Soundbary i zestawy audio do telewizorów

Soundbary i zestawy audio

Sezon zimowy sprzyja oglądaniu filmów. Kupując telewizor, warto pomyśleć o soundbarze, szczególnie jeśli jesteśmy amatorami filmów, których dźwięk jest nagrywany w formatach Dolby Atmos czy DTS:X. (Fot. TCL)

Telewizory mają słaby dźwięk, ponieważ płaski ekran utrudnia instalowanie dobrego systemu dźwiękowego. Aby poprawić dźwięk, warto skorzystać z soundbara w wersji z subwooferem lub bez niego. Jeśli nie chcemy inwestować w drogi zestaw z soundbarem, można skorzystać z tańszego wielofunkcyjnego zestawu audio, najlepiej z odłączanymi głośnikami, aby uzyskać wyraźny efekt przestrzenny. Warto sprawdzić w telewizorze, jakie mamy złącza audio wyjściowe, by doprowadzić sygnał fonii do wybieranego soundbara czy zestawu audio.

Soundbary-i-zestawy-audio-do-telewizorow-1

SHARP HT-SB110; TECHNISAT Audiomaster SL 450

Funkcje soundbarów

Dobrze wyposażony soundbar, zwłaszcza w połączeniu z subwooferem, może być doskonałą alternatywą nie tylko dla głośników telewizora czy monitora komputerowego, ale także dla zestawu stereo, a nawet kina domowego.

Typowy soundbar do telewizora ma wbudowany wzmacniacz o mocy znacznie większej niż w telewizorze oraz system głośników: wysoko-, średnio- i niskotonowych w jednej obudowie. Liczba zastosowanych głośników określa liczbę kanałów dźwiękowych, np. 2.1, 3.1, 5.1, 6.1. 7,1, a nawet i 9.1, które wraz z akustyką obudowy tworzą dźwięk przestrzenny i efekty specjalne. Oprócz tego urządzenia mają zaimplementowane odpowiednie dekodery dźwięku, np. Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital+, Dolby TrueHD, DTS:X, i rozwiązania zwiększające przestrzenność odtwarzanego dźwięku. Typową „grającą belkę” można rozbudować o oddzielny głośnik niskotonowy (subwoofer) i parę niewielkich głośników satelitarnych, które mogą tworzyć nawet system 9.1.4, jak w zestawie kina domowego.

Soundbary-i-zestawy-audio-do-telewizorow-3

TCL X937U; POLK AUDIO Signa S4

Złącza w soundbarze

Najbardziej polecanym złączem, dostępnym obecnie niemal w każdym soundbarze, jest wejście HDMI ARC/eARC – jedno lub dwa wejściowe i wyjściowe. Wejście HDMI ARC (Audio Return Channel) jest wyposażone w tzw. zwrotny kanał audio, dzięki któremu nie ma konieczności stosowania dodatkowego połączenia kablowego do przesyłania dźwięku z telewizora do soundbara. Funkcja eARC (Enhanced Audio Return Channel) zastosowana w najnowszej specyfikacji HDMI 2.1 umożliwia przesyłanie oryginalnego sygnału audio w niekompresowanych formatach Dolby Atmos i DTS:X. W czasie konfiguracji soundbara należy sprawdzić w ustawieniach telewizora, czy funkcja HDMI-eARC jest włączona. Jeśli HDMI nie ma funkcji ARC/eARC, można skorzystać ze złącza cyfrowego optycznego (Toslink) lub koaksjalnego, które mogą przesyłać sygnał wielokanałowy Dolby Digital+. W soundbarze mogą być też wejścia analogowe jack Aux i cinch L, P. Soundbar może wykorzystywać funkcję HDMI CEC (Consumer Electronic Control), która umożliwia obsługę dwóch urządzeń połączonych kablem HDMI – soundbara i odbiornika telewizyjnego za pomocą jednego pilota. Soundbary mogą być też wyposażone w złącze USB, a nawet czytnik kart pamięci, co pozwala na odtwarzanie plików audio z przenośnych pamięci flash. Warto sprawdzić, jakie pliki audio można odtwarzać, Zaawansowane modele mogą mieć nawet gramofonowe wejście audio, a także wyjście Pre out na zewnętrzny subwoofer aktywny.

Soundbary-i-zestawy-audio-do-telewizorow-5

Niewielki soundbar Creative Stage SE z funkcjami Surround i Clear Dialog. (Fot. Creative)

Łącza Bluetooth i Wi-Fi

Jeśli nie chcemy używać przewodów łączących soundbar z telewizorem, możemy skorzystać z łącza Bluetooth. Ma ono jednak ograniczenia: brak możliwości przesyłana dźwięku wielokanałowego (np. 5.1), a kompresja sygnału audio powoduje, że jakość dźwięku jest gorsza niż połączenia kablowego optycznego. Połączenie Bluetooth (zasięg do 10 m) polecane jest przy słuchaniu programów publicystycznych, wiadomości, dialogów. Po sparowaniu smartfona czy tabletu z soundbarem możemy odtwarzać muzykę przy wyłączonym telewizorze. Subwoofer i głośniki satelitarne łączą się soundbarem, wykorzystując częstotliwości sieci Wi-Fi.

Soundbary-i-zestawy-audio-do-telewizorow-7

TCL S643W; LG SC9S

Soundbary z Dolby Atmos

Najbardziej zaawansowane modele obsługują najpopularniejszy system surround – Dolby Atmos. Soundbary kompatybilne z „Atmosem” wykorzystują nie tylko odpowiednie dekodowanie sygnału audio, ale też specyficzne rozstawienie głośników w listwie soundbarowej, np. te, które są skierowane ku górze, zastępują dodatkowe głośniki instalowane na suficie. Do zwiększenia wrażenia efektu surround wykorzystuje się cyfrowe przetwarzanie sygnałów przy wykorzystywaniu różnorodnych algorytmów, w tym nawet sztuczną inteligencję. Mogą one sprawić, że nawet sygnał audio, który w oryginale jest stereofoniczny, będzie przetworzony na wielokanałowy. W generowaniu dźwięku przestrzennego wykorzystywane są odbicia fal dźwiękowych od ścian i sufitu pomieszczenia, co sprawia, że do użytkownika dociera nie tylko dźwięk bezpośredni, generowany przez przetworniki elektroakustyczne soundbara, ale i dźwięk odbity. Rozwiązanie to dostarcza wyjątkowych wrażeń dźwiękowych i wzbogaca przestrzeń odtwarzanego sygnału audio o dodatkowy wymiar. W rezultacie otrzymujemy realistyczny, wielokanałowy dźwięk filmowy. System Dolby Atmos doskonale sprawdzi się podczas odtwarzania odgłosów np. przelatującego nad głową helikoptera czy padającego deszczu, a więc wszędzie tam, gdzie różnorodne dźwięki przemieszczają się w przestrzeni i dochodzą głównie z góry.

Soundbary-i-zestawy-audio-do-telewizorow-9

Soundbar Hisense AX3100G z subwooferem z głośnikiem 6,5” odtwarza dźwięk kinowy Dolby Atmos i DTS:X. (Fot. Hisense)

Soundbar do monitora

Coraz częściej większe monitory komputerowe są wykorzystywane do grania i oglądania filmów. Mimo że siedzimy blisko ekranu, soundbar może wzmocnić efekty specjalne, jak wybuchy w grach, i wrażenie przestrzeni. Większa moc i dynamika dźwięku zwiększają emocje. Podstawowe modele to listwy 2.0 z dwoma głośnikami dopasowane długością do monitora tak, żeby zmieściły się pod ekranem. W systemie 2.1 głośniki niskotonowe są wbudowane, co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli jest mało miejsca na zainstalowanie zewnętrznego subwoofera. Najlepsze modele mają aplikację do sterowania funkcjami i uzyskania efektów specjalnych charakterystycznych dla gier akcji.

Soundbary-i-zestawy-audio-do-telewizorow-11

TAGA Harmony Thunder SW-15D to aktywny subwoofer z rozbudowaną możliwością konfiguracji z domowym system audio. (Fot. TAGA Harmony)

2024-01-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket