synchronizacji pracy komór. Oznacza to, że potrawy wymagające różnego czasu przygotowywania będą gotowe jednocześnie, tak żebyśmy mogli naraz podać np. mięso oraz dodatki.

Wielofunkcyjne-urzadzenia-do-gotowania-5

Przygotowane w wolnowarze dania są esencjonalne i pełne smaku. (Fot. Crock-Pot)

Gotowanie z wolnowarem

Zasada działania wszystkich wolnowarów jest podobna i różnice między urządzeniami to przede wszystkim jakość wykonania czy sposób sterowania. Dlatego na rynku możemy wyróżnić najbardziej zaawansowane wolnowary cyfrowe oraz podstawowe modele manualne. Jak sama nazwa wskazuje, wolnowar cyfrowy jest wyposażony w panel sterowania z wyświetlaczem oraz przyciskami lub pokrętłami. Dzięki nim możemy precyzyjnie sterować wszystkimi parametrami i funkcjami, np. timerem, automatycznym podgrzewaniem i innymi. Wolnowary manualne są wyposażone w pokrętła i brakuje w nich funkcji automatyzujących pracę, jednak są w stanie przygotować tak samo pyszne dania jak modele cyfrowe. Pod względem konstrukcji wolnowar najbardziej przypomina garnek z pokrywą. Jest wyposażony w uchwyty ułatwiające przenoszenie, a z przodu ma umieszczony panel sterujący. Pokrywa jest transparentna i wykonana z hartowanego szkła, w trakcie pracy urządzenia możemy więc na bieżąco śledzić postęp w przygotowywaniu potrawy. Tym, co najważniejsze, jest misa, w której są przygotowywane potrawy. Jest to wyjmowane naczynie, zazwyczaj kamionkowe lub ze stopu metali pokrytego powłoką ceramiczną. Czyszczenie misy jest łatwe, a oprócz tego wygląda ona estetycznie, więc można bezpośrednio w niej serwować przyrządzone posiłki. Obsługa wolnowaru jest łatwa i wymaga jedynie chwili nauki. Podstawowe modele manualne są wyposażone zazwyczaj w pokrętła. W praktycznie wszystkich dostępnych na rynku urządzeniach znajdziemy trzy tryby pracy. Dostępne są dwa programy gotowania – „low”, czyli tryb małego zużycia energii, w którym gotowanie odbywa się w mniejszej temperaturze, oraz „high”, który charakteryzuje się większą mocą i temperaturą. W praktyce w trakcie użytkowania tryby zmieniamy zgodnie z tym, co radzi przepis, dobierając je do określonych składników. Trzeci tryb to podtrzymywanie temperatury, które jest przydatne, gdy skończymy przygotowywać danie, jednak musimy jeszcze przez jakiś czas wstrzymać się z jego podaniem.

Wielofunkcyjne-urzadzenia-do-gotowania-7

CAMRY CR 6311; CROCKPOT CSC026X; MPM MFR-09

Szybkowary elektryczne

W szybkowarze potrawy gotowane są zdrowo, a do tego znacznie szybciej za sprawą zwiększonego ciśnienia. To ono odpowiada za szybsze podwyższenie temperatury i lepsze krążenie ciepła, a to z kolei wpływa na zwiększenie szybkości gotowania. Modele elektryczne różnią się między sobą trybami gotowania, co jest związane z temperaturą, systemami zabezpieczeń oraz funkcjami, takimi jak automatyczne wyłączenie. Można je polecić użytkownikom, którzy nie potrzebują bardzo dużej pojemności i preferują samodzielne urządzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby szybkowar elektryczny spakować i zabrać np. na wyjazd na działkę. Ich pojemność to zazwyczaj ok. 5 – 6 l. Główna zaleta szybkowaru elektrycznego to, oczywiście, bardziej rozbudowane sterowanie, a więc i większa automatyzacja pracy. Nie musimy kontrolować całego procesu gotowania, można go dobrać do potrawy, zaprogramować i po określonym czasie danie będzie gotowe do podania.

Szybkowar elektryczny jest wyposażony w elektroniczny panel sterowania, bardzo często z czytelną ikonografiką. Zazwyczaj przyciski są dotykowe, a na cyfrowym wyświetlaczu można ustawić np. długość programu pracy. Urządzenie może mieć kilkanaście różnych trybów automatycznych, np. do pieczenia ciast, przygotowywania owoców morza, zupy, dżemów, gulaszu, jogurtu, pieczenia czy gotowania na parze. Każdy z trybów ma domyślny czas trwania, który można ewentualnie skrócić lub wydłużyć. Gdy czas dobiegnie końca, urządzenie automatycznie się wyłączy lub przejdzie w tryb podtrzymywania temperatury. Oprócz tego dostępne są tryby manualne, pozwalające na gotowanie z wysokim ciśnieniem lub bez niego. Czas pracy czy temperaturę gotowania ustawiamy w nich samodzielnie. Przydaje się to, gdy chcemy, żeby potrawy był gotowe na określony czas.

Wielofunkcyjne-urzadzenia-do-gotowania-9

Multicooker może łączyć funkcje wolnowaru, szybkowaru, frytkownicy, a nawet piekarnika i wielu innych urządzeń. (Fot. Concept)

Gotowanie w wersji smart

Opcja sterowania za pomocą aplikacji mobilnej to trend, który dotarł do współczesnych wielofunkcyjnych urządzeń gotujących. Dlatego nowoczesne frytkownice, multicookery czy wolnowary mogą być wyposażone w moduł Wi-Fi. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Przede wszystkim interfejs aplikacji i ekran dotykowy telefonu dla wielu osób mogą być wygodniejszym sposobem sterowania. Możemy wygodnie wybrać tryb pracy, program gotowania lub samodzielnie skonfigurować takie parametry jak temperatura czy timer. Oprócz tego w trakcie przygotowywania potrawy możemy sprawdzić, kiedy będzie ona gotowa, na swoim telefonie. Gdy urządzenie zakończy pracę, otrzymamy powiadomienie na telefon. Aplikacja może być także praktycznym źródłem przepisów na smaczne i zdrowe dania.

Wielofunkcyjne-urzadzenia-do-gotowania-11

SHARP AF-GS404AE-B; CROCKPOT CSC024X; MPM MFR-11

Wielofunkcyjne-urzadzenia-do-gotowania-11-2

PETRA PT5175VDEEU10; ZELMER ZAF9000 Dual; ZELMER ZAF7120

Frytki bez tłuszczu – Amica AFM 4011

Dzięki frytkownicy Amica AFM 4011 przygotujemy smaczne dania i przekąski z minimalną ilością tłuszczu. Korzystając z aż 8 programów gotowych, odkryjemy zdrowsze wersje swoich ulubionych potraw. Dzięki beztłuszczowej technice smażenia za pomocą ciepłego powietrza oraz odpowiedniej cyrkulacji dania będą chrupiące na zewnątrz i delikatne w środku. Do dyspozycji mamy funkcje: pieczenia frytek, opiekania, tostowania, podpiekania, podgrzewania, pieczenia, przygotowania mrożonych produktów i suszenia. Pozbawiony pokręteł, nowoczesny i intuicyjny panel sterowania pozwoli z łatwością ustawić odpowiednie parametry pracy frytownicy. Sensory są czułe na dotyk, dzięki czemu sprawnie wybierzemy odpowiedni program. Bez problemu utrzymamy też panel w czystości – po użyciu wystarczy przetrzeć go ściereczką. Nowoczesny wyświetlacz LED w czasie rzeczywistym pokaże informacje dotyczące temperatury, czasu czy gotowości urządzenia do pracy. Dzięki alertom w odpowiednim momencie dowiemy się o koniecznych do wykonania czynnościach – np. przemieszaniu frytek. Frytkownicy możemy użyć do suszenia grzybów, ziół, owoców i warzyw, a nawet mięsa. Korzystając z ustawień urządzenia, precyzyjnie określimy temperaturę suszenia w zakresie od 30 do 90 °C. Suszenie może trwać od 1 do 24 godzin – czas ustawimy w przedziałach co godzinę. W trybie manualnym timer ustawimy w zakresie do 60 minut (co 1 minutę), w zależności od potrzeb. Korzystając z ustawień termostatu, dostosujemy temperaturę pracy urządzenia w standardowym zakresie od 80 do 200 °C. Możemy zarządzać wysokością temperatury ręcznie, ustawiając ją za pomocą wygodnych przycisków co 5 °C, albo używając programów gotowych z temperaturą ustawioną domyślnie.

Frytki bez tłuszczu

Wygodne, elektroniczne sterowanie – Sharp AF-GS552AE-B

Konsumenci coraz częściej sięgają po frytkownice beztłuszczowe, poszukując zdrowej alternatywy dla tradycyjnych modeli. Przykładem takiego produktu jest najnowsza propozycja marki Sharp, model AF-GS552AE-B. Urządzenie sprawdzi się nie tylko w przygotowywaniu frytek, ale stanowi ekonomiczną alternatywę dla piekarnika dzięki znacznie mniejszemu zużyciu energii. Jak podaje producent, możemy zaoszczędzić nawet 50 proc. energii względem konwencjonalnego piekarnika o mocy 1600 W. Frytkownicę wyposażono w czytelny wyświetlacz LED i elektroniczny panel sterujący, ułatwiające programowanie funkcji. Urządzenie jest wyposażone w cztery tryby gotowania – podgrzewanie wstępne, ponowne podgrzewanie, utrzymywanie ciepła i gotowanie zamrożonych produktów. Możemy także skorzystać z ośmiu dostępnych ustawień predefiniowanych przygotowanych z myślą o najpopularniejszych potrawach. Dzięki temu, że powietrze może swobodnie krążyć pod wyjmowanym koszem do smażenia, potrawy przygotowane we frytkownicy beztłuszczowej są równomiernie wypieczone i chrupiące. Powierzchnię kosza pokryto powłoką zapobiegającą przywieraniu, co oznacza, że czyszczenie jest łatwe i nie wymaga długiego szorowania. Producent pozwala na regulację temperatury w zakresie od 80 do 200 °C. Dostępna jest również funkcja wyłącznika czasowego, który można zaprogramować na do 60 minut pracy. Bezpieczne użytkowanie urządzenia zapewnia nienagrzewający się uchwyt.

Wygodne, elektroniczne sterowanie
2024-03-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket