Tradycyjne

Oświetlenie w piekarniku jest już standardem, a nie nowoczesną funkcją dodatkową. Podświetlenie wnętrza komory piekarnika ułatwia doglądanie przygotowywanej potrawy, dzięki czemu nie ma konieczności otwierania drzwi urządzenia w trakcie cyklu pieczenia. (Fot. Asko)

Nowoczesne sterowanie na odległość

Rozwiązania i funkcje stosowane w produkowanych obecnie piekarnikach pozwalają na zdalną obsługę tych urządzeń. Żeby obsłużyć niektóre modele, nie trzeba być już blisko urządzenia. Dziś możemy to robić, siedząc wygodnie przed telewizorem czy w firmowym biurze – wiele kilometrów od domowej kuchni. Podłączenie urządzenia do Internetu może pozwolić producentowi monitorować stan techniczny sprzętu i wykryć niepożądane usterki. Nowoczesność wymusza na producentach ciągłe nadążanie za zmieniającymi się trendami i oczekiwaniami konsumentów. Producenci piekarników doskonale wpisali się w trend IoT, a więc tzw. Internet rzeczy. Dziś na rynku mamy nie tylko „smartowe” piekarniki, ale też możliwość bezprzewodowego sterowania całą siecią skomunikowanych ze smartfonem czy tabletem urządzeń RTV i AGD. Dzięki temu możemy zdalnie aktualizować domowe urządzenia oraz monitorować procesy, na których nam aktualnie zależy.

Tradycyjne

SHARP K-70V19IM2; GAGGENAU BO420112; ASKO OP8687B

Czyszczenie i pielęgnacja komory piekarnika

Codzienne użytkowanie piekarnika wymaga dbania nie tylko o jego stan techniczny, ale także... czyste wnętrze. Jeśli nie chcemy, żeby pyszny sernik pachniał obiadem zrobionym poprzedniego dnia, musimy pamiętać o systematycznym czyszczeniu urządzenia. Najlepiej myć je po każdym użyciu – wtedy łatwiej będzie pozbyć się zabrudzeń, a sam sprzęt posłuży zdecydowanie dłużej. Czystość jest jednym z najważniejszych warunków sprawnego działania urządzeń. Producenci jednak ułatwiają nam dbanie o nią ciekawymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. Mowa przede wszystkim o zastosowaniu na urządzeniu powłok minimalizujących odciski palców. W komorze natomiast pokrywa się wnętrza specjalnymi emaliami lub powłokami, które powodują, że resztki jedzenia nie przyklejają się tak łatwo do ścianek urządzenia. Nie można zapomnieć także o funkcji czyszczenia pizolitycznego czy katalitycznego.

Tradycyjne

Fot. Amica

Systemy bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo użytkowania to kluczowy aspekt w przypadku sprzętu grzejnego. Urządzenia te wykorzystują bowiem energię elektryczną i użytkowane są w domach. Tam bardzo często bywają „testowane” przez nasze pociechy. Z tych względów aspekty związane z bezpieczeństwem są bardzo poważnie traktowane przez producentów, którzy dodatkowo spełniać muszą rygorystyczne normy i zalecenia. Z rozwiązaniami tymi warto się zapoznać, bowiem ich zadaniem jest eliminowanie możliwości porażenia prądem czy chociażby ryzyka oparzeń. Poprawiają one także komfort obsługi i dbają o kulinarne efekty.

Tradycyjne

BOSCH HBG635BS1; SAMSUNG NV75A6649RS

Systemy chłodzenia obudowy

Piekarniki i inne urządzenia grzewcze były niegdyś częstym źródłem poparzeń. Dziś wykorzystywane rozwiązania zapewniają, przy odpowiedniej rozwadze i przestrzeganiu podstawowych zasad, pełne bezpieczeństwo. Wprowadzono przy tym wiele udogodnień wpływających na komfort obsługi. Jednym z nich są przeszklone drzwi frontowe, które z zewnątrz nie nagrzewają się powyżej określonej temperatury (np. 65 °C). Producenci stosują przeszklenie podwójne, potrójne, a nawet poczwórne. Oprócz dodatkowych szyb ochronnych stosuje się szyby refleksyjne, odbijające ciepło do środka. Zastosowanie takiego elementu wpływa także na efektywność pieczenia, ponieważ szyba staje się dobrym izolatorem ciepła. Oprócz stosowania dodatkowych szyb ochronnych spotyka się zaawansowane systemy chłodzenia obudowy. Zazwyczaj wyposaża się je w specjalny kanał odprowadzający ciepło i wentylatory chłodzące lub systemy grawitacyjne zasysające zimniejsze powietrza z otoczenia.

Tradycyjne

FRANKE Maris FMA 86 H; AMICA ED87689BA+ X-Type OpenUp

Blokada panelu sterowania

Obecnie niemal wszystkie urządzenia wyposażane są w blokadę panelu sterowania. Dzięki temu można całkowicie go dezaktywować lub wyłączyć określone przyciski albo opcje sterowania urządzeniem. Wykorzystywana jest też blokada drzwi urządzenia – zwykle mechaniczne, ale bardzo praktyczne rozwiązanie. Specjalną zapadkę umieszcza się w górnej części drzwi, tak aby uniemożliwić otworzenie ich i dostęp do komory grzania. W modelach zaawansowanych elektronicznie stosowane są blokady automatyczne. Przydatnym rozwiązaniem są też prowadnice z funkcją Stop, która uniemożliwia wysunięcie się z nich blachy.  

2022-12-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket