Nazywane także monoblokami, w najlepszych rozwiązaniach chłodzą powietrze, osuszają i wentylują pomieszczenie i mogą pracować w różnych trybach, np. chłodzenia i grzania. Klimatyzatory przenośne w jednej obudowie mają parownik i skraplacz, a obudowa ma kółka do przemieszczania, wobec czego są dużo wygodniejsze w użytkowaniu. Warunkiem koniecznym do ich stosowania jest okno w pomieszczeniu, przez które wyprowadza się rurę harmonijkową o długości ok. 150–180 cm i średnicy 10–15 cm, odprowadzającą ciepłe powietrze z pokoju na zewnątrz. Najlepiej jest, gdy okno ma luft ograniczający napływ gorącego powietrza przy otwartym oknie. Są też sprzedawane specjalne listwy do montażu w futrynach okien z otworami do odprowadzania powietrza z rur,. Najpopularniejsze są klimatyzatory przenośne z jedną rurą, ale cichsze i efektywniejsze są urządzenia dwururowe. Powietrze do schładzania jest pobierane drugą rurą z zewnątrz i po schłodzeniu dostarczane do pomieszczenia. Zaletą klimatyzatorów mobilnych jest prosta instalacja, wadą hałas pracującego wentylatora i sprężarki porównywalny z pracującą lodówką. Zalecane są do pomieszczeń w budynkach, których elewacja jest pod ochroną konserwatora zabytków.
W tego typu rozwiązaniu cała konstrukcja znajduje się w jednej obudowie. Modele okienne ustawia się na parapecie lub montuje w oknie, czasami w ścianie. Instalacja wiąże się z wymianą okna lub koniecznością wykonania dodatkowego otworu w ścianie, np. 350 × 580 × 445 mm.
Tego typu rozwiązania składają się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej, nazywanej mono split. Zewnętrzna jednostka zawiera skraplacz, wentylator, sprężarkę, a wewnętrzna parownik i wentylator. Jednostkę zewnętrzną można ustawić na balkonie, tarasie, co jest najłatwiejszym sposobem montażu. Mocowana do ściany budynku wymaga solidnego rusztowania ze względu na masę ok. 30–50 kg. Obie części są ze sobą połączone izolowanymi od warunków zewnętrznych rurkami miedzianymi, w których krąży czynnik chłodniczy, jakim jest najczęściej ekologiczna odmiana freonu.
Instaluje się na sufitach podwieszanych. Tworzą jednolitą płaszczyznę z sufitem, co jest estetycznym rozwiązaniem. Równomierne rozprzestrzenianie powietrza po suficie w czterech kierunkach powoduje jego swobodne opadanie. Konserwacja klimatyzatora jest bardziej skomplikowana, wymaga demontażu sufitu. Najczęściej są stosowane w pomieszczeniach biurowych, sklepach, salonach, punktach usługowych.
© 2024 InfoMarket