Świeży sok w kilka chwil

Świeży sok

Pyszny i zdrowy domowy sok możemy uzyskać w kilka chwil dzięki sokowirówce. Z jej pomocą sami przygotujemy ulubione mieszanki soków z warzyw i owoców, których pochodzenia jesteśmy pewni. Nowoczesne modele charakteryzują się dużą wydajnością i łatwością obsługi. (Fot. Adler)

Przez wielu użytkowników sokowirówki są cenione właśnie za szybkość działania oraz klarowność przygotowywanego soku. Jest on pozbawiony większych elementów, które nie wszyscy lubią, dotyczy to zwłaszcza dzieci. Żeby urządzenie było w pełni bezpieczne, w zestawie znajdziemy popychacz. Standardem jest także blokada przed uruchomieniem nieprawidłowo złożonego produktu. Łatwe czyszczenie zapewnia zaś możliwość mycia wybranych elementów w zmywarce. Warto więc wiedzieć, na jakie cechy zwracać uwagę, gdy wybieramy sokowirówkę.

Świeży sok

ADLER AD 4123; ZELMER ZJE6800

Budowa sokowirówki

Każda sokowirówka składa się z korpusu, silnika, pojemnika na miąższ i pojemnika na sok. Równie ważne są sito oraz noże ścierające, które powinny być jak najlepszej jakości. To właśnie one odpowiadają za dokładne tarcie produktów i im są trwalsze, tym później się tępią. Na podstawie umieszczony jest silnik, który z kolei obudowany jest korpusem, do którego przytwierdzone są zbieraki, miska, sito z mikrootworami i pokrywka. Pokrywka ma specjalny otwór, przez który wrzuca się produkty. Jej cechą charakterystyczną jest komin lub tuba, przez które składniki dostają się do wirującego sita, którego ścianki mają specjalne otwory. Na jego dnie najczęściej umieszczone są niewielkie ostrza. W momencie uruchomienia urządzenia sito, które obraca się z dużą prędkością, tworzy siłę odśrodkową. Produkty zostają zepchnięte i dociśnięte do bocznych ścianek. Ostrza razem z sitem rozcierają jabłka czy marchewki aż do uzyskania jednolitej masy, co powoduje oddzielenie soku i miąższu.

Następnie sok wydostaje się przez mikrootwory i przez otwór spustowy przepływa do pojemnika na sok lub prosto do podstawionej szklanki. Oddzielony miąższ pozostaje w sicie. W zależności od tego, jaki obieg ma urządzenie, zostaje on usunięty do wbudowanego zbiornika albo podstawionego przez użytkownika. Sokowirówka z obiegiem otwartym może dłużej pracować bez przerwy, gdyż nie ma potrzeby każdorazowego usuwania nagromadzonego miąższu.

Świeży sok

Fot. Eldom

Rodzaj soku

Sok z sokowirówki jest bardziej klarowny i mniej gęsty, jeśli więc preferujemy taką konsystencję, to warto wybrać takie urządzenie. Sok z sokowirówki jest w zasadzie tak samo zdrowy, jak ten z wyciskarki. Jedyną różnicą i prawdą w tym wypadku jest fakt, że sok z wyciskarki zawiera więcej błonnika. Jest to informacja istotna z punktu widzenia zdrowia, bowiem niektórzy potrzebują go więcej, a innym jest to wręcz odradzane. W tej materii należy kierować się zaleceniami swojej diety. Oczywiście, znaczenie mają także produkty, które chcemy przetwarzać. Do cytryn czy pomarańczy lepiej zastosować specjalną wyciskarkę do owoców cytrusowych, która pozwoli zachować najwięcej witaminy C. Wiele osób boryka się z problemem dotyczącym wyciskania soku z np. ziół. To prawda, wiele sokowirówek po prostu nie radzi sobie z wyciśnięciem esencji z mięty, melisy, kolendry czy bazylii. Jest to fakt. Dotyczy to także warzyw strączkowych, szpinaku czy liści kapusty. Wynika to z zasady działania tych urządzeń. Wiemy, że sokowirówka nie wyciska soku, a rozdrabnia lub szatkuje produkt, a więc zioła nie są w żaden sposób przeciśnięte tylko dodatkowo posiekane. W rezultacie do szklanki mogą wpaść maleńkie kawałeczki tych produktów. Co ciekawe, kiedy inni odrzucą tę formę pozyskiwania najlepszych właściwości odżywczych, przedstawiciele „szkoły przeciwnej” stwierdzą, że nie ma nic lepszego i zdrowszego, jak podanie ludzkiemu organizmowi ziół niewyciśniętych…

Świeży sok

CONCEPT LO7027 Fresh; BOSCH VitaJuice 2 MES25A0

Różnice między wyciskarkami

Na rynku można spotkać się z wieloma określeniami sokowirówek. Często można natknąć się na nazwy „szybkoobrotowe” i „wolnoobrotowe”. Nie są to do końca trafne określenia. Jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach. Poprawnie sprzęt do uzyskiwania soku z owoców dzielimy na sokowirówki tradycyjne (nie zawsze muszą być szybkoobrotowe) oraz wyciskarki do cytrusów i wyciskarki do owoców i warzyw. Te ostatnie często nazywane są zaś myląco „sokowirówkami wolnoobrotowymi”. Przypisuje się im także wyższość względem sokowirówek tradycyjnych i innych urządzeń do przygotowywania soków i przecierów, co nie jest do końca prawdą. Zasadnicza różnica polega jedynie na mechanice uzyskiwania soku. Nie oznacza to, że w którymś z procesów sok jest gorszy. Oczywiście, soki, ich klarowność, konsystencja i inne elementy mogą się różnić, ale prozdrowotne zalety – nie. We wszystkich typach urządzeń mamy te same atuty – odpowiednią, porównywalną porcję witamin, które powinny być składnikiem każdej diety, o ile chcemy, żeby była ona dla nas źródłem energii i dobrego samopoczucia.

Świeży sok

ADLER AD 4127; CONCEPT LO7028 Fresh

Rodzaje sokowirówek

Każdy ze sprzętów określanych mianem sokowirówki (mimo że wielu producentów i wiele sklepów nadal nie odróżnia dwóch konstrukcji) składa się z korpusu głównego (obudowy), silnika oraz mechanizmu złożonego z sita i noży ścierających, które – jak na dobrej jakości sprzęt przystało – powinny być jak najsolidniejsze. To właśnie one odpowiadają za dokładne tarcie i rozdrabnianie produktów i im są trwalsze, tym bardziej efektywne. Do pojemnika, w którym znajduje się wspomniany mechanizm z sitem, przez specjalny otwór wlotowy, który jest zwykle większy niż w wyciskarkach, choć odchodzi się dziś od tego standardu, wrzucane są warzywa i owoce. To tam z ogromną prędkością (ok. 4000 – 12 000 obr./min) następuje proces przerobowy. Ostrza rozdrabniają produkty, a następnie gładka masa poddawana jest sile odśrodkowej, na skutek czego przez sitko ze stali nierdzewnej przedostaje się oddzielony od miąższu sok. Stąd słowo „sokowirówka”. Na koniec warto dodać, że modele o prędkości obrotów od 4 do 6 tys. na minutę to modele niskoobrotowe, od 6 do 10 tys. – średnioobrotowe, zaś powyżej 12 tys. obr./min to już modele wysokoobrotowe. Zaznaczamy przy tym raz jeszcze, że jest to podział umowny i w żadnym zakresie nie wpływa na jakość soków od strony zdrowotnej.

Świeży sok

ZELMER ZJE3800; ADLER AD 4124

Sokowirówki wielofunkcyjne

Wspólnym mianownikiem większości małych urządzeń kuchennych jest silnik elektryczny, a ten może napędzać różne elementy. Dlatego ciekawą propozycję stanowią wielofunkcyjne sokowirówki. To sprzęt, który ma w zestawie wymienne akcesoria, a dzięki nim jego funkcjonalność wybiega poza przygotowywanie soków. Na przykład dołączony do zestawu kielich lub kompaktowa butelka pozwalają na przygotowywanie odżywczych koktajli z owoców, warzyw i innych składników. Bardzo przydatnym udogodnieniem może być również młynek. Z jego pomocą możemy mleć, np. kawę, orzechy czy przyprawy. Warto więc rozważyć wybór wielofunkcyjnej sokowirówki, np. w małej kuchni, gdy nie mamy miejsca na oddzielne urządzenia.

2023-06-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket