Zagrożenia bezpieczeństwa „inteligentnego” domu

Projektując inteligentny budynek, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytania: jak bardzo ważne jest dla nas bezpieczeństwo, czy oczekujemy zwiększonego komfortu, czy bardziej istotne są dla nas rozwiązania oszczędne i ekologiczne, a więc takie, które w dłuższej perspektywie czasu dostarczą także wymiernych korzyści, czy też szukamy koncepcji indywidualnych, które będą dostosowane do wszystkich naszych potrzeb i oczekiwań. Inteligentny budynek niesie ze sobą wiele funkcji i udogodnień, które umożliwiają ograniczenie zużycia wody czy energii elektrycznej oraz zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników. Inteligentny budynek oferuje w zależności od potrzeb zarządzanie automatycznym włączaniem i wyłączaniem zasilania nieużywanych przez dłuższy czas urządzeń (oświetlenie, grzejniki), co wpływa na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Użytkownik ma możliwość indywidualnego sterowania temperaturą w określonych strefach grzewczych, tak by spełnić wszystkie oczekiwania domowników, uwzględniając przy tym przeznaczenie danego pomieszczenia (niższej temperatury oczekujemy bowiem w sypialni, aby komfortowo zasypiać, wyższej w łazience, a niższej w garażu etc.). Oświetlenie i ogrzewanie włączane są tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, np. w funkcji profili czasowych i/lub obecności użytkowników, co daje oszczędności zarówno energii, jak i kosztów. Oczywiste jest, że system „inteligentnego” budynku nie powinien wpływać negatywnie na znajdujących się w jego środowisku użytkowników. Dotyczy to także urządzeń, które nie są zautomatyzowane, a jedynie sterowane przez telefon czy tablet. 

Najważniejszym punktem „inteligentnego” domu jest instalacja elektryczna, która może współpracować z instalacją alarmową, czujnikami dymu, wilgotności i innymi instalacjami technicznymi. Przykładowo, system alarmowy może informować o takich zdarzeniach jak zalanie mieszkania i dzięki temu minimalizować negatywne skutki, zamykając główny zawór wody. Ważna jest także możliwość zaprojektowania systemu tak, by pod nieobecność właścicieli symulował w sposób najbardziej realistyczny ich obecność, co jest jednym ze sposobów na skuteczną ochronę mienia, np. zapalając i gasząc w określonych godzinach światło lub uruchamiając sprzęt audio-wideo. Odpowiednie automatyczne dostosowanie się do aktualnych warunków i sytuacji umożliwia także osiąganie wymiernych korzyści wynikających z oszczędności ciepła, wody czy energii elektrycznej. Taki budynek staje się ekologiczny i przyjazny środowisku. 

Co się jednak stanie, kiedy z przyczyn od nas niezależnych zostaniemy odcięci od prądu? Czy „inteligentny” dom może stać się nowoczesnym więzieniem? Na ten temat nie znajdziemy wielu odpowiedzi, ponieważ producenci rozwiązań do „inteligentnych” domów starają się przedstawiać przede wszystkim swoim klientom korzyści, nie zaś zagrożenia, które przecież mogłyby zniechęcić kupujących.

Smart, czyli co jest inteligentne?

Gesty przed „inteligentnym panelem” Fibaro Swipe zostają zamienione na komendy włączające i wyłączające domowe urządzenia.

Smart, czyli co jest inteligentne?
2017-03-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket