Telewizory do 55 cali w różnych zastosowaniach

Telewizory do 55 cali

Telewizor w naszych domach jest standardem, a wiele gospodarstw domowych posiada drugi odbiornik o przekątnej do 55 cali. Są one najchętniej kupowane do mniejszych pokoi czy do domków letniskowych, ale także jako wyposażenie pokoi hotelowych. (Fot. TechniSat)

Z danych GfK wynika, że w 2022 r. najpopularniejsze były telewizory, które pozwalają na oglądanie treści w jakości 4K Ultra HD – kupiło je 71 proc. klientów, 19,9 proc. konsumentów wybrało sprzęty HD Ready. Wzrost sprzedaży spowodowany był zmianą standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. Mniejszą popularnością cieszyły się Full HD – tylko 9 proc. Ze względu na przekątną najpopularniejsze były modele 55-calowe – wybrało je 24 proc. konsumentów, modele o przekątnej od 40 do 43 cali – 22 proc., 32-calowe – 20 proc., a 65-calowe – 14 proc. W większości są to telewizory smart TV (z dostępem do internetu przewodowego lub Wi-Fi). W wielu zastosowaniach w zupełności wystarczy telewizor od 22 (55 cm) do 24 cali (60 cm) w o rozdzielczości ekranu HD Ready (1280 × 720 px), np. do kuchni, na działkę czy do mniejszego pokoju lub sypialni. Poszukiwane są też proste i tanie modele 32-calowe (80 cm) HD Ready i droższe Full HD (1980 × 1080 px), mieszczące się w regale czy na niewielkim stoliku. Zdecydowanie większy ekran, powyżej 1 m, mają mało popularne modele o przekątnej 40 cali (102 cm) i 42-calowe (ok. 107 cm), tylko Full HD (nie ma już modeli HD Ready). Znacznie większa jest oferta 43-calowych To najmniejsze telewizory oferowane z podstawowym ekranem 4K Ultra HD (3840 × 2160 px), w najlepszej wersji z matrycą QLED. Znajdziemy je w ofercie takich marek jak Samsung, Sony, Philips, TCL, JVC, Toshiba, Sharp, Hisense, Telefunken. Najlepsze nadają się do kina i gier dzięki odświeżaniu obrazu 120 Hz i złączu HDMI 2.1, umożliwiającemu podłączenie konsoli do gier 4K.

Telewizory hotelowe

Telewizory o przekątnych do 55 cali są chętnie instalowane w hotelach i domach wczasowych. Mają one funkcje ułatwiające konfigurowanie kilkudziesięciu telewizorów i możliwość dodania atrakcyjnych funkcji dla gości hotelowych. W zależności od modelu tryb hotelowy umożliwia ustawienie optymalnych parametrów obrazu, maksymalnej głośności, zablokowanie dostępu do niektórych kanałów lub włączenie na stałe trybu oszczędzania energii. Funkcja klonowania przez USB umożliwia zapisanie ustawień dla jednego telewizora w pamięci, a następnie na szybkie kopiowanie ich do pozostałych telewizorów.. Blokada dostępu do menu telewizora daje pewność, że ustawienia są bezpieczne, a żeby je edytować, trzeba wpisać specjalny kod. Kiedy telewizory działają w sieci internetowej, dostępne są usługi informacyjne, takie jak ekran powitalny, usługi hotelowe (np. pralnia), prognoza pogody, międzynarodowy zegar, wiadomości, kursy walut, punkty orientacyjne, miejscowe atrakcje, informacje o lotach i inne.

Telewizory-dozo-55-cali-w-roznych-zastosowaniach-3

TCL 50P638; SHARP 32FH2EW

Kupujemy telewizor 4K Ultra HD

Wybór telewizora 4K Ultra HD jest bardziej skomplikowany niż Full HD, a to ze względu na zróżnicowanie konstrukcji wyświetlaczy. Do wyboru mamy już trzy rodzaje wyświetlaczy 4K Ultra HD:

  • zwykłe wyświetlacze LCD LED z podstawowymi układami przetwarzania obrazu;
  • ze zwiększoną dynamiką obrazu HDR;
  • ze zwiększoną dynamiką obrazu HDR i poszerzonym zakresem kolorów (Wide Color Gamut).

Telewizory-dozo-55-cali-w-roznych-zastosowaniach-5

Sharp 40FH7EA Full HD Android TV z asystentem Google, Bluetooth i funkcją Chromecast. (Fot. Sharp)

Podstawowe wyświetlacze LCD LED

W telewizorach klasy podstawowej ze zwykłymi wyświetlaczami 4K Ultra HD najczęściej są stosowane dwa rodzaje matryc: VA i IPS. Według testów matryce VA mają lepszy kontrast, poziom czerni, ostrość. Na zakup telewizora z matrycą VA powinny decydować się osoby, które lubią oglądać telewizję tak jak w kinie, w mocno zaciemnionym pokoju. Matryca VA jest polecana oglądającym transmisje sportowe i filmy akcji oraz graczom.

Zdecydowane większe kąty odtwarzania obrazu bez pogorszenia kontrastu, jasności i barw mają matryce IPS. Najlepsze telewizory IPS z podświetleniem Direct LED (z miejscowym wygaszaniem) będą miały kontrast porównywalny z matrycami VA. W praktyce oznacza to, że warto kupować taki telewizor, jeżeli oglądamy telewizję całą rodziną. Matryce IPS w wersji S-IPS (Super In Plane Switching) oprócz największych kątów patrzenia i równomiernego podświetlenia zapewniają bardzo dobre odwzorowanie barw.

Telewizory-dozo-55-cali-w-roznych-zastosowaniach-7

LG OLED48C31LA; TECHNISAT TechniVision UHD43A

QLED i NanoCell najlepsze kolory

Jeśli poszukujemy najlepszego niedużego wyświetlacza LCD, do wyboru mamy ekrany QLED lub NanoCell (tylko LG) z kropkami kwantowymi. Najmniejsze ekrany QLED produkowane są już od 32 cali Full HD, np. marki Samsung. Bardziej szczegółowy obraz znajdziemy w modelach 43-calowych 4K Ultra HD QLED takich marek jak Samsung, TCL, Toshiba, Telefunken, JVC, Hisense, Finlux, Gogen i mniej znanej chińskiej marki CHiQ. Zdecydowanie najwięcej modeli oferowanych jest z dużym ekranem: 50 – 55 cali. LG z matrycami NanoCell oferuje telewizory 4K Ultra HD o przekątnych 43, 50 i 55 cali.

Telewizory-dozo-55-cali-w-roznych-zastosowaniach-9

Wyświetlacz QLED i funkcje: Google TV, Game Master 2.0, Dolby Atmos zastosowano w telewizorach TCL 55, 50 i 43C645 QLED. (Fot. TCL)

Czym się różni QLED od NanoCell?

W telewizorach do 55 cali ekrany QLED odtwarzają szerszą paletę barw (lepsza czerwień i zieleń) ze zwiększoną jasnością i kontrastem obrazu. Uzyskuje się to na dwa sposoby – stosując podświetlenie ze specjalną warstwą z kropkami kwantowymi (Quantum Dot), stosowaną w wyświetlaczach QLED lub LED-y ze specjalnymi luminoforami o większym zakresie kolorów.

Telewizory z wyświetlaczem NanoCell wykorzystują filtry kolorów z kropkami kwantowymi. Zadaniem nanokryształów (o wielkości 1 nm) jest filtrowanie kolorów podstawowych: R (czerwonego), G (zielonego), B (niebieskiego), w wyniku którego uzyskuje się czyste, żywe, nasycone barwy.

Telewizory-dozo-55-cali-w-roznych-zastosowaniach-11

TOSHIBA 50QV2363DG; LG 50NANO763QA

Mini-LED – najlepsze telewizory LCD

Telewizory mini-LED to wyświetlacze LCD 4K Ultra HD o zmodyfikowanej konstrukcji, w których zastosowano warstwę podświetlenia mini-LED. Dzięki sterowaniu wieloma strefami podświetlenia i matrycy QLED osiągają jakość obrazu porównywalną z OLED. To technika stosowana w telewizorach 55-calowych i większych, nawet do 100 cali. Promują ją głównie marki: TCL, Samsung, Hisense i LG. Pojedyncze egzemplarze oferują marki Philips i Panasonic.

Telewizory-dozo-55-cali-w-roznych-zastosowaniach-13

JVC LT-50VAQ330P; TCL 55C745

OLED – najlepsza czerń

W telewizorach OLED matryce są wykonywane tylko w rozdzielczości 4K Ultra HD. Główna oferta mniejszych przekątnych to modele 50- i 55-calowe, ale są też ekrany 42- i 48-calowe, dobrze wyposażone – w odświeżanie obrazu 120 Hz, funkcje gamingowe i kinowe Dolby Vision. Oferowane są głównie przez markę LG, ale konkurują z nim telewizory marek: Philips, Sony, Panasonic, Hisense, Metz z matrycami LG, ale z „elektroniką” danego producenta.

Oferowane są dwa rodzaje matryc: WOLED i QD-OLED, które różnią się sposobem generowania kolorów. Matryce WOLED, które są produkowane przez LG Display, używają białych diod organicznych OLED z filtrami barwnymi RGB. Każdy piksel składa się z czterech subpikseli WRGB. Najnowszej generacji matryce QD-OLED są produkowane przez Samsung Display i używają niebieskich diod OLED o większej jasności, które pobudzają nanocząsteczki kwantowe do świecenia światłem czerwone i zielonym. Każdy piksel matrycy QLED ma trzy subpiksele – czerwonego, zielonego i niebieskiego koloru.

HDR w mniejszych przekątnych

Funkcja zwiększenia dynamiki obrazu HDR (High Dynamic Range) poprawia szczegółowość przy odtwarzania obrazu filmów realizowanych tą techniką. Przy realizacji filmów kinowych wykorzystywane są standardy HDR: HDR10/10+ i Dolby Vision, natomiast w transmisjach telewizyjnych – HLG.

Jakość obrazu HDR zależy od klasy telewizora. Im większa jasność, tym dynamiczne zmiany jasności będą tworzyć obraz bardziej realistyczny i szczegółowy. W systemie HDR zakres luminancji jest zróżnicowany. Im większy, tym jakość efektów jest bardziej widoczna. Najtańsze telewizory bez funkcji HDR mają luminancję obrazu 250 – 350 nt. Zauważalne efekty HDR są widoczne w wypadku zakresu wartości 350 – 500 nt. Telewizory mini-LED są w stanie zapewnić największą jasność HDR – ponad 1000 nt, co przekłada się na najlepsze wrażenia. W dynamicznych scenach rozświetlających punktowo obraz, np. wybuchach, źródłach światła, zobaczymy świetne efekty. W najmniejszych telewizorach o przekątnych 32 i 42 cale HD Ready i Full HD mogą być dostępne HDR10 i HLG, w większych ekranach 4K Ultra HD HDR10/HDR 10+, HLG i najlepszy Dolby Vision.

Odświeżanie obrazu 50/60 Hz lub 100/120 Hz

Szybkość odtwarzania filmu ma zasadniczy wpływ na rozdzielczość dynamiczną obrazu, która jest znacznie mniejsza niż statyczna, np. przy odtwarzaniu zdjęcia. O jej wartości decyduje szybkość odtwarzania klatek. Im jest większa, tym obraz jest bardziej szczegółowy, co można zauważyć w dynamicznych scenach. Oferowane są telewizory o częstotliwości odświeżania obrazu 50/60 Hz lub 100/120 Hz w modelach 42 i 48 cali oraz większych.

2024-03-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket