Pranie i suszenie w standardzie

Pranie i suszenie

Pralkosuszarka oszczędza przestrzeń, czas i energię. Modele normalnogabarytowe, a więc o standardowej głębokości, są urządzeniami, które łączą w sobie funkcje prania i suszenia w jednej bryle, zapewniając przy tym dużą pojemność prania i suszenia.

Pralkosuszarki cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ z powodzeniem sprawdzają się w miejscach, gdzie nie mamy możliwości montażu dwóch oddzielnych urządzeń – pralki i suszarki automatycznej. Rzadkością są modele do zabudowy, choć występują, oczywiście, na polskim rynku. Znacznie więcej jest w ofercie producentów modeli wolnostojących. Wybierając model odpowiedni do naszych potrzeb, warto zwrócić uwagę na szczególne parametry, którymi się charakteryzują i które mogą okazać się niezbędne w naszym gospodarstwie domowym.

Pranie i suszenie w jednym

Niezależnie od parametrów i funkcji, w które wyposażone będzie wybrane przez nas urządzenie, zacznijmy od określenia przestrzeni, jaką dysponujemy. Dokonajmy pomiarów i sprawdźmy, czy po montażu sprzętu zachowamy wygodne ciągi komunikacyjne. Nie tylko należy uwzględnić dodatkowe centymetry z tyłu na przyłącza, ale również po bokach urządzenia.

Pralkosuszarki występują w wersji wolnostojącej i do zabudowy. Decydując się na sposób montażu, w każdym przypadku należy zadbać o zachowanie dodatkowych przestrzeni. Co więcej, jeśli planujemy sprzęt w zabudowie, zwróćmy uwagę na sposób otwierania bębna. Powinien bez żadnego oporu otwierać się na całą jego szerokość. To szczególnie ważnie, gdy dodatkowo zabudujemy sprzęt drzwiczkami w stylu pozostałej zabudowy meblowej. Równie ważne będzie swobodne otwieranie szuflady na płyn i proszek oraz specjalnej klapki, za którą kryje się filtr.

To bardzo praktyczne urządzenia, które oszczędzają cenną przestrzeń. Możemy je umiejscowić w zabudowie kuchennej, w łazience, pralni, a nawet w przedpokoju, krótko mówiąc: wszędzie tam, gdzie uznamy, że będzie nam wygodnie, a do tego będziemy w tym miejscu dysponować odpowiednimi przyłączami.

Pranie i suszenie

Samsung WD80TA046BE; Amica AWD1C8514ELSH; Sharp ES-HDB8147W0-PL; Siemens WN54G200PL

Sprzęt w rozmiarze standard

Najwięcej modeli występuje w tak zwanym standardowym rozmiarze, w wersji wolnostojącej. Zdecydowanie mniejszy wybór dotyczy sprzętu do zabudowy oraz w tak zwanej wersji slim. Jeden parametr jest we wszystkich modelach spójny – te urządzenia występują tylko i wyłącznie w wersji ładowanej od frontu.

Pralkosuszarki normalnogabarytowe wymiarami zbliżone są do standardowych pralek, w których wysokość mieści się w przedziale od 85 do 87 cm, a szerokość i głębokość wynoszą około 60 cm. W zależności od producenta standardowe pralkosuszarki różnią się głębokością, wahającą się od 51 do 60 cm. Wszystkie modele o głębokości mniejszej niż 50 cm określane są jako wersje slim. Pojemność prania sprzętu normalnogabarytowego wynosi od 5 do 10 kg, a suszenia od 3 do 7 kg, w zależności od modelu.

W standardowym rozmiarze znajdziemy również modele do zabudowy. Możemy je umieścić we wnęce lub w ciągu mebli kuchennych. Znacząca różnica miedzy pralkosuszarkami wolnostojącymi a przeznaczonymi do zabudowy to wysokość. Te drugie są niższe, aby swobodnie zmieściły się pod blatem. Również ich pojemność jest mniejsza i dla prania waha się miedzy 5 a 6 kg, a dla suszenia od 3 do 4 kg.

Pranie i suszenie

Automatyczne programy czyszczenia bębna w wysokich temperaturach zapewnią jego higieniczność, a także sprawią, że prane tkaniny będą idealnie czyste. (Fot. Samsung)

Pojemność, prędkość obrotowa i dozownik

Podczas wyboru sprzętu jednym z kluczowych parametrów, oprócz tego, czy ma to być model wolnostojący, czy do zabudowy, powinna być jego pojemność. To od niej będzie zależała wydajność pralkosuszarki pod względem użyteczności w naszym gospodarstwie domowym. Jeśli mieszkamy sami, w zupełności wystarczy nam sprzęt o pojemności prania do 5 kg oraz suszenia do 3 kg. Czteroosobowa rodzinna potrzebuje większego wsadu i powinna zdecydować się na bęben o pojemności prania od 7 do 10 kg oraz suszenia w przedziale od 5 do 7 kg. Ten parametr powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika, a zatem do częstości prania i ilości pranej i suszonej odzieży. Nie mniej ważnym parametrem jest dobór optymalnej prędkości obrotowej bębna pralkosuszarki. Ma to wpływ na skuteczność prania i wirowania. Im większa prędkość obrotowa, tym szybciej ubrania zostaną odwirowane, a następnie wysuszone. Innymi słowy, oszczędzamy przy tym czas, bo cały proces ulega skróceniu, oraz energię, ponieważ cykl programu pralkosuszarki trwa krócej. Często pomijanym, a jakże ważnym parametrem jest sposób dozowania detergentów. Tradycyjne rozwiązanie to takie, w którym pralkosuszarka jest wyposażona w specjalnie wysuwaną lub otwieraną kieszeń z przegródkami, do których wsypujemy proszek lub wlewamy płyn do prania oraz płyn do płukania. Systemy dozowania mogą też przybrać formę szczelnie zamkniętych kapsułek, zintegrowanych butli w obudowie sprzętu, a także pojemników z płynnymi detergentami do uzupełniania.

Pranie i suszenie

Przed właściwym suszeniem tkaniny są poruszane w strumieniu ciepłego powietrza i stopniowo wirowane, co redukuje ilość wody w tkaninach. (Fot. Miele)

Bęben do zadań specjalnych

Elementem konstrukcyjnym, który w przypadku tego sprzętu zasługuje na szczególną uwagę, jest bęben. Oczywiście, dla komfortu użytkowania powinniśmy zwrócić uwagę na jego pojemność, ale nie tylko. Na efekt prania i suszenia ubrań bardzo istotny wpływ ma materiał, z którego bęben został wykonany, oraz dodatkowo jego perforacja i kształt. Bęben pralkosuszarki, w zależności od producenta i modelu, przybiera rozmaite kształty. W najbardziej zaawansowanych formach upodobania się do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Skuteczność prania zapewniają odpowiednie ruchy bębna oraz ich kierunek i współczynnik tarcia. Kluczowe elementy, takie jak mechanika i kinetyka, oddziałują na praną odzież. W konsekwencji wszystkie te działania mają pływ na końcowy efekt procesu prania – w tym ostateczny komfort prasowania. Należy dodać, że im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin.

Podobnie jak w pralkach, tak i w pralkosuszarkach możliwe jest dokładanie odzieży już po rozpoczęciu cyklu prania. Wygodne korzystanie z tego typu rozwiązania mają m.in. modele firmy Samsung z opatentowanymi dodatkowymi drzwiczkami AddWash. Po raz pierwszy pojawiły się one w pralkach, ale podążając za sukcesem tej funkcji, została ona wprowadzona przez producenta także w pralkosuszarkach.

Pranie i suszenie

Specjalne wytłoczenie na bocznych ściankach pralkosuszarki oznacza, że producent zadbał o odpowiednie wyciszenie jej pracy. (Fot. Bosch)

Przydatne programy i funkcje

Profesjonalnie zaprojektowane urządzenia skonstruowane są tak, aby ułatwić codzienną pracę z nimi i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne zrewolucjonizowały rynek pralniczy. Stały się nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze algorytmy prania (ustawienia fabryczne) są doskonale dopasowane do rodzaju czy struktury włókna i jego zabrudzenia. W pralkach reguluje się takie parametry jak prędkość obrotów bębna (tzw. wirowanie), temperatura prania, liczba płukań i czas prania. Z kolei w pralkosuszarkach ważne są temperatura i czas suszenia, liczba obrotów i kierunek ruchu bębna. Programy automatyczne stosowane pralkosuszarkach dostosowywane są najczęściej do różnego rodzaju tkanin. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiedni program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. W zależności od producenta czy modelu nazwy programów i ich parametry mogą się różnić. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnego programu prania.

2021-08-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket