Telewizor czy dekodery

Dekoder Polsat Box DVB-T2/HEVC oferuje znacznie więcej kanałów TV. (Fot. Polsat Box)

Dekoder DVB-T2/HEVC – podstawowa oferta

Zmianie standardu nadawania telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2/HEVC czy pojawieniu się nowych serwisów towarzyszy wygodniejsza przystawka (dekoder DVB-T2/HEVC). Dekoder łączy się z telewizorem przy pomocy kabla HDMI. Warto dołączyć go do gniazda HDM-CEC, gdyż wtedy telewizor i dekoder będzie można obsługiwać pilotem od dekodera – zmieniać kanały i głośność.

Jaki jest największy atut przystawki DVB-T2? Przede wszystkim jej cena. Bez trudu znajdziemy modele, które kosztują 99 zł, jest też dotacja dla mniej zamożnych. Po dołączeniu pamięci np. twardego dysku, możemy korzystać z funkcji PVR – nagrywania wybranego programu telewizyjnego z timerem.

Telewizor czy dekodery

POLSAT BOX 4K; POLSAT BOX 4K Lite

Telewizja satelitarna i sieć internetowa

Największą ofertę kanałów sportowych oferują platformy satelitarne i telewizje kablowe. Telewizja satelitarna DVB-S2 to możliwość odbioru kanałów w rozdzielczości HD i Ultra HD 4K HDR. Największą zaletą odbiorników DVB-S2 jest niezawodność odbioru telewizji na całym terytorium kraju niezależnie od liczby odbiorników. Telewizja DVB-S2 jest niezastąpiona na terenach mało zurbanizowanych, leśnych, górskich, gdzie odbiór telewizji naziemnej jest utrudniony. Przejście na telewizję satelitarną wymaga zainstalowania anteny (popularnego talerza). Dla odbiorników satelitarnych głównym zagrożeniem przy oglądaniu kanałów telewizyjnych jest używanie za małej anteny (w warunkach polskich minimum to 90 cm). Przy dużych opadach deszczu czy śniegu może to prowadzić do zaniku sygnału, ale pozostaje wtedy dostęp do usług sieciowych. Najlepsza oferta programowa wiąże się z podpisanie umowy z dostawcą telewizji satelitarnej.

Sport 4K HDR HLG

Coraz więcej transmisji sportowych jest realizowanych w standardzie Ultra HD HDR, chociażby przez kanały Canal+, Eleven Sports, Polsat Sport Premium. Najlepszą jakość obrazu zapewniają transmisje sportowe realizowane w standardzie 4K HDR HLG (Hybrid Log Gamma).

Telewizor czy dekodery

Polsat Box oferuje serwisy VoD HBO, Max i Disney+. (Fot. Polsat Box)

Telewizja internetowa czy DVB-S2?

W dużych ośrodkach miejskich Internet jest standardem, ma coraz większą szybkość oraz stabilne działanie, co umożliwia wykorzystanie go do przekazu telewizyjnego, dzięki czemu zastępuje on tradycyjną antenę DVB-T2 lub DVB-S2. Popularność zyskuje telewizja internetowa IPTV i OTT, która wykorzystuje sieć szerokopasmową jako źródło kanałów telewizyjnych streamowanych na żywo i usług VoD. Ich przewagą są mniejsze koszty transmisji kanałów telewizyjnych na żywo (dla nadawcy) i brak anteny satelitarnej, która wymaga dachu czy balkonu oraz doświadczenia w instalacji.

Mimo że praktycznie cały kraj jest pokryty siecią internetową, najlepiej funkcjonuje ona w miastach. Częste są jednak problemy z odbiorem w dobrej jakości materiałów wideo, szczególnie przez Wi-Fi (zakłócenia od sąsiadów i tłumienie ścian). Drugim zagrożeniem jest obciążenie sieci. Szczególnie jest to widoczne przy dużych imprezach masowych, np. sportowych, gdy jednoczesny odbiór tego samego programu powoduje „zapchanie” serwerów, zmniejszenie szybkości transmisji i pikselizację lub zanik obrazu, co nie występuje praktycznie w telewizji DVB-S2.

W porównaniu telewizji internetowej z telewizją DVB-S2 i DVB-T2/HEVC opóźnienie sygnału jest wyraźne. Sygnał telewizyjny dociera z opóźnieniem, nawet do kilkudziesięciu sekund, co powoduje, że w czasie oglądania ważnych meczy słyszymy krzyki sąsiadów, że padła bramka (DVB-T2 lub DVB-S2), a na naszym ekranie z dołączonym odbiornikiem IPTV czy OTT dopiero ją zobaczymy.

Telewizor czy dekodery

TECHNISAT DigiPLus UHD S; TECHNISAT Eutelastrasat 850

Dekodery DVB-S2 z funkcją Dual

Abonentom platform cyfrowych Canal+ i Polsat Box, którym zależy na niezawodności i najlepszej ofercie programowej, polecane są dekodery HD lub Ultra HD z funkcją dual, czyli z telewizją DVB-S2 i internetową z dostępem do kanałów na żywo i aplikacji Canal+ online (platforma Canal+) lub Polsat Box Go (platforma Polsat Box), łączącą zalety obu telewizji. W tych zawansowanych dekoderach przełączenie kanałów telewizji satelitarnej jest znacznie szybsze niż w aplikacjach internetowych.

Telewizja na dekoderze, telewizorze, smartfonie i komputerze

Abonenci platform satelitarnych Canal+, Polsat Box, telewizji kablowych UPC i Vectra mają możliwość korzystania z telewizji na urządzeniach mobilnych: smartfonach, tabletach (Android TV, iOS), laptopach i komputerach osobistych (Windows 7 i nowszych oraz MAC OS X) z przeglądarkami: Chrome, Firefox, Microsoft Edge i Safari, najlepiej w najnowszych wersjach.

W serwisie Canal+ online wygodnie można przesłać obraz, film z urządzenia mobilnego na telewizor przy pomocy funkcji Chromcast (ikonka w górnym rogu aplikacji). Do atrakcyjnych funkcji aplikacji Canal+ online można zaliczyć:

  • Start over – możliwość oglądania od początku transmisji;
  • Time Shift do 2h – przewijanie, zatrzymywanie, wznawianie;
  • kontynuowanie oglądania na innym urządzeniu;
  • Multi-Live – oglądanie czterech programów, np. wydarzeń sportowych, w czterech oknach;
  • Backward EPG – możliwość odtworzenia materiału, który był emitowany do 8 h wstecz.

Dekodery Polsat Box 4K i Polsat Box Lite 4K z funkcją Duo wyróżniają się funkcjami serwisu Polsat Box Go:

  • Restart – umożliwia oglądanie programu od początku do 3 godzin;
  • CatchUP – pozwala obejrzeć programy telewizyjne nawet do 7 dni od emisji, dzięki czemu zbędny jest twardy dysk;
  • nPVR – możliwość nagrywania w internetowej chmurze (usługa dostępna w określonym pakiecie);
  • Time Shift – cofanie i zatrzymywanie kanałów nadawanych na żywo do 3 h.

Z aplikacji Polsat Box Go abonenci mogą korzystać na dekoderze i trzech urządzeniach mobilnych.

Telewizor czy dekodery

Na kanałach Polsat Box w HbbTV umożliwiono szybki dostęp do Wydarzeń 24, serwisu VoD Polsat Go i programów rozrywkowych.

Pakiet najważniejszy

Platformy oferują liczne pakiety telewizyjne w zależności od tego, czy chcemy korzystać tylko z DVB-S2, czy także z usług sieciowych. Warto się im dokładniej przyjrzeć, ponieważ są bardzo zróżnicowane cenowo i ofertowo, mogą obejmować dostęp do atrakcyjnych serwisów sportowych (Viaplay), filmowych (Netflix, Disney+) czy muzycznych. Przykładowo aplikacja Netflix jest dostępna na dekoderach Canal+ 4K UltraBOX+, 4K DualBOX+ i WiFi Premiumbox+, natomiast Disney+ na Polsat Box 4K i Polsat Box 4K Lite.

2023-05-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket