Telewizory dla graczy

Telewizory

Gry komputerowe stanowiły zawsze doskonałą rozrywkę. Coraz doskonalsze efekty specjalne i grafika zachęcają do grania na dużym ekranie telewizorów Ultra HD 4K, których wyposażenie i specyfikacja są już zbliżone do monitorów gamingowych. (Fot. TCL)

Praktycznie do każdego telewizora można dołączyć konsolę, laptop lub komputer PC, wykorzystując złącze HDMI. Popularne są telewizory Android TV i Google TV, dla których w sklepie Google Play mamy atrakcyjną ofertę gier dopasowanych do odtwarzania na dużym ekranie. Popularne jest granie w chmurze, czyli streaming gier.  

Tryb gier – 144 Hz i 240 Hz dla graczy

Coraz częściej telewizory dla wymagających fanów gier różnią się od typowych telewizorów parametrami i układami poprawy jakości obrazu. Jeżeli jesteśmy amatorami filmów akcji, sportu i dynamicznych gier, telewizor powinien mieć częstotliwość odświeżania obrazu minimum 100/120 Hz zamiast 50/60 Hz. Dzięki dwa razy większej częstotliwości kontury poruszających się obiektów pozbawione są smużenia, a gra będzie płynna, bez zacięć. Najnowszym trendem w telewizorach dla graczy jest zwiększanie częstotliwości odświeżania obrazu ze 120 Hz do 144 Hz, a w tym roku nawet do 240 Hz, co spowoduje jeszcze płynieszy obraz porównywalny z monitorami 240 Hz. Użycie trybu częstotliwości 240 Hz skutkuje zmniejszeniem rozdzielczości obrazu z 4K Ultra HD do Full HD (1080p), co jest spowodowane ograniczoną mocą obliczeniową procesora telewizora. Telewizory 144 Hz oferują marki: Hisense, Samsung, Vizio, TCL. Pojawiają się pierwsze telewizory 240 Hz marek: Vizio (model MQX), i TCL (serie C745 i C845).

Telewizory-dla-graczy-2023-3

HISENSE 65U8KQ

Szybka reakcja, krótki czas input lag

Dla gracza bardzo ważne są szybkość reakcji na ruchy padem, ostrość i płynność obrazów ruchomych, co zapewnia komfort grania jak na monitorze. Jednym z istotnych parametrów jest input lag (opóźnienie wejścia), czyli czas określający opóźnienie wyświetlanego obrazu od momentu jego wysłania, np. padem. Pożądana wartość to czas do 20 ms. Tak krótki czas reakcji spowoduje, że praktycznie nie zauważa się opóźnienia między ruchami wykonywanymi padem a reakcją na obrazie. Jest ona prawie natychmiastowa.

Telewizory-dla-graczy-2023-5

W serii telewizorów TCL C845 i C745 rozdzielczość obrazu jest automatycznie ustawiana na Full HD w trybie 240 kl./s. (Fot. TCL)

Tryb „gra”

Dużą wygodą w telewizorach jest tryb automatycznego przełączania się w tryb gry (po dołączeniu odpowiedniego urządzenia do wejścia HDMI w wersji 2.1). W trybie „gra” jest zapewniony najkrótszy czas input lag. W tym celu wyłączane są wszelkie funkcje poprawiające obraz, które mogłyby go zwiększyć. W najbardziej zaawansowanych telewizorach stosuje się wydajne procesory obrazu, które kosztem niewielkiego zwiększenia opóźnienia pozwalają na uruchomienie algorytmów poprawiających np. płynność obrazu. Warto z nich skorzystać, jeśli gra się w sieci i niewielki wzrost opóźnienia nie będzie przeszkadzał.

Telewizory-dla-graczy-2023-7

LG OLED65C31LA

Eliminacja zakłóceń w grach

Do najnowszych telewizorów wprowadzono wiele rozwiązań, aby spełnić wymagania techniczne odpowiadające wymaganiom monitorów do grania. Duże przekątne telewizorów są bardzo atrakcyjne dla graczy korzystających z konsoli 4K, aplikacji z grami dostępnymi w Google Play, gier online czy domowego komputera stacjonarnego z kartami graficznymi Nvidia i AMD. Dla jakości obrazu gry ważna jest płynność obrazu, która może być zakłócona przez różnego rodzaju artefakty. Podstawowe modele telewizorów nie są dostosowane do odtwarzania gier bez zakłóceń obrazu. Zakłócenia na obrazie gier mogą przyjmować postać zacięć (stuttering) albo dzielenia obrazu (tearing). Do ich eliminacji stosuje się najlepsze techniki synchronizacji i odświeżania obrazu, zalecane przez organizację HDMI i najlepszych producentów kart graficznych: Nvidia i AMD, stosowanych w monitorach gamingowych. Należą do nich następujące rozwiązania techniczne:

  • Nvidia G-Sync to technika synchronizacji obrazu firmy Nvidia, wykorzystująca specjalny moduł instalowany w telewizorze. Synchronizuje obraz i minimalizuje czas opóźnienia, co decyduje o płynności obrazu i nie zwiększa input lagu.
  • AMD Radeon FreeSync t o otwarty system synchronizacji obrazu. FreeSync dostosowuje częstotliwość odświeżania obrazu do liczby klatek na sekundę źródła obrazu. Dzięki temu obraz gry jest płynny i nie występuje tearing czy stuttering oraz nie pojawiają się dodatkowe opóźnienia.

Telewizory-dla-graczy-2023-9

W telewizorach do grania ważna jest moc obliczeniowa procesora. (Fot. Hisense)

Złącze HDMI 2.1 – funkcje do grania

Najnowszej generacji konsole do gier 4K są wyposażone w złącza HDMI 2.1, taka sama wersja złącza HDMI powinna być w telewizorze. Ważny jest też kabel HDMI, żeby nie tłumił sygnału z konsoli, np. Ultra High Speed HDMI.

W wersji HDMI 2.1 przede wszystkim łącze oferuje większą przepustowość – transmisję obrazu w rozdzielczości 4K przy częstotliwości 120 Hz oraz 8K o częstotliwości 60 Hz. Dzięki temu możliwe jest granie nawet z płynnością (termin używany przez graczy) 120 kl./s na nowych konsolach, jeśli tylko producenci gier zdecydują się na udostępnienie takiego trybu. W obecnych konsolach standardem jest 30 lub 60 kl./s w bardziej dynamicznych grach, np. wyścigach lub tytułach sieciowych. HDMI 2.1 zapewnia także wsparcie dla funkcji dynamicznego HDR. Ważny jest też tryb ALLM (Auto Low Latency Mode), który po wykryciu konsoli automatycznie przełącza telewizor w tryb obrazu gwarantujący najmniejsze opóźnienia. Standard HDMI 2.1 uwzględnia także funkcję synchronizacji obrazu VRR (Variable Refresh Rate). VRR jest techniką zmiennej częstotliwości odświeżania obrazu, która pozwala na optymalne synchronizowanie obrazu z konsoli z wyświetlaczem telewizora, aby uniknąć opóźnień, drgań oraz zakłóceń obrazu w trakcie gry. Optymalnie jest, gdy gra uruchomiona na telewizorze działającym w trybie 120 Hz generuje 30, 40, 60 lub 120 kl./s. Dzięki temu zachowana zostanie synchronizacja obrazu. Niejednokrotnie konsola do gier lub PC nie nadąża z przeliczaniem danych, jakie są potrzebne grze. Gra mająca ustaloną płynność 60 kl./s może odtwarzać chwilowo obraz z płynnością 55 kl./s. Obraz może się wtedy zacinać, a sterowanie grą staje się mniej precyzyjne. VRR rozwiązuje ten problem.

Decydując się na telewizor 144 Hz lub 240 Hz, należy sprawdzić, czy domowy komputer jest w stanie działać z taką częstotliwością odświeżania obrazu.

Telewizory-dla-graczy-2023-11

SHARP 50FQ5EG

Wielkość i rozdzielczość ekranu

Wybór rozdzielczości wyświetlacza telewizora dla gracza zależy od rozdzielczości źródła gry. Telewizory 4K Ultra HD mogą pokazać pełnię możliwości konsol. Oczywiście, przy odpowiednim budżecie można wybrać telewizor 8K. To jedne z najlepszych wyświetlaczy na rynku i także przy konsolach pokażą znakomitą jakość obrazu. Dodatkową zaletą jest fakt, że najnowsze konsole do gier Xbox Series X oraz PlayStation 5 mają możliwość wyświetlania obrazu w 8K oraz płynności 60 kl./s dzięki złączu HDMI 2.1.

Wybierając telewizor do gier, powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji oraz warunków w pomieszczeniu. Warto zainwestować w ekrany 55- i 65-calowe, a nawet 75- calowe, coraz przystępniejsze cenowo, których wiele modeli ma wyposażenie do gier. Na dużym, dobrej jakości ekranie łatwiej dostrzeżemy wszelkie detale obrazu i poczujemy większe emocje, uczestnicząc w rozgrywce.

Telewizory-dla-graczy-2023-13

Wybrane modele telewizorów LG np. QNED80 i 85 mogą korzystać z gier 4K w usłudze GeForce Now. (Fot. LG)

Jak rozpoznać telewizor do gier?

Każdy z dużych producentów telewizorów opracował specjalne menu z funkcjami do ustawiania parametrów w grach. Ułatwieniem są ich nazwy, które znajdziemy w specyfikacji telewizora, np. Hisense – 144 Hz Game Mode Pro, Game Mode Plus, LG – Game Optimizer, Panasonic – Game mode Extreme, TCL – Game Master Pro.

Jaki wyświetlacz do gier?

Jakość obrazu w grach ma duże znaczenie, szczególnie gdy akcja toczy się w mrocznej scenerii. Wtedy ważne są kontrast obrazu i duża dynamika w jasnych i ciemnych scenach, co pozwoli dostrzec graczowi szczegóły.

Telewizory LCD mini-LED QLED

W wyświetlaczach QLED źródło światła w telewizorze wzbogacane o kropki kwantowe powoduje, że powstały obraz zawiera znacznie większy zakres barw. Szczególnie lepsze jest odtwarzanie czerwieni i zieleni. W połączeniu z matrycami LCD VA obraz charakteryzuje się bardzo dobrym kontrastem i poziomem czerni. Matryca VA polecana jest graczom, którzy lubią grać w zaciemnionym pokoju, a warunkiem uzyskania najlepszej jakości obrazu jest patrzenie na wprost, ponieważ pod kątem kolory bledną i zmniejsza się kontrast. Najlepszy obraz gier otrzymamy w telewizorach LCD QLED, w których podświetlenie LED zastąpione zostało przez mini-LED (kilka tysięcy sztuk) o znacznie większej jasności, ze strefowym wygaszaniem, co zwiększa kontrast i pozwala uzyskać głębszą czerń, dzięki czemu szczegółowość obrazu się zwiększa. Przy zakupie telewizora mini-LED warto sprawdzić, ile ma stref (od kilkudziesięciu do kilku tysięcy), co przy grze z HDR zdecyduje o szczegółowości obrazu.

2023-10-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket