Przenośne głośniki Bluetooth

Przenośne głośniki

Głośniki obsługujące standard Bluetooth doskonale sprawdzą się zarówno w plenerze, jak i w domowym systemie audio. Wszystko zależy od ich konstrukcji, a więc gabarytów i dostępnych funkcji. W modelach przenośnych istotnym aspektem będzie także odporność mechaniczna.

Głośniki Bluetooth wyposażane są w wiele praktycznych rozwiązań technicznych i pozwalają na znacznie więcej niż tylko bezprzewodowe odtwarzanie muzyki. Są przy tym niezwykle wygodne w użytkowaniu. Wśród głośników obsługujących standard Bluetooth dostępne są również funkcjonalne modele typu „wszystko w jednym”, które mogą mieć także zasilanie sieciowe. Sprawdzą się więc nie tylko w terenie, ale też w domowym zaciszu.

Korzystając ze strumieniowego odtwarzania audio z jednej strony pozbawiamy się plątaniny kabli, ale z drugiej transmisja bezprzewodowa nie jest też pozbawiona wad i najczęściej wpływa negatywnie na dźwięk, jaki ostatecznie słyszymy z głośnika. W wielu wypadkach zastosowanie głośnika Bluetooth jest jednak niezastąpionym rozwiązaniem.

Przenośne głośniki

ADLER AD 1169; BANG & OLUFSEN Beoplay P2; CAMRY CR 1170

Bluetooth i aptX

Do zalet standardu Bluetooth możemy zaliczyć jego szerokie zastosowanie i duża popularność tego sposobu transmisji sygnału. Do wad możemy natomiast zaliczyć stosunkowo niewielki zasięg (zależny jednak od obsługiwanej wersji tego standardu). Transmisja przez Bluetooth jest ponadto mniej stabilna niż połączenie przewodowe i ze względu na wykorzystywane pasmo częstotliwości wrażliwa na różnego rodzaju zakłócenia od innych urządzeń pracujących w paśmie 2,4 GHz.

Receptą na wspomniane bolączki ma być jednak nowa wersja standardu, czyli Bluetooth 5.0. Powstała ona jako rozwinięcie standardu mającego zapewnić niższe zużycie energii przez urządzenie ją obsługujące. Podobnie jak dotychczasowe wersje Bluetooth jest ona kompatybilna wstecznie, a więc może współpracować z urządzeniami obsługującymi wcześniejsze wersje, niejako na ich „warunkach”. Bluetooth 5.0 oferuje jeszcze większy (nawet 4-krotnie) zasięg transmisji. W porównaniu z wersją 4.2 większa jest również – i to dwukrotnie – szybkość transmisji danych, a „pojemność” transmitowanych danych wzrosła 8-krotnie. Bluetooth 5.0 w porównaniu z poprzednią wersją nie wprowadza jednak obsługi żadnych nowych kodeków audio, ale współpracuje z wszystkimi dotychczasowymi, w tym aptX, aptX HD (aptX Lossless) i aptX Low Latency.

Standard aptX HD umożliwia przesyłanie sygnału audio z rozdzielczością 24 bit i częstotliwością próbkowania do 96 kHz, a więc w znacznie lepszej jakości niż podstawowa wersja, czyli aptX. Wersja „HD” wyróżnia się bardziej zaawansowaną kompresją, w której poszczególne parametry transmitowanego sygnału mogą być dynamicznie modyfikowane. Nie bez powodu zatem standard ten określany jest mianem bezstratnego.

W niektórych urządzeniach wykorzystywany jest kodek Qualcomm aptX Low Latency, który eliminuje opóźnienia w transmisji audio, dzięki czemu ścieżka dźwiękowa, mimo strumieniowego przesyłania sygnału, może być idealnie zgrana z obrazem. Jest to niezwykle ważne w trakcie oglądania filmów czy programów telewizyjnych.

Przenośne głośniki Bluetooth 3

DENON New Envaya Pocket; TECHNISAT Bluspeaker FL 200

NFC i multiparowanie

Głośniki Bluetooth mogą obsługiwać m.in. funkcję NFC (ang. Near Field Communication). Znacznie ułatwia ona nawiązywanie połączenia bezprzewodowego między dwoma urządzeniami, np. między smartfonem i głośnikiem bezprzewodowym. Aby nawiązać połączenie Bluetooth, wystarczy zbliżyć smartfon z włączoną funkcją NFC do odpowiedniego miejsca, np. na obudowie głośnika (zwykle jest ono oznakowane logotypem NFC).

Oprócz obsługi kodeka aptX i standardu NFC może być dostępna funkcja multiparowania. Dzięki niej możliwe jest połączenie bezprzewodowe z jednym urządzeniem Bluetooth od 2 do nawet 8 innych (zależnie od producenta i modelu urządzenia). Sprzęt obsługujący funkcję multiparowania może mieć w pamięci zapisane połączenia z kilkoma różnymi urządzeniami, np. smartfonami lub tabletami. W razie potrzeby możliwe jest proste przełączanie się między sparowanymi już urządzeniami, oczywiście, bez potrzeby przeprowadzania za każdym razem żmudnego procesu parowania. Sprzęt z funkcją parowania zwykle łączy się z urządzeniem, które było z nim połączone jako ostatnie. Gdy to nie będzie możliwe, może nastąpić próba nawiązania połączenia z kolejnym urządzeniem, które znajduje się na wirtualnej liście sparowanych urządzeń.

Przenośne głośniki

Fot. Dali

Bezprzewodowo w mono lub stereo

Choć w ofercie niektórych producentów sprzętu audio znajdziemy niewielkie, a jednocześnie świetnie brzmiące modele głośników bezprzewodowych, to z reguły jednak im większa gabarytowo konstrukcja, tym teoretycznie większe przetworniki elektroakustyczne w niej zastosowane i lepsze brzmienie dźwięku wytwarzanego przez taki głośnik mobilny. Mniejsze modele gorzej radzą sobie z przetwarzaniem zwłaszcza niskich częstotliwości. Przy wyborze urządzenia trzeba więc iść na kompromis między głośnością, jakością brzmienia a wymiarami głośnika przenośnego. Co prawda, w sprzedaży dostępne są modele, które pomimo niewielkich rozmiarów zapewniają dobrą jakość brzmienia w całym zakresie częstotliwości pasma akustycznego, zwykle jednak nie należą one do najtańszych.

Pamiętajmy też o tym, że niektóre konstrukcje głośników nie wytwarzają dźwięku stereofonicznego, a monofoniczny. Mogą mieć jednak funkcję parowania dwóch głośników w celu uzyskania systemu stereo. Wówczas, posiadając dwa jednakowe modele monofoniczne z taką funkcją, użytkownik może odtwarzać dźwięk już w trybie stereo. Jeden z głośników odtwarza wtedy sygnał przeznaczony dla lewego, drugi dla prawego kanału stereofonicznego.

Przenośne głośniki Bluetooth 6

DENON Home 350; FRESH'N REBEL Rockbox Bold XS; LAMAX Storm1

Przenośne głośniki

Głośniki przenośne to wyjątkowo zróżnicowana grupa urządzeń, zarówno pod względem wzornictwa, jak i zastosowanych rozwiązań technicznych. (Fot. Ruark Audio)

2021-07-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket