SAMSUNG

Prezentuje indeks „Invisible Load” [promocja]

Prezentuje indeks „Invisible Load”

Najnowsze badanie przeprowadzone przez firmę Samsung pokazało, że samo planowanie czynności domowych zabiera Europejczykom aż 86 proc. czasu poświęcanego na rzeczywiste wykonanie danego zadania. Poczucie niepokoju czy zbyt intensywne myślenie o danej czynności – jeszcze przed jej wykonaniem – to objawy tak zwanego „niewidzialnego obciążenia”, które negatywnie wpływa na nasz dobrostan.

Badanie, w którym uczestniczyło ponad 6 tysięcy respondentów z różnych krajów Europy (również z Polski), pokazało, że jedna osoba jest odpowiedzialna średnio za wykonywanie co najmniej siedmiu różnych czynności domowych, które często zajmują nawet ponad 30 godzin tygodniowo. Odpowiada to niemal pełnemu etatowi i ma negatywny wpływ na nasz dobrostan. Ponad połowa respondentów (51 proc.) przyznaje, że odczuwa z tego powodu stres przez co najmniej połowę owego czasu, a 41 proc. często ma problemy ze skupieniem się na codziennych czynnościach. W związku z rosnącymi kosztami życia ponad połowa badanych (54 proc.) potwierdza, że koszty energii wpłynęły na sposób wykonywania czynności domowych, czyniąc je jeszcze bardziej stresującymi i trudnymi do zarządzania.

Domowe obowiązki a stres

Dzięki badaniu zidentyfikowano 15 zajmujących najwięcej czasu regularnie wykonywanych czynności domowych – takich jak sprzątanie, zakupy spożywcze i opłacanie rachunków za media. Kolejność tych czynności w rankingu zależy od wskaźnika intensywności – emocjonalnego i fizycznego zaangażowania w daną czynność. Badania ujawniły, że pomimo coraz szerszego dostępu do „inteligentnych” rozwiązań domowych Europejczycy spędzają równie dużo – a czasem nawet więcej – czasu na myśleniu o codziennych czynnościach, co na ich rzeczywistym wykonywaniu. Poniżej przedstawiono kilka przykładów: 

Prezentuje-indeks-Invisible-Load-2

  • Samo myślenie o przyrządzeniu posiłków zajmuje Europejczykom 92 proc. czasu poświęcanego na ich przygotowanie. 
  • Samo myślenie o bezpieczeństwie w domu zajmuje Europejczykom 91 proc. czasu poświęcanego na zapobieganiu domowym zagrożeniom. 
  • Samo myślenie o sortowaniu lub wyrzuceniu odpadów zajmuje Europejczykom 88 proc. czasu poświęcanego na wykonanie tej czynności.

Pragnąc zmienić stan rzeczy, Samsung opracował Indeks Invisible Load (pol. indeks „niewidzialnego obciążenia”), we współpracy z Mo Gawdatem – autorem bestsellerowych poradników na temat szczęścia w życiu. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego algorytmu (niewidzialne obciążenie = intensywność × czas × częstotliwość) każdy może samodzielnie wyliczyć obciążenie fizyczne i mentalne związane z daną czynnością domową, za którą jest odpowiedzialny. Wskaźnik niewidzialnego obciążenia można wyliczyć na stronie po zeskanowaniu kodu QR.

Jak walczyć ze stresem?

Wyżej wymienione badanie pokazało, że aż 90 proc. respondentów jest zdania, że ich gospodarstwa domowe mogłyby działać sprawniej, a niemal połowa (48 proc.) jest otwarta na nowoczesne rozwiązania, które są ich zdaniem w stanie zmniejszyć obciążenie codziennymi czynnościami.

Aby ograniczyć stres związany z opłacaniem domowych rachunków, w zakładce Energy w aplikacji SmartThings możemy na przykład kontrolować zużycie energii przez wybrane urządzenia domowe w ujęciu codziennym, tygodniowym i miesięcznym. Co więcej, aby jeszcze lepiej optymalizować zużycie energii, można aktywować w wybranych urządzeniach tryb AI Energy Mode. Aplikacja SmartThings może także zmniejszyć obciążenia związane z odkurzaniem, umożliwia bowiem zdalne uruchomienie czy zaplanowanie harmonogramu odkurzania za pomocą robota sprzątającego. Dzięki temu możemy posprzątać mieszkanie z dowolnego miejsca, np. przed niespodziewaną wizytą gości.

Prezentuje-indeks-Invisible-Load-5

W firmie Samsung nieustannie poszukujemy nowych sposobów pozwalających naszym klientom oszczędzać ich czas i ułatwiać im życie. SmartThings to sposób na prostszy, bardziej inteligentny i lepiej skomunikowany świat. Aplikacja współpracuje obecnie z 3200 urządzeń ponad 300 marek partnerskich, zapewniając konsumentom pełną kontrolę nad ich domami. Indeks Invisible Load miał być punktem wyjścia do dyskusji na temat obciążenia wynikającego z wykonywania codziennych, domowych czynności w całej Europie. Mamy nadzieję, że wyższy poziom świadomości na temat codziennych obowiązków i myślenia o nich pomoże konsumentom bardziej świadomie korzystać z możliwości technicznych, a tym samym cieszyć się w życiu większą równowagą.

Nathan Sheffield, dyrektor ds. Internetu rzeczy i SmartThings w Samsung Europe

Prezentuje-indeks-Invisible-Load-6

Z niezwykłą przyjemnością nawiązałem współpracę z Samsungiem w celu opracowania Indeksu Invisible Load), gdyż dzięki niemu możemy pomóc Europejczykom w obniżeniu poziomu zmęczenia związanego z wykonywaniem codziennych domowych czynności. Sposób, w jaki spędzamy czas w domu, ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego dobrostanu. Dlatego też powinniśmy promować zdrowe nawyki i wprowadzać je do naszej codziennej rutyny, bo dzięki temu bez problemów zrealizujemy wszystkie punkty na naszej liście czynności do zrobienia. Aplikacja SmartThings pozwala zautomatyzować wykonywanie niektórych obowiązków domowych, a tym samym podnosi poziom jakości czasu spędzanego w domu.

Mo Gawdat

2024-03-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket