Stacje pary i żelazka parowe

Stacje pary

Prasowanie odzieży nie tylko poprawia jej wygląd, ale jest również ważne ze względów higienicznych. W czasie pandemii wielu producentów stacji pary i żelazek zleciło niezależne badania, z których jasno wynikało, że skutecznie radzą sobie z usuwaniem między innymi Covid-19.

Co więcej, urządzenia mogą być wykorzystane nie tylko do odkażania odzieży, ale i innych przedmiotów, np. dziecięcych pluszaków. Obecnie na rynku znajdziemy tradycyjne żelazka parowe oraz modele z generatorem pary, wyróżniające się większą wydajnością, oraz generatory pary i systemy do prasowania, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Warto zdecydować się na dobry sprzęt do prasowania, ponieważ znacząco skróci on czas wykonywania prac.

Urządzenia i żelazka parowe

Żelazka parowe to najpopularniejsza obecnie kategoria urządzeń. Produkty z tej grupy różnią się mocą, ilością wytwarzanej pary oraz tym, z jakich materiałów wykonana jest stopa. W tej grupie żelazek parowych są takie, które mają wbudowany pojemnik na wodę (wlewa się ją do niego), mogą zatem pracować z parą, a także zraszać tkaniny. Żelazka z wbudowanym generatorem pary są bardziej zaawansowaną wersją klasycznych modeli parowych, gdyż para produkowana jest stale w dużej ilości, co przekłada się na skuteczność prasowania. Modele z generatorem osiągają lepsze parametry, jeśli chodzi o jednorazowy wyrzut pary. Ich najważniejszą cechą jest to, że produkcja pary nie zależy od temperatury stopy żelazka. Generator jest zintegrowany ze specjalnym silniczkiem. Poza tym do żelazka dociera sama para.

Generatory pary pracują pod stałym, wysokim ciśnieniem pary, co ułatwia rozprasowywanie trudnych do usunięcia zagnieceń. Zwykle składają się właśnie ze stacji, w której wytwarzana jest para, połączonej przewodem z żelazkiem, do którego jest przekazywana. W tym wypadku pojemnik na wodę i ilość wytwarzanej pary są zdecydowanie większe niż w żelazku parowym. Trzeba pamiętać, że urządzenia te potrzebują nieco więcej miejsca, ale zapewniają niezrównany komfort pracy i znakomite rezultaty prasowania.

Systemy do prasowania są to stacje pary zintegrowane z deskami do prasowania. Różnią się budową i zastosowanymi rozwiązaniami. Do grupy tej należą także stanowiska do prasowania składające się z deski oraz parownicy z żelazkiem. W wypadku systemów możemy mówić o dużych kosztach. Są jednak doskonałą propozycją dla tych osób, które dużo i często prasują i oczekują najlepszych efektów. Potrzebują sporo wolnego miejsca, ale można je składać, dzięki czemu łatwiej jest je przechowywać. W porównaniu z klasycznymi żelazkami mają zdecydowanie bardziej rozbudowaną konstrukcję.  

Stacje pary

Begood BZE-2400; Camry CR 5018; GOTIE GZE-3000

Pojemność zbiornika wody

Ma spory wpływ na sprawne prasowanie, gdyż im więcej mieści wody, tym szybciej można się z prasowaniem uporać, gdyż nie trzeba za często jej dolewać. W klasycznych żelazkach parowych zbiornik ma pojemność ok. 120–400 ml. Warto dodać, że przy 160 ml wody wystarcza na ok. 10 min prasowania, a przy 350 ml – na 20 min. W niektórych modelach bywa wyjmowany, jednak zintegrowany jest częściej spotykany. Wytwarzana w żelazku para wydobywa się przez tzw. otwory parowe, umieszczone w stopie żelazka – ich liczba oraz rozmieszczenie zależą już od konkretnego modelu. Do większości urządzeń producenci dołączają pojemniki z miarką i wyprofilowanym dziobkiem, ułatwiającym wlewanie wody do zbiornika. Żelazka parowe mają trzy rodzaje wyrzutu pary: stały, pionowy oraz jednorazowy. Pojemniki są zdecydowanie większe w wypadku stacji pary, tam pojemność wynosi od ok. 800 ml do nawet do 2,5 l.

Stacje pary

Zelmer ZIR 3285 Select; MPM MZE-17

Wyrzut pary i ciśnienie

Oczywiście, im więcej pary, tym prasowanie jest łatwiejsze i skuteczniejsze. Wyrzut pary w żelazkach określa liczba w zakresie 20–50 g/min (gramy na minutę), w stacjach jest oczywiście większy i może osiągać do 80 g/min, są też modele, które mają funkcję podwójnego wyrzutu, a ten może sięgać w stacjach pary nawet ok. 500 g/min. Krótko mówiąc: im większy wyrzut pary, tym łatwiejsze, sprawniejsze, a także krótsze prasowanie, co jest bezpośrednio związane z poborem energii elektrycznej. W wypadku stacji pary istotne jest również ciśnienie, pod którym wytwarzana jest para, a podawane jest ono jako liczba barów i może przyjmować wartości od 4 do 7,5 bar.

Stacje pary

Bosch Serie 4 EasyComfort TDS4050; Zelmer ZIS8700 Healthy

Moc urządzeń i szybkość nagrzewania

Im większa moc (w żelazkach waha się od 1000 w modelach turystycznych do 3300 W), tym szybciej żelazka się nagrzewają (średnio do 200 °C), a znaczy to, że szybciej można zacząć prasowanie, a więc i szybciej je skończyć. Modele o największej mocy potrzebują na nagrzanie się zaledwie kilkanaście sekund. Co do zakresu temperatur, to w różnych modelach można spotkać zróżnicowane oznaczenia, gdyż jedni producenci podają temperaturę w stopniach, inni rodzaje tkanin, a jeszcze inni „min” lub „max”, jednakże moc nie ma na to większego wpływu.

Stacje pary

Eldom DA35 Drift; Scarlett SC-SI30K45

Rodzaj stopy

To ona bezpośrednio dotyka tkaniny, po której powinna się przesuwać lekko i łatwo. Musi też być trwała na tyle, by jej powierzchnia się nie wycierała, nie ulegała zadrapaniom, a tym bardziej nie zahaczała nitek, niszcząc prasowane rzeczy. Także na stopie, jeśli żelazko pracuje z parą, znajdują się otwory, przez które jest ona „wyrzucana”. Ich odpowiednie rozmieszczenie ma istotne znaczenie dla dobrego nawilżania tkanin, zwłaszcza tak trudnych do prasowania jak czysty len czy gruba bawełna. To, z czego stopy są zrobione lub czym są ewentualnie powlekane, często podawane jest w instrukcji pod nazwą firmową. Jak nietrudno się domyślić, ostateczny skład jest tajemnicą. Stałym elementem jest baza, czyli płyta wykonana z aluminium (dobrze przewodzi ciepło), która pokrywana jest różnego rodzaju powłokami, różniącymi się trwałością oraz szybkością nagrzewania. Najczęściej stosuje się ceramikę, stal, teflon oraz szafir. Do tych najtrwalszych trzeba zaliczyć wykonane ze stopów metali, granitowe, szafirowe jak też ceramiczne utwardzone. Ważną kwestią wpływającą na skuteczność prasowania jest rodzaj oraz liczba otworów parowych, która najczęściej wynosi od kilkudziesięciu do nawet powyżej stu otworów. Zwykle są rozmieszczone wzdłuż krawędzi stopy, na całej jej długości w kilku rzędach. Takie ustawienie zapewnia swobodny dopływ pary do całej powierzchni płyty i gwarantuje optymalne nawilżenie tkaniny.

2021-11-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket