Telewizor czy dekodery DVB-S2, DVB-T2?

Telewizor czy dekodery

Wybierając urządzenie do oglądania telewizji na żywo, mamy do wyboru przede wszystkim telewizor, który jest rozwiązaniem najwygodniejszym, ale również najdroższym. Tańszym rozwiązaniem będzie dokupienie do telewizora przystawki, popularnego dekodera DVB-T2/HEVC lub DVB-S2 z dostępem do sieci internetowej. (Fot. Sharp)

Dla wielu telewidzów liczy się przed wszystkim, co oglądamy, a mniej jakość obrazu i dźwięku.

Kiedy warto wymienić telewizor?

Według przeprowadzonych badań telewizory zmieniamy co 7 – 8 lat, a co roku producenci telewizorów wprowadzają nowe modele. W gospodarstwach domowych mamy minimum jeden telewizor, w połowie są ich dwa i więcej, są one też w domkach letniskowych. Okazją do zmiany telewizora był ubiegły rok, w którym wprowadzono nowy standard nadawania telewizji – DVB-T2/ HEVC. Zyskaliśmy więcej kanałów telewizyjnych – jest ich blisko 30, nadawanych przez TVP oraz stacje komercyjne na multipleksach MUX 1, 2, 3, 6, 8. Większość producentów telewizorów od roku 2018 wprowadzała modele z najnowszym dekoderem – DVB-T2/HEVC. Wystarczy sprawdzić, czy spełnione są wymagania techniczne, w instrukcji, a najlepiej w praktyce, dołączając antenę i wyszukując kanały telewizji naziemnej.

Telewizor czy dekodery

CANAL+ 4K UltraBOX+; CANAL+ 4K DualBOX+

Polsat Go, TVP GO i CDA w HbbTV

Atrakcyjną funkcją telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, kiedy telewizor jest dołączony do sieci internetowej, jest możliwość korzystania z platformy HbbTV (Hybrid Broadband Broadcast Television) – telewizji hybrydowej, która poszerza ofertę programową. Funkcję telewizji HbbTV należy aktywować w ustawieniach telewizora. Dzięki HbbTV programy telewizji naziemnej zyskują nowe możliwości, np. oferowanie usług na żądanie (VoD), a także wzbogacanie programów telewizyjnych o sondy, quizy, ankiety, gry, reklamy itp., co niewątpliwe przyczynia się do tego, że widz jeszcze chętniej będzie spędzał czas przed ekranem telewizora. Bez instalowania pamięci możliwe jest korzystanie z funkcji Time Shift, umożliwiającej zatrzymanie programu i jego cofnięcie do określonego miejsca.

Serwis TVP Go – VoD i kanały TV na żywo

Przykładem wykorzystania możliwości HbbTV jest serwis TVP Go, który oferuje dostęp do wszystkich kanałów TVP i bogatej biblioteki treści na życzenie, ponadto w kategorii Sport dostępne są wszystkie relacje z kanału TVP Sport, a także dodatkowe transmisje, niemieszczące się w ramówce kanału linearnego. Aplikacja oferuje takie funkcje jak:

  • dostęp do treści 7 dni wstecz (funkcja CatchUp);
  • odtworzenie trwającego programu na kanale od początku jego trwania zgodnie z EPG (funkcja Start over);
  • usługa pozwalająca na zatrzymanie i przewinięcie programu wstecz od aktualnego czasu (funkcja Time Shift).

Na wybranych kanałach TVP umożliwiono dostęp do serwisu TVP Go (HbbTV) i prowadzona jest np. kampania reklamowa firmy Oponeo.

Telewizor czy dekodery

W telewizorach z tunerem DVB-T2/HEVC, w którym uruchomiona jest funkcja HbbTV można korzystać z serwisów VoD Polsat Go, TVP Go i CDA Premium.

Polsat Go w HbbTV

Atrakcyjne funkcje HbbTV znajdziemy także na kanałach Polsat Box: Polsat, Super Polsat, Wydarzenia 24, TV4, TV6, które wzbogacone są o bezpłatny dostęp do serwisu VoD Polsat Go z ofertą najlepszych programów, seriali, sportu i wielu innych treści. Oprócz VoD dodatkowo umożliwiono dostęp do kanału Wydarzenia 24. Serwis Polsat Go HbbTV jest dostępny na kanale 333.

Serwis CDA.pl

Najnowszym serwisem VoD, który jest dostępny od marca 2023 w telewizji DVB-T2/HEVC (HbbTV) jest aplikacja CDA Premium. Biblioteka oferuje ponad 12 tysięcy filmów pełnometrażowych, bajek i seriali na kanale 86.

Telewizor czy dekodery

TECHNISAT Terrabox H.265; TECHNISAT TechniYagi T3

Tuner satelitarny DVB-S2 – więcej kanałów

Większość telewizorów ma też tuner satelitarny DVB- -S2 z dostępem do niekodowanych kanałów HD i 4K z najpopularniejszych satelitów, np. Eutelsat czy Astra. Niestety, większość kanałów 4K Ultra HD jest kodowanych. Popularne kanały polskich nadawców komercyjnych satelitarnych (Canal+ i Polsat Box) czy kablowych (UPC) można dekodować, instalując w telewizorze moduł CAM CI+ z kartą dekodującą.

W nowy telewizor warto inwestować, kiedy zależy nam na zmianie jakościowej obrazu przez zwiększenie przekątnej ekranu z popularnych formatów 32, 42 cali na 65 cali i większych, żeby w salonie zapewnić wrażenia jak w kinie. Dochodzi do tego poprawa jakości obrazu i dźwięku w najdroższych modelach z wyświetlaczami mini-LED LCD czy OLED. Drugim czynnikiem jest dostęp do serwisów VoD. Prawie 100 proc. telewizorów ma funkcję smart TV (dostęp do sieci internetowej), umożliwiającą dostęp do bogatej oferty programowej płatnych serwisów streamingowych, takich jak Netflix, HBO Max, Disney+, YouTube, z dostępem do najnowszych produkcji filmowych w najlepszej jakości 4K Ultra HD z HDR Dolby Vision, Dolby Atmos do sportu czy gier.

Jak korzystać z serwisów VoD na telewizorze?

Dostęp do serwisów VoD jest zależny od systemu operacyjnego telewizora. Najpopularniejsze to Android TV (Philips, Sharp, JVC, Hitachi, Toshiba, TCL), Google TV (Sony, TCL) czy konkretnego producenta webOS (LG, Tizen – Samsung, VIDAA – Hisense, Saphi – Philips). Niektóre aplikacje VoD są już zainstalowane fabrycznie lub pobieramy je ze sklepu internetowego i uruchamiamy na telewizorze. Aplikacje polskich platform VoD (np. Canal+ Online) są dostępne na wybranych modelach telewizorów Samsunga (Tizen 4.0) i LG (webOS 4.0) i telewizorów Android TV, podobnie jest z aplikacją Polsat Box Go na telewizorach Samsunga z roczników 2017 –2021 i telewizorach LG z roczników 2018 – 2021 (tylko modele UHD).

Aby móc korzystać z serwisów VoD, powinniśmy mieć dostęp do szerokopasmowego internetu o szybkości co najmniej 8 Mbit/s oraz co najmniej 25 Mbit/s w przypadku usług świadczonych w jakości 4K UHD.

Telewizor czy dekodery

W Canal+ online znajdziemy bogatą ofertę filmów 4K Netflixa, HBO oraz Viaplay.

Dekoder – taniej i lepsza oferta

Jeśli jesteśmy zadowoleni z jakości obrazu i dźwięku posiadanego telewizora i nie chcemy inwestować w nowy, ponieważ jest to duży koszt, np. minimum 1500 zł za 55 cali, a zależy nam na atrakcyjnej ofercie programowej, warto zainwestować w dekoder DVB-T2/HEVC lub DVB-S2 platformy satelitarnej Canal+ lub Polsat Box, a w miastach kablowych (np. UPC, Vectra, Orange i innych).

2023-05-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket