Nowoczesne modele pralek o załadunku od 8 do 10 kg z funkcją prania parowego wyposażone są w specjalną aplikację mobilną, umożliwiającą zdalne diagnozowanie usterek urządzenia. (Fot. Samsung)
Profesjonalnie zaprojektowane urządzenia skonstruowane są tak, aby ułatwić codzienną pracę z nimi i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne zrewolucjonizowały rynek pralniczy. Stały się nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze algorytmy prania (ustawienia fabryczne) są doskonale dopasowane do rodzaju czy struktury włókna i rozmaitych zabrudzeń. W pralkach reguluje się takie parametry jak prędkość obrotów bębna (tzw. wirowanie), temperatura prania, liczba płukań i czas prania. Programy automatyczne stosowane w pralkach dobierane są najczęściej do różnego rodzaju tkanin. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiednio zdefiniowany program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. W zależności od producenta czy modelu nazwy programów i ich parametry mogą się różnić. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnych programów prania.
Miele WSA023 WCS Active; Siemens WM14T66EPL; Gorenje WS168LNST
Oprócz mnogości programów automatycznych równie ważne jest ich uruchamianie, a zatem sterowanie urządzeniem. Obecnie w pralkach ładowanych od frontu mamy przede wszystkim do czynienia ze sterowaniem elektronicznym. Mogą to być panele sterujące wyposażone w pokrętło, za pomocą którego odbywa się wybór niemal wszystkich opcji i programów oferowanych przez urządzenie. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest panel elektroniczny z wyświetlaczem (LCD lub LED), na którym prezentowane są wszelkie konfigurowane przez użytkownika ustawienia sprzętu. Trzecią, zaawansowaną technicznie opcją są panele z wyświetlaczem dotykowym. Wybór funkcji, opcji czy programu prania odbywa się w tym wypadku za pomocą dotknięcia odpowiednich ikon, ukazujących się bezpośrednio na ekranie wyświetlacza. Zwykle na panelu sterowania liczba przycisków (oprócz przycisku włączenia pralki) zostaje zredukowana do minimum, ale za to centralnie umiejscowiony jest wyświetlacz, dzięki któremu regulowane są wszelkie parametry pracy urządzenia. Można więc ustawić w sposób dotykowy temperaturę prania, optymalny program, a także regulację wirowania i inne opcje dodatkowe. Wiele modeli pralek wyposażonych jest w sterowanie mieszane, w którym występuje zarówno dotykowy wyświetlacz, jak i pokrętło do sterowania oraz diodowe wskaźniki.
Komfort nawet codziennego prania może zapewnić „tandem”, składający się z pralki normalnogabarytowej i suszarki bębnowej, która może być ustawiona na pralce przy wykorzystaniu specjalnego łącznika. Tego typu zestaw oszczędza nie tylko nasz czas, ale także miejsce w domu czy mieszkaniu. (Fot. Sharp)
Najnowocześniejsze modele pralek normalnogabarytowych wyposażone są w tak zwane sterowanie bezprzewodowe. Tego rodzaju sterowanie dotyczy również innych sprzętów z segmentu AGD. Te modele urządzeń wyposażone są w łączność Wi-Fi, co pozwala na bezprzewodową, zdalną konfigurację parametrów ich pracy. Dzięki aplikacjom mobilnym użytkownik wysyła polecenia, a pralka je odbiera. Można na odległość wybrać program prania, regulować prędkość wirowania, ustawiać opcje dodatkowe, a nawet monitorować zużycie energii. Wystarczy zainstalować pralkę i sparować ją z lokalną siecią Wi-Fi, a aktywowania lub dezaktywowania pracy urządzenia będzie można dokonywać z poziomu urządzenia mobilnego. Oprócz funkcji zdalnego sterowania pralki mają możliwość tzw. diagnozy serwisowej, która dzięki aplikacji pozwala kontrolować stan urządzenia i informować o wszelkich błędach i nieprawidłowościach. Takie rozwiązanie daje użytkownikom możliwość szybkiego rozpoznania błędu lub awarii, nawet bez konieczności przyjazdu serwisanta.
Samsung WW90T986ASH; Lord W10; Bosch WAU24S6GPL
Pralki, tak samo jak inne sprzęty gospodarstwa domowego, należy okresowo czyścić i konserwować, aby zapewnić ich prawidłowe działanie. Należy zacząć od czyszczenia filtra. Niestety, ta czynność jest często pomijana, a niezwykle ważna dla całego procesu. W filtrze długotrwale zalega masa przeróżnych rzeczy, od włosów, przez nitki, a na resztkach zawartości kieszeni pranych ubrań kończąc. Kolejnym strategicznym punktem do wyczyszczenia jest szuflada na detergenty. Wyjmujemy ją, a następnie bardzo dokładnie usuwamy resztki detergentów. Jeśli zabrudzenia są znaczne, możemy ją również namoczyć, a następnie dokładnie umyć i osuszyć. W wypadku systemu dozowania innego niż szuflada warto zapoznać się z instrukcją obsługi, w której krok po kroku producent opisał cały proces.
Uszczelka bębna stanowi następny punkt podczas czyszczenia. To w niej i pod nią gromadzą się bakterie i zanieczyszczenia. Nieprzyjemny zapach uwalniający się z bębna pochodzi między innymi z tej uszczelki. Gumowy kołnierz bębna warto przetrzeć wilgotną szmatką po każdym praniu. Stosuje się do tego mokrą ściereczkę, a w razie większych zabrudzeń – ściereczkę namoczoną detergentem. W obu wypadkach warto czyszczone powierzchnie wytrzeć do sucha. Pozostawienie otwartych drzwiczek bębna również wspomaga proces czyszczenia. Wilgoć zamknięta w bębnie to idealne środowisko dla drobnoustrojów, które będą się w nim namnażać, a potem uwalniać nieprzyjemny zapach.
© 2024 InfoMarket