Termowentylatory użyteczne przez cały rok

Termowentylatory

Wbrew pozorom grzejnik elektryczny to inwestycja, która procentuje przez cały rok, a nie tylko w okresie zimowym. Przykładem są termowentylatory, które mogą służyć latem jako wentylatory, a wiosną i jesienią ogrzać pomieszczenie, w których brakuje stałego ogrzewania.

Oferta urządzeń przenośnych jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie, nie tylko pod względem wydajności, ale też wzornictwa i stosowanych rozwiązań. Producenci zachęcają do kupna funkcjami, które zwiększają efektywność produktów oraz ich atrakcyjność dla potencjalnych właścicieli. Modele przenośne to najpopularniejszy i najskuteczniejszy sposób na dogrzewanie chłodnych pomieszczeń. Sprawdzają się nie tylko w warunkach domowych, ale też w miejscach pracy – wszystko zależy od tego, jakiego produktu szukamy.

Wybieramy termowentylator

Termowentylatory to urządzenia w przystępnej cenie, w których stosuje się proste rozwiązania. Różnią się kształtem, a także zastosowaniem – obok klasycznych modeli można spotkać także produkty, z których można korzystać np. w łazience. W droższych modelach do obsługi stosuje się panele dotykowe, wyświetlacze i piloty. Termowentylatory to specyficzne urządzenia spełniające dwie funkcje – wentylatora i grzejnika. Ich podstawową zaletą są szybko nagrzewające się grzałki, a wentylator rozprowadza ciepło po pokojach. Nie musi to być ciepło trwałe – w końcu po opuszczeniu biura czy garażu ciepło w nim nie będzie nam potrzebne. Z termowentylatorów często korzystamy wtedy, gdy moc grzejników stałych jest niewystarczająca lub gdy sezon grzewczy nie został jeszcze rozpoczęty albo gdy ze względów konstrukcyjnych montaż grzejników jest niemożliwy lub kiedy z pomieszczenia korzysta się sporadycznie. Mimo bogatej oferty na rynku trudno znaleźć grzejnik, który byłby uniwersalny i sprawdzał się zawsze i wszędzie. Dlatego też, zanim dokona się zakupu, należy przemyśleć, do czego będzie służył.

Do szybkiego ogrzewania pomieszczeń służą termowentylatory (farelki), zawierające grzałkę i wentylator, które przypominają w działaniu suszarkę do włosów. Ze względu na swoją budowę oraz zasady działania nie nadają się one do ogrzewania większych powierzchni – zbyt mała jest moc grzałek. Ich zaletą jest mobilność, czyli niewielka obudowa i masa. Uchwyt pozwala przenosić je w różne miejsca. Najpopularniejsze rodzaje termowentylatorów to: przenośne, kolumnowe i łazienkowe.

Termowentylatory

STADLER FORM Anna Little; RAVANSON FH-505; ADLER AD 7725w; CONCEPT VT7010

Ważny element – grzałka

Typowa grzałka w farelce jest wykonywana z drutu oporowego nawijanego na karkas, aby zwiększyć jego długość, który przewodząc prąd, nagrzewa się i oddaje ciepło powietrzu. Ruch powietrza wymusza wentylator. Temperaturę ogrzewania zmienia się regulatorem mocy grzałek, a szybkość obiegu powietrza przez zwiększenie prędkości obrotowej wentylatora. Najtańsze termowentylatory mają stałą prędkość wentylatora i dwustopniową regulację mocy, np. 1000 lub 2000 W.

Grzejniki z grzałką ceramiczną i wentylatorem

Warto zwrócić uwagę na grzejniki z grzałką ceramiczna, które są stosowane głównie w termowentylatorach kolumnowych z atrakcyjnym wzornictwem i funkcjami. Ich element grzewczy wykonany jest z ceramiki, która bardzo dobrze przewodzi ciepło i szybko się nagrzewa, a dzięki bezwładności cieplnej ogrzewa pomieszczenie przez pewien czas po odłączeniu zasilania – a to jest bardzo dużą zaletą tych urządzeń. Tego typu konstrukcje stosowane są przeważnie do dogrzewania pomieszczeń. Wykorzystywane w nich są grzałki składające się z elementu ceramicznego o przekroju kołowym oraz spirali grzewczej umieszczonej na cera- z wkładem ceramicznym nie są zbyt popularnym rozwiązaniem. Istotnym mankamentem produktów ceramicznych jest duży pobór mocy podczas nagrzewania. Wiąże się to, oczywiście, z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi.

Grzałka PTC (z ang. positive temperature coefficient) to komponent będący elementem grzejnym z samoregulacją mocy. Zasada działania grzałek PTC jest prosta i dzięki temu można je wykorzystywać w różnych rodzajach ogrzewania (bez konieczności wykorzystywania regulatorów i ograniczników temperaturowych). Mechanizm samoregulacji polega na tym, że kiedy temperatura wzrasta, oporność grzałki PTC również wzrasta, więc tym samym moc maleje. Nie ma wówczas potrzeby stosowania zewnętrznych systemów regulacji i zabezpieczania przed przegrzaniem grzałki PTC. W odróżnieniu od tradycyjnych elementów grzejnych moc grzałki PTC nie jest proporcjonalna do kwadratu napięcia. Grzałki PTC charakteryzują się korzystnym przebiegiem krzywej rezystancji, a zjawisko samoregulacji pozwala ograniczyć koszty zużycia energii i zapewnia optymalne wykorzystanie mocy.

Termowentylatory

Adler AD 7723 z wyświetlaczem LCD wskazuje temperaturę i aktywowane funkcje. (Fot. Adler)

Użyteczne funkcje w termowentylatorach

Niezależnie od konstrukcji grzejniki mają wspólne cechy użytkowe. Przede wszystkim termostat utrzymuje w pokoju temperaturę o ustalonej wartości. Dokładność termostatu wynosi 2–3 °C. Regulacja temperatury może być płynna lub skokowa, zmieniana na dzień lub w nocy. W wyborze funkcji pomocny może być wyświetlacz LCD. Przydatny jest timer, który włączy i wyłączy grzejnik o określonej godzinie. W grzejnikach z wentylatorem można zmieniać szybkość obrotową nadmuchu. Po wyłączeniu grzałki możemy korzystać tylko z wentylatora i chłodzić pomieszczenie w gorące dni. Wadami termowentylatora są hałas wentylatora i podnoszenie kurzu, co może szkodzić alergikom. Głośność zależy od konstrukcji łopatek i łożyskowania. Oczywiście, jeśli szybkość obrotów jest zwiększana, aby szybciej ogrzać lub schłodzić powietrze, hałas jest większy.

2021-08-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket