Wielofunkcyjne oczyszczacze powietrza

Wielofunkcyjne

Sezon jesienno − zimowy to przede wszystkim zagrożenia spowodowane pogorszeniem jakości powietrza przez spalanie szkodliwych substancji i zwiększenie zachorowań na grypę, czy infekcje spowodowane wirusem SARS-CoV-2. Ze względu na epidemię zalecane jest przebywanie w domu. Tym bardziej przydatny będzie oczyszczacz, aby zapewnić czyste powietrze.

W zależności od zaawansowania modelu znaleźć w nich można różne rozwiązania i funkcje dodatkowe.

Jaki oczyszczacz wybrać do walki z wirusami i bakteriami?

Warto znać wielkości cząstek zanieczyszczeń, aby wybrać odpowiedni system ich filtracji. Ważne jest, aby oczyszczacz miał kilka rodzajów filtracji. Podstawowe modele wykorzystują filtrację wieloetapową z zestawami filtrów mechanicznych, zazwyczaj trzech. Należą do nich filtry: wstępny, węglowy oraz HEPA. Filtr wstępny służy do zatrzymywania największych cząstek znajdujących się w powietrzu, a także pyłków, włosów lub sierści. Filtry węglowy usuwa zanieczyszczenia gazowe i nieprzyjemne zapachy. Filtr HEPA zatrzymuje przeszło 99,97 proc. pyłów zawieszonych PM2,5, a nawet mniejszych (0,01 – 0,3 μm) znajdujących się w powietrzu w zależności od klasy filtra. Są w stanie zneutralizować mikroorganizmy takie jak bakterie czy wirusy. Filtry mogą być oddzielne, wtedy wymieniamy je w różnych terminach lub mogą tworzyć jeden moduł, wtedy oczyszczacz poinformuje, kiedy go wymienić. Warto sprawdzić czy ich skuteczność działania była przebadana np. przez ekspertów TÜV. Przykładowo Dual filtr w oczyszczaczu Roger marki Stadler Form uzyskał przekonujące wyniki podczas oczyszczania z cząstek stałych testu TÜV. Test potwierdził filtrowanie 100 proc. cząstek o wielkości 0,255 mikrometra (test przeprowadzono w oparciu o normę DIN 71460-1:2006). Dla porównania: ludzki włos ma grubość 80 mikrometrów. Zatem filtrowane cząsteczki są 313 razy mniejsze. Dodatkowy test potwierdził: oczyszczacz powietrza Roger skutecznie filtruje 99,9 proc. wszystkich wirusów grypy typu A (grypa hiszpańska (H1N1), H1N2, grypa azjatycka (H2N2) i grypa Hongkong (H3N2) i aerozoli z powietrza w ciągu 60 minut (testowane w komorze testowej o pojemności 28 m3).

Wielofunkcyjne

CONCEPT OV1210; GOTIE GOP-220; RAVANSON AP-30

Promieniowanie UV-C w walce z wirusami

W walce z mikroorganizmami jest też skuteczne promieniowanie ultrafioletowe (UV – UltraViolet, czyli nadfioletowe), które zawiera fale elektromagnetyczne z zakresu długości od 100 do 400 nm. Szczególne właściwości wykazuje promieniowanie UV-C w zakresie fal o długości 220 – 280 nm. Maksimum skuteczności występuje przy 253,7 nm. Ważne jest natężenia promieniowania i czas naświetlania, które decydują o skuteczmości niszczenia wirusów. Jego właściwości dezynfekcyjne znane są od dawna, stosowane jest w szpitalach czy zakładach przetwórstwa spożywczego. W oczyszczaczach powietrza są stosowane LEDy. Skażone powietrze zasysane jest przez wentylator do jego wnętrza do komory z LED przepływając powietrze, poddane zostaje promieniowaniu UV-C i następnie wydostaje się na zewnątrz oczyszczone mikrobiologicznie.

Wielofunkcyjne

Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger Little ma tekstylny filtr wstępny szwajcarskiej marki Sanitized, producenta antybakteryjnej powłoki higienicznej, który można prać nawet do 20 razy. (Fot. Stadler Form)

Jony Plasmacluster w walce z SARS-CoV-2

Firma Sharp potwierdziła skuteczność działania jonów Plasmacluster na SARS-CoV-2. W wyniku testu z próbką powietrza zawierającego koronawirusa zredukowano o 90 proc. liczbę cząsteczek wirusa. Zdaniem japońskich naukowców środki dezynfekujące, takie jak alkohol i detergenty (środki powierzchniowo czynne) są skuteczne w zmniejszaniu ryzyka występowania wirusa na materiałach, jednak w przypadku infekcji za pomocą aerozoli (mikrokropelek), istnieje niewiele skutecznych środków zaradczych, poza maskami. W tym przypadku wykazano skuteczną inaktywację SARS-CoV-2 w kroplach unoszących się w powietrzu za pomocą technologii Plasmacluster. Można by oczekiwać, że jest ona przydatna do zmniejszenia ryzyka infekcji w zaludnionych pomieszczeniach, w tym w biurach, domach, placówkach medycznych i pojazdach. A więc wybierając oczyszczacz powietrza, warto uwzględnić generator jonów Plasmacluster, które są w stanie poradzić sobie z różnymi rodzajami wirusów i bakterii.

Wielofunkcyjne

Wybierając oczyszczacz powietrza warto znać wielkości cząstek zanieczyszczeń, aby wybrać odpowiedni system ich filtracji. (Fot. Vestfrost)

Oczyszczacze z nawilżaniem nie tylko dla alergików

Suche powietrze szczególnie w sezonie jesienno − zimowym w naszych mieszkaniach jest przyczyną wielu dolegliwości dróg oddechowych. Oczyszczacz powietrza powinien mieć funkcję nawilżania. To urządzenia 2 w 1. Oczyszczacz jest wyposażony w zestaw filtrów pasywnych i aktywnych może mieć generator jonów np. Plasmacluster. Zbiornik na wodę ma filtr dyskowy wodny, którego nasączona wkładka filtracyjna oczyszcza wstępnie powietrze.

Wielofunkcyjne

STADLER FORM Roger big 2; Haus & Luft HL-OP-10; BEGOOD BKJ-215

Informacja o pyłach, alergenach i TVOC

W oczyszczaczach najważniejsza jest informacja o poziomie pyłów PM2,5 w mieszkaniu. Czujnik jakości powietrza mierzy poziom zanieczyszczenia. Wartość może być podawana liczbowo i graficznie lub tylko graficznie. Sensor wykrywa drobne cząsteczki zanieczyszczeń, a urządzenie przetwarza zebrane dane, aby automatycznie ustalić szybkość oczyszczania. Ponadto czujnik na bieżąco informuje o jakości powietrza dzięki 4-stopniowemu wskaźnikowi kolorów. Oczyszczacz może mieć dwa tryby wyświetlania zanieczyszczeń: indeks alergenów lub indeks cząsteczek PM2,5, który wskazuje bieżące stężenie cząsteczek PM2,5 w pomieszczeniu. Droższe oczyszczacze informują o TVOC – lotnych związkach organicznych.

2021-10-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket