Trwałe i eleganckie

Różnorodne konstrukcje i kształty baterii pozwalają dobrać ten element do potrzeb użytkowników zarówno pod względem kształtu,

kolorystyki, jak i funkcjonalności. (Fot. Blanco)

Jedno- czy dwuuchytowe, a może bezdotykowe?

Baterie różnią się również liczbą uchwytów. Istnieje kilka sposobów nie tylko zwyczajnego odkręcania wody, ale też regulowania jej temperatury. Możemy tutaj wyróżnić modele jedno- i dwuuchwytowe. Pierwsze pozwalają na szybkie, łatwe i – co ważne – oszczędne uruchomienie wody oraz regulację jej strumienia i temperatury. Wciąż popularne są modele dwuuchwytowe, w których za uruchomienie ciepłej i zimnej wody odpowiedzialne są dwa osobne zawory. Rozwiązanie to ma jednak pewną wadę – do ustawienia optymalnej temperatury potrzebujemy czasu, a tym samym niepotrzebnie tracimy wodę. Pod względem oszczędności sprawdzić się mogą baterie termostatyczne. Są one wyposażone w specjalną blokadę, która uniemożliwia wypływ zbyt ciepłej lub zimnej wody. Optymalną temperaturę ustawia się na termostacie, który kontroluje stopień nagrzania wypływającej wody. Baterie tego typu mają dwa oddzielne pokrętła: jedno służy do regulacji strumienia wody, drugie do regulacji temperatury.

Ciekawym rozwiązaniem są tzw. baterie bezdotykowe. Są to modele wyposażone w czujnik, który wyczuwa zbliżone dłonie. Po określonym czasie wypływ wody jest automatycznie zatrzymywany, a ponowne uruchomienie odbywa się po powtórnym zbliżeniu dłoni. Dostępne są również modele z określonym czasem wypływu. Działają one podobnie do modeli bezdotykowych, z tą różnicą, że strumień wody jest uruchamiany przez dotknięcie ręką, a odcinany automatycznie po upływie określonego czasu.

Trwałe i eleganckie

PYRAMIS Camea; BLANCO Vintera XL 9-UF; PYRAMIS Kartesio 1B 1D

Stylowe wzornictwo do każdej kuchni

Kolory odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Czy sobie to uświadamiamy, czy nie, otaczające nas barwy wpływają na nastrój i emocje. Już dawno zrozumieli to projektanci i producenci granitowych zlewozmywaków i baterii kuchennych. Różnorodne kolory pojawiają się więc także w kuchennych wnętrzach. Czasem stają się w nich motywem wiodącym, czasem jedynie niewielkim akcentem. Myśląc o wyposażeniu kuchni, warto zwrócić uwagę m.in. na kolorowe granitowe zlewozmywaki i baterie kuchenne, które mogą skutecznie ożywić wnętrze. Tego typu modele znajdziemy w ofercie wielu producentów.

Akcesoria i dodatki do zlewozmywaków granitowych

W kuchni niezwykle ważny jest dobór odpowiednich dodatków, z którymi krojenie, mycie, a nawet suszenie będą dziecinnie proste. Wśród wielu dodatków do zlewozmywaków najpopularniejsze są deski do krojenia. Producenci zlewozmywaków oferują modele desek, które można nałożyć na komorę lub ociekacz zlewu. Odpowiednio umocowana deska jest nie tylko wygodna w użyciu, ale przede wszystkim bardzo funkcjonalna – nie przesuwa się w trakcie korzystania z niej. Użytkownik może nią manewrować według potrzeb – w zależności od modelu – w pionie i w poziomie. Na rynku dostępne są deski drewniane, z tworzyw sztucznych, a także ze szkła hartowanego. Te ostatnie są idealne nie tylko do krojenia, ale sprawdzą się również jako podstawki do odstawiania gorących naczyń.

Innym ciekawym i bardzo pożytecznym dodatkiem są wkładki do komory pomocniczej. Są to dodatkowe elementy, które pozwalają zwiększyć funkcjonalność zlewozmywaka. Można z ich pomocą odseparować poszczególne produkty lub wykorzystywać komorę pomocniczą np. jako dodatkową komorę ociekową do suszenia, m.in. sztućców. Różnego rodzaju tacki, tarki, miski i sita są przystosowane do instalowania zarówno w komorze głównej, jak i dodatkowej.

Trwałe i eleganckie

BLANCO Linus-S; PYRAMIS Bello Plus; FRANKE Urban Studio 1 1_2B 1D

Kuchnia dobrze zorganizowana

Zlewozmywaki pomagają też zachować odpowiednią organizację w kuchni, a o tym, jak bardzo ważna jest jej funkcjonalność, pozwalająca na szybkie i sprawne przygotowanie posiłków, nie trzeba nikogo przekonywać. Jedną z podstawowych zasad ergonomii w kuchni jest utworzenie tzw. trójkąta roboczego, czyli zachowanie odpowiedniej odległości (od 120 do 210 cm) między lodówką, zlewozmywakiem i piekarnikiem (oraz płytą grzewczą). W tym wszystkim wybór funkcjonalnego zlewozmywaka jest niezwykle ważny. Jest on niezbędny w każdej kuchni, nawet w tej wyposażonej w zmywarkę, i powinien jak najlepiej spełniać swoje zadanie, wspomagając użytkownika w kuchennych obowiązkach. Dla singla wystarczający może okazać się model jednokomorowy, natomiast kilkuosobowa rodzina zmywająca ręcznie nie obejdzie się bez zlewozmywaka dwukomorowego, najlepiej z ociekaczem. Kompromisem między tymi dwoma rozwiązaniami jest zlewozmywak półtorakomorowy, który wyposażony jest w jedną dużą i dodatkową niewielką komorę, w której możemy odłożyć np. umyte sztućce czy warzywa.

Ważny odpowiedni montaż

Z niektórymi zlewozmywakami można sobie poradzić samodzielnie. Warto jednak zawsze skorzystać z usług profesjonalistów. Zanim zainstalujemy zlewozmywak, powinniśmy zapoznać się z pewnymi aspektami technicznymi. Przy instalacji zlewozmywaka ważną, a może nawet najistotniejszą kwestią jest to, gdzie przebiega instalacja wodno- kanalizacyjna. Im bliżej niej zostanie umieszczony zlewozmywak, tym lepiej, gdyż nie będzie trzeba przeprowadzać jej przez całą kuchnię. Specjaliści od zabudowy twierdzą, że zlewozmywak umieszczony przy oknie sprawi, że osoba zmywająca będzie zasłaniać wpadające światło dzienne przygotowującemu posiłki przy blacie roboczym. Dopływ wody i odpływ nieczystości powinny znaleźć się w obrębie szafki zlewowej, najlepiej w miejscu centralnym. Sposób rozwiązania podejścia wodociągowego i kanalizacyjnego zależy od rodzaju baterii oraz syfonu. Najczęściej wykonuje się je średnicą 1/2 cala, tak dla wody zimnej, jak i ciepłej. Przy podejściu kanalizacyjnym pod zlewozmywak potrzeba przewodu o średnicy min. 50 mm. Inną ważną zasadą jest to, że ujęcie ciepłej i zimnej wody zakończone baterią powinno być zlokalizowane na wysokości około 60 cm od podłogi, w centralnej części szafki zlewozmywakowej. Sama armatura ścienna powinna znajdować się na wysokości 25 – 35 cm od krawędzi zlewozmywaka, by zapewnić wygodne korzystanie z niego.

Trwałe i eleganckie

Zlewozmywaki kompozytowe cechują się precyzją wykończenia, mimo że wyglądem przypominają naturalny kamień. Są eleganckie i mogą stanowić ciekawy akcent w kuchni, np. na zasadzie kontrastu: jasny zlewozmywak w ciemnym blacie. (Fot. Franke)

Zlewozmywaki nakładane

Jest to najprostszy z możliwych sposobów montażu. Wystarczy nałożyć na szafkę przystosowany do tego zlew. Zwykle są to zlewozmywaki prostokątne. Ważne jest przy tym dokładne uszczelnienie przestrzeni między ścianą a zlewem, ponieważ nieszczelność to główna pułapka czyhająca na niedoświadczonego montera i jedna z przyczyn późniejszych usterek. Jednym ze sposobów stosowanych przez producentów w celu wyeliminowania tej niedogodności jest produkowanie zlewozmywaków nakładanych ze specjalnym „kołnierzem”. Tak montowane zlewy mogą współpracować zarówno z baterią ścienną, jak i tzw. sztorcową, czyli stojącą.

Wbudowywane konstrukcje

Ten rodzaj zlewozmywaków jest obecnie jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez użytkowników. Do jego zamontowania należy wyciąć w blacie kuchennym specjalny otwór (producent dołącza schemat), a następnie umieścić w nim zlewozmywak. Niepodważalną zaletą tego rodzaju montażu jest brak wystających krawędzi i kantów, bowiem wbudowany zlewozmywak stapia się z blatem niemal w jednolitą całość. Istnieją dwa typy krawędzi zlewozmywaków wbudowywanych. Pierwszy rodzaj to krawędzie wypukłe, których wyprofilowanie gwarantuje lepszą stabilność zlewozmywaka. Takie urządzenia mocuje się klamrami w wyciętym blacie, niezależnie od materiału, z którego jest on wykonany. Drugim rodzajem są krawędzie płaskie – wówczas komora przylega do blatu kuchennego, a krawędź wystaje tylko o grubość materiału. Tu również stosuje się do mocowania specjalne klamry, a takie zlewozmywaki można mocować w blatach z różnych materiałów. Takie modele, zależnie od tego, w jakim miejscu blatu są mocowane, mogą współpracować z baterią ścienną albo sztorcową. Przed umieszczeniem zlewozmywaka w otworze na całym obrzeżu trzeba włożyć uszczelkę, chroniącą przed zaciekaniem wody pod obrzeże komory. Tak przygotowany zlewozmywak wkłada się do otworu i przykręca uchwytami montażowymi do blatu.

Trwałe i eleganckie

FRANKE Fresno FSG 611; PYRAMIS Siros 1B; PYRAMIS 115.0595.089

Modele podwieszane

Montowanie tego rodzaju zlewozmywaków wygląda bardzo podobnie jak wpuszczanych w blat. Przy ich montażu również trzeba wyciąć odpowiedni otwór w blacie na podbudowie (szafce kuchennej) według instrukcji producenta. Różnica polega na tym, że urządzenie wbudowuje się od dołu. Ten rodzaj montażu jest nieco bardziej skomplikowany, jednakże daje możliwość dowolnego łączenia ze sobą komór o różnych wielkościach, a także kształtach (np. dwóch niezależnych komór w niewielkim odstępie). Najliczniejszą grupę w tej kategorii stanowią mniejsze zlewy. Najczęściej współpracują one z bateriami sztorcowymi montowanymi w blacie. Warto dodać, że w wypadku blatów powlekanych tworzywem sztucznym taki sposób montażu zlewu jest wykluczony. Co ważne, zlewozmywaki do podbudowy mogą być zrównane z blatem lub wystawać spod niego, tak by możliwe było stosowanie dodatkowego wyposażenia. Zlewozmywaki tego typu wymagają blatów z fabrycznie wyciętym i zabezpieczonym otworem. To ważne, żeby wyznaczyć z drugiej strony blatu otwory montażowe do uchwytów. W tym celu trzeba blat odwrócić i za pomocą szablonu odrysować krawędź komory zlewozmywakowej, a następnie wyznaczyć i wywiercić otwory pod zaczepy (o średnicy kołka montażowego i głębokości nie większej niż 1/2 grubości blatu). Kolejny krok to posmarowanie brzegu zlewozmywaka bezbarwnym silikonem, przyłożenie go do blatu i przykręcenie.

2022-05-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket