Kalibracja i adaptacja

W profesjonalnych instalacjach do przeprowadzania kalibracji można wykorzystać systemy zaimplementowane w urządzeniach tworzących zestaw kina domowego. Dla skontrolowania dokonanych ustawień w większych instalacjach można też zastosować mierniki poziomu ciśnienia akustycznego oraz urządzenia do pomiaru fazy sygnału – fazomierze. Niekiedy wskazane jest również użycie analizatora widma częstotliwościowego, a także komputera wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie, które umożliwi analizę dokonanych pomiarów.

Istotną rolę we właściwym odtwarzaniu dźwięku w systemie audio odgrywa akustyka pomieszczenia. W profesjonalnych i półprofesjonalnych salach kina domowego powierzchnie ścian, podłogi i sufi tu często wykłada się specjalnymi materiałami, które mają tłumić bądź rozpraszać dźwięk wytwarzany przez zainstalowane w pomieszczeniu głośniki systemu 5.1-kanałowego lub bardziej złożonego. Wszystko po to, aby uzyskać odpowiedni czas pogłosu, który w domowej, średniej wielkości sali kinowej powinien wynosić niewiele, bo od 0,2 do 0,4 s. W celu uzyskania pożądanej akustyki we wnętrzu instaluje się ponadto różnorodne ustroje akustyczne o nietypowych, oryginalnych kształtach, których zadaniem jest pochłanianie lub rozpraszanie (w określonym przedziale częstotliwości) fali akustycznej generowanej przez głośniki. Do często wykorzystywanych konstrukcji należą np. dyfuzory i pułapki basowe. Takie ustroje nie zakrywają całej ściany, a jedynie są montowane w najbardziej newralgicznych punktach pomieszczenia odsłuchowego – tam, gdzie najlepiej spełnią swoje zadanie. Aby sprawdzić, w którym miejscu i jaki element należałoby zamontować, trzeba dokonać odpowiednich pomiarów i sprawdzić, które częstotliwości są nadmiernie wyeksponowane, a które tłumione. Dzięki modyfi kacji warunków akustycznych można uzyskać pożądany charakter brzmienia w miejscu odsłuchu.

Sala kinowa w domu

Odpowiednie rozstawienie kolumn głośnikowych w systemie kina domowego ma ogromne znaczenie dla jakości dźwięku surround docierającego ostatecznie do odbiorcy.

Odprowadzanie wytwarzanego ciepła

Wzmacniając sygnał, amplitunery i wzmacniacze wielokanałowe część energii zamieniają w energię cieplną. Urządzenia te wydzielają tym więcej ciepła, im w wyższym zakresie wzmocnienia pracują. Ilość wydzielanej energii cieplnej zależy też w dużej mierze od parametrów technicznych danego modelu, obciążenia urządzenia i klasy pracy wzmacniacza. W związku z tym ważne jest, aby w systemie kina domowego urządzenia wzmacniające sygnał audio były tak zainstalowane, aby zapewniona była swobodna wymiana wydzielanego przez nie ciepła z otoczeniem. Zabezpieczy to wspomniane urządzenia przed przegrzaniem i ewentualnym uszkodzeniem. Amplitunery mogą być wyposażone w specjalne układy zabezpieczające, które wyłączają urządzenie, jeśli dopuszczalna temperatura wewnątrz niego zostanie przekroczona. Problem może stanowić np. zamykana szczelnie szafka RTV, która często nie pozwala na swobodne „oddychanie” urządzeniom w niej zamkniętym. Nie należy również na wzmacniaczu czy amplitunerze wielokanałowym ustawiać dodatkowych urządzeń, np. odtwarzaczy Blu-ray, które mogłyby zastawiać otwory wentylacyjne w obudowie urządzenia wzmacniającego. Lepiej na dodatkowy sprzęt RTV przeznaczyć osobną półkę.

W zaawansowanych technicznie instalacjach kina domowego mogą być wykorzystywane szafy typu rack, w których często jedno urządzenie montowane jest tuż nad innym. Wówczas w pomieszczeniu, w którym instalowana jest taka szafa, należy zapewnić odpowiednią klimatyzację.

2016-12-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket