Do odtwarzania plików multimedialnych w samochodzie doskonale nadają się również tablety. Najpopularniejszym rozmiarem ekranu w tego typu urządzeniach jest 7 cali, ale w samochodzie świetnie sprawdzą się także modele 8-, a nawet 10-calowe. Na korzyść tabletu przemawia m.in. dotykowy ekran i jego rozdzielczość, która może wynosić 1920 × 1080, a nawet 2560 × 1600 pikseli. Zaletą korzystania z tabletu jest ponadto dostęp do Internetu. Pod tym względem w podróży przydatne będą zwłaszcza modele z modemem 3G lub obsługujące modem 3G podłączony do USB tabletu. Dzięki temu można nie tylko przeglądać zdjęcia, słuchać muzyki czy oglądać filmy, ale też odbierać maile w podróży czy korzystać z komunikatorów internetowych.
Dla wygody użytkowania tabletu w samochodzie można nabyć dodatkowo odpowiedni uchwyt, który umożliwi zamocowanie urządzenia do przedniej szyby lub deski rozdzielczej samochodu, a więc podobnie jak w wypadku nawigacji GPS. O wyczerpanie się baterii tabletu nie musimy się obawiać, ponieważ w sprzedaży dostępne są specjalne adaptery USB do gniazda zapalniczki, które umożliwiają podłączenie urządzenia i ładowanie akumulatorów tabletu podczas jazdy.
Kamera cofania może być zamontowana np. tuż nad tablicą rejestracyjną samochodu. Niektórzy producenci mają w sprzedaży nawet specjalne ramki montażowe, kompatybilne z dostępnymi w ich ofercie kamerami.
Ostatnio modnym dodatkiem do samochodowego systemu audio-wideo stały się wideorejestratory. Montuje się je najczęściej na desce rozdzielczej samochodu, zasila z gniazda zapalniczki i ukierunkowuje obiektyw kamery tak, aby rejestrował to, co widzi osoba prowadząca pojazd. Wideorejestrator jest zwykle wyposażony w akumulator, który pozwala na dokonywanie zapisu obrazu i dźwięku nawet przy wyłączonym silniku. Niektóre modele wideorejestratorów mają w komplecie dodatkową kamerę, która umożliwia rejestrowanie tego, co dzieje się z tyłu pojazdu. Nagranie sporządzone z wykorzystaniem wideorejestratora może w razie wypadku posłużyć jako dowód dla firmy ubezpieczeniowej. Wideorejestrator można wykorzystać ponadto jako aparat fotograficzny. Zdjęcia zapisywane są najczęściej w formacie JPEG.
Takie urządzenie ma zwykle kilka gigabajtów wbudowanej pamięci, ale może mieć także slot na karty pamięci (np. SD, SDHC lub mikro-SD i mikro-SDHC), co daje praktycznie nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o pojemność na dane, a tym samym maksymalną długość zapisu. Kartę pamięci po zapełnieniu można bowiem wymienić na kolejną i kontynuować zapis. Niektóre modele wideorejestratorów pozwalają na tzw. nagrywanie w pętli. Funkcja ta sprawia, że urządzenie w wypadku zapełnienia pamięci usuwa stary plik i nagrywa w jego miejsce nowy. Maksymalny czas nagrywania można zwiększyć przez zmianę trybu rejestracji. Im lepsza jest jakość nagrywania materiału wideo, tym czas ten będzie krótszy. Zmieniając rozdzielczość nagrywania materiału wideo z Full HD (1920 × 1080 pikseli) na 640 × 480 otrzymamy nagranie, co prawda, z mniejsza ilością szczegółów, ale za to będzie ono mogło być znacznie dłuższe. Wideorejestratory mogą umożliwiać nagrywanie wideo z zapisem aktualnej daty i godziny nagrania. Filmy rejestrowane są najczęściej w formacie AVI.
W wideorejestratorach ciekawą funkcją jest detekcja ruchu. Umożliwia ona automatyczne uruchomienie nagrywania po tym, jak pojazd zacznie się przemieszczać, i zatrzymanie nagrywania, gdy pojazd zatrzyma się na dłużej.
Wideorejestrator może być wyposażony w G-sensor. Jest to czujnik grawitacyjny, który pozwala na rejestrację zmian przyspieszenia pojazdu. Dzięki temu nagrywanie może zostać uruchomione w wypadku nagłego przyspieszania lub hamowania samochodu. Zapis parametrów z wykorzystaniem czujnika G-sensor umożliwia dokładne wyznaczenie momentu i kierunku zdarzenia.
Wśród złączy dostępnych w wideorejestratorach możemy spotkać najczęściej USB, które pozwala na wymianę danych między nim a komputerem i umożliwia ładowanie wbudowanej baterii. W niektórych modelach może być ponadto obecne złącze HDMI, dzięki któremu kamerę można podłączyć bezpośrednio np. do telewizora i oglądać zarejestrowane nagrania i zdjęcia.
© 2024 InfoMarket