Pralki, pralkosuszarki i suszarki do zabudowy

Pralki, pralkosuszarki i suszarki

Zabudowa sprzętów pralniczych sprzyja oszczędności cennej przestrzeni w małej łazience, a w kuchni sprawia, że stają się niewidoczne dla otoczenia. Co równie istotne, montaż w zabudowie sprawia, że praca pralki, pralkosuszarki czy suszarki ulega znacznemu wyciszeniu. (Fot. Amica)

Moda na zamykanie sprzętów gospodarstwa domowego nie jest nowym trendem wnętrzarskim, niemniej coraz częściej nie dotyczy już tylko piekarnika, lodówki czy płyty grzewczej. Taki rodzaj montażu z powodzeniem przenosi się również na sprzęty pralnicze. Dzięki temu pralka, pralkosuszarka czy suszarka automatyczna spełnia swoją funkcję, a przy tym staje się niewidoczna dla otoczenia. Modele pralek, pralkosuszarek i suszarek przeznaczone do zabudowy w ciągu szafek kuchennych, łazienkowych lub w dowolnej wnęce mają średnio 82 – 85 cm wysokości, ok. 52 – 55 cm głębokości i ok. 60 cm szerokości. Ich zabudowa wymaga dokładnego zapoznania się ze schematem montażowym i warto ją dokładnie zaplanować już na etapie projektowym.

Warto wiedzieć przed montażem

W wypadku projektowania nowej łazienki czy suszarni bądź zmiany dotychczasowej aranżacji należy przemyśleć kilka ważnych aspektów. Przykładowym może być to, żeby pralkosuszarka czy suszarka nie kolidowała z innymi elementami pomieszczenia. Zwróćmy uwagę, żeby drzwiczki bębna urządzenia otwierały się na odpowiednią stronę. O ile modele wolnostojące są bardzo elastyczne w montażu, o tyle sprzęt do zabudowy wymaga odpowiedniej wiedzy projektowej i instalatorskiej. Na etapie projektowym warto również przemyśleć, czy w gospodarstwie domowym będziemy korzystać z pralkosuszarki, czyli tak zwanego urządzenia dwa w jednym, czy bardziej komfortowym rozwiązaniem będą oddzielne urządzenia: pralka i suszarka bębnowa. Drugie rozwiązanie determinuje również przestrzeń, którą powinniśmy dysponować, żeby oba urządzenia mogły zostać odpowiednio przyłączone do niezbędnych zewnętrznych instalacji, a przy tym zachowały wokół wolną przestrzeń, niezbędną do prawidłowej pracy. Pralkosuszarka sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie nie dysponujemy dużą przestrzenią. To jest główna zaleta tego sprzętu. Z kolei pralkę i pralkosuszarkę, przy zachowaniu pewnych aspektów, możemy łączyć w taki sposób, żeby z jednej strony pralniczy tandem spełniał oczekiwania domowników w zakresie prawidłowej pracy, a z drugiej, zajmował tyle przestrzeni, ile stanowi niezbędne minimum do prawidłowego działania.

Pralki, pralkosuszarki i suszarki

AMICA AWBI6122LCB; SHARP ES-NIB8141WD-PL

Funkcjonalna aranżacja przestrzeni

Ogólnie modele do zabudowy wpływają bardzo korzystnie na aspekty wizerunkowe i wykorzystują efektywnie powierzchnię. Należy zabudowywać je wszędzie tam, gdzie jest na to miejsce lub gdzie warunki na to pozwalają. Warto w tym miejscu dodać, że dostępnych jest na rynku kilka modeli urządzeń kompaktowych, które można montować na ścianie. Mają one mniejszą pojemność, ale w ogólnym rozrachunku zwiększają elastyczność aranżacji w mieszkaniach dla singli czy tych o mniejszej kubaturze. Bardzo efektywne, ale i efektowne jest zestawienie dwóch urządzeń obok siebie lub bezpośrednio na sobie. To szczególnie praktyczne dla osób, które zastanawiają się nad zakupem zarówno pralki, jak i pralkosuszarki czy suszarki. Zestawienie ułatwia przekładanie odzieży, ale i samą organizację prania i suszenia. Przy montażu w słupku stosuje się praktyczny łącznik, który nie tylko maskuje połączenie urządzeń. Po wysunięciu swoistej półki można na niej położyć kosz z bielizną czy detergenty.

Pralki, pralkosuszarki i suszarki

Liczba dostępnych programów to kluczowy aspekt każdego urządzenia pralniczego – także tego do zabudowy. Ważne będą tu zarówno programy klasyczne, jak pranie codzienne, wstępne, do tkanin delikatnych czy wełny, jak również programy specjalne, na przykład usuwające sierść zwierząt lub pozostałości z makijażu. (Fot. Amica)

Pralkosuszarka czy pralka i suszarka

Urządzenia wielofunkcyjne cieszą się dużym powodzeniem głównie ze względu na oszczędność miejsca. Takie rozwiązania są szczególnie polecanie do małych przestrzeni, niewielkich łazienek, niestandardowych umiejscowień. Jednym z takich nowatorskich zastosowań może być np. wykorzystanie przestrzeni pod schodami. Dysponując odpowiednią przestrzenią, możemy zdecydować się na zakup oddzielnych sprzętów, czyli pralki i suszarki. Wtedy też możemy je dowolnie zestawiać, zarówno obok siebie, jak i jeden sprzęt na drugim. Ustawienie w tak zwanym słupku również oszczędza przestrzeń, a odpowiednia aranżacja daje użytkownikowi dodatkowe możliwości. Z kolei ustawienie obok siebie pozwala na wykorzystanie przestrzeni nad urządzeniami, gdzie możemy zamontować specjalne półki i przechowywać tam detergenty lub odkładać wysuszone ręczniki. Pralkosuszarka sprawdzi się zarówno w gospodarstwie domowym singla, jak i wieloosobowej rodziny, niemniej warto wtedy dobrać parametry sprzętu tak, żeby odpowiadały naszym potrzebom. Chodzi tu głównie o pojemność bębna dla cyklu prania i suszenia oraz dodatkowe programy, dzięki którym np. usuniemy z ubrań sierść domowych pupili lub alergeny. W przypadku modeli do zabudowy, jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią, możemy zdecydować się na dwa oddzielne urządzenia, czyli pralkę i suszarkę. To rozwiązanie z pewnością oszczędzi czas, ponieważ oba urządzenia mogą pracować równocześnie.

Pralki, pralkosuszarki i suszarki

BOSCH WIW28541EU; GAGGENAU WM 260164

Zabudowa frontu – zalety i wady

Sprzęty pralnicze do zabudowy występują wyłącznie w wersji ładowanej od frontu. Oznacza to, że przód pralki, pralkosuszarki czy suszarki bębnowej powinien być zawsze dostępny, a drzwiczki bębna powinny bez przeszkód otwierać się na całą szerokość. W takim wypadku użytkownik ma do dyspozycji dwie możliwości zabudowy – z meblowymi drzwiczkami frontowymi lub bez nich. Zarówno pełna zabudowa, jak i rezygnacja z frontu nie ma większego wpływu na prawidłowe działanie sprzętu, pod warunkiem że zabudowa meblowa nie ogranicza otwierania drzwiczek bębna.

Opcja bez frontu meblowego sprawi, że urządzenie będzie widoczne w zabudowie. Z jednej strony to rozwiązanie jest komfortowe, ponieważ domownicy mają nieograniczony dostęp do pralki czy suszarki, ale warto mieć na uwadze, że będzie to miało wpływ na ostateczny efekt wizualny, nie tylko zabudowy w okolicach urządzenia, ale również całego pomieszczenia, w którym usytułowany będzie sprzęt pralniczy.

Rozwiązanie z zastosowanie frontu meblowego jest częściej stosowane. Szczególnie wtedy, gdy sprzęt pralniczy usytuowany jest w kuchennej zabudowie. Takie same fronty w całej zabudowie dają bardzo ciekawy i spójny stylistycznie efekt wizualny. To samo dotyczy zabudowy łazienkowej, gdzie użytkownicy coraz częściej decydują się na meble na tak zwany wymiar, w których montowane są armatura łazienkowa, rozmaite szafki i szuflady, a dodatkowo również sprzęt typu pralka czy suszarka bębnowa. W tym wypadku niezwykle ważne jest zachowanie przestrzeni, która pozwoli na nieograniczone otwarcie drzwiczek sprzętu pralniczego na całą ich szerokość. To samo dotyczy pojemnika na detergenty.

Pralki, pralkosuszarki i suszarki

Fot. Bosch

Przyłącza i ważne odległości

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, są stałe podłączenia, do których zarówno pralka, jak i pralkosuszarka czy suszarka bębnowa muszą mieć swobodny dostęp, a odległość od nich nie może przekraczać 1,5 m. Chodzi tutaj o podłączenie do energii elektrycznej, do stałego przyłącza wody oraz jej odprowadzenia. W wypadku sprzętu do zabudowy nie stosuje się jakichkolwiek przedłużaczy. Wynika to z bezpieczeństwa obsługi i użytkowania.

Co równie ważne, sprzęt pralniczy przeznaczony do zabudowy nie powinien bezpośrednio przylegać do elementów zabudowy meblowej ani do innych sprzętów. Podczas pracy, a szczególnie wirowania, urządzenie wibruje i może uszkodzić meble lub sprzęty, które stoją obok niego. Dlatego zabudowując urządzenia typu pralka czy suszarka, należy zaplanować wolną przestrzeń po bokach, nie mniejszą niż 2 cm. Warto dodatkowo zaplanować też wolną przestrzeń z tyłu, przynajmniej 10 cm, żeby przyłącza nie były uciskane i swobodnie spełniały swoją funkcję.

Pralki, pralkosuszarki i suszarki

SHARP ES-NIB814BWC-PL; AMICA AWBI714BLCB

Sprzęt do zabudowy – na co zwrócić uwagę

Wybierając jakikolwiek sprzęt gospodarstwa domowego, należy zwracać uwagę na jego specyfikację techniczną. Przede wszystkim warto poznać ważniejsze parametry i opisujące je jednostki. Pozwoli to rzetelnie porównać poszczególne modele.

Zarówno pralki, pralkosuszarki jak i suszarki bębnowe pracują w określonych parametrach, które definiują je jako urządzenia ekonomiczne, praktyczne bądź nieefektywne w swym działaniu. Takimi parametrami w wypadku sprzętu pralniczego są m.in. klasa suszenia, klasa efektywności prania oraz wirowania czy pobór wody i energii elektrycznej. Istotne mogą się tu okazać także moc przyłączeniowa, ładowność czy roczne zużycie wody i energii. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i racjonalne podejście do wyboru odpowiedniego produktu. W wypadku alergii dodatkowe płukanie jest koniecznością, z drugiej strony nie wszyscy gromadzą na co dzień 10-kilogramowy wsad do prania.

Aby wybrać najlepszą pralkę spośród wielu modeli na rynku, należy rozsądnie przeanalizować wszystkie parametry i dokonać najwłaściwszego względem własnych potrzeb (a nie osiągów sprzętu) wyboru. Decyzję może ułatwić poznanie takich parametrów jak ładowność, roczne zużycie wody, szybkość wirowania, poziom emitowanego hałasu, moc przyłączeniowa, zużycie energii w trybie czuwania i wyłączenia, roczne zużycie energii elektrycznej.

Zużycie energii elektrycznej i wody

Ważnymi parametrami określającymi wydajność i energooszczędność sprzętu pralniczego są te oznaczone na etykiecie energetycznej, które wskazują na roczne zużycie wody oraz energii przez dane urządzenie. Roczne zużycie wody wyrażone jest w litrach i pozwala wskazać, ile wody zużyje pralka lub pralkosuszarka w normalnych cyklach prania. Sposób pomiaru rocznego zużycia wody określa Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1061/2010 i jest to wartość uśredniona, która w praktyce może odbiegać od założeń, np. przy pracy urządzenia na innych programach niż ten, który został przyjęty do wyliczeń. Z kolei roczne ważone zużycie energii elektrycznej jest parametrem służącym do obliczania współczynnika efektywności energetycznej. Pozwala użytkownikowi ocenić, jak dużo energii pobiera urządzenie, czyli ile w przybliżeniu wydamy na pracę pralki lub pralkosuszarki czy suszarki. Jednostką zużycia energii są kilowatogodziny na rok [kWh/rok].

W wielu modelach producenci podają również parametr dotyczący użycia energii w trybie wyłączenia i czuwania. Są to dane służące do obliczania rocznego ważonego zużycia energii elektrycznej, a zatem ustalania klasy efektywności energetycznej. Zużycie energii elektrycznej w czasie czuwania wyrażane jest w watach – [W]. Standardowe pralki pobierają ok. 0,15 W w trybie wyłączenia i ok. 0,4 W w trybie czuwania.

Sharp z myślą o alergikach i rodzicach małych dzieci

Marka Sharp oferuje model pralki do zabudowy z funkcją AllergySmart. Program został zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK) i usuwa z odzieży wybrane alergeny i bakterie, dbając o zdrowie całej rodziny. Model ES-NIB- 814BWC-PL pozwala wyprać w jednym cyklu nawet do 8 kg odzieży. Urządzenie wyposażone jest aż w 15 automatycznych programów prania, dopasowanych do potrzeb współczesnych, zabieganych konsumentów. Jednym z nich jest program Allergy Smart, który został stworzony z myślą o eliminacji powszechnie występujących alergenów. Dopełnieniem funkcji dla alergików jest dodatkowy program płukania. Używając obu funkcji w tym samym cyklu prania, możemy mieć pewność, że alergeny i bakterie, które są na tkaninach, zostaną usunięte. Ten program jest nie tylko polecany osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie, ale również do prania odzieży niemowlęcej. Dodatkową ochronę tkanin podczas prania zapewnia funkcja BubbleDrum. W trosce o zrównoważony rozwój i środowisko naturalne pralka do zabudowy Sharp ES-NIB814BWC-PL została wyposażona w funkcję Eco- Logic, której zadaniem jest dopasowanie zużycia wody do załadunku bębna. Oznacza to, że nie musimy zbierać ubrań do pełnego wsadu. Urządzenie „inteligentnie” dobierze pozostałe parametry do wsadu, jaki włożymy do środka, a system wykrywania braku równowagi pomoże go równomiernie rozłożyć w bębnie, zapobiegając uszkodzeniom pralki oraz redukując drgania podczas wirowania.

Dzięki silnikowi inwerterowemu oraz falistej konstrukcji ścian bocznych Wave Cabinet urządzenie pracuje cicho, nawet podczas wirowania. Dla osób ceniących zdrowie, ekologię i wygodę Sharp wprowadził funkcję Steam, dzięki której tkaniny są odświeżane i sterylizowane z użyciem gorącej pary wodnej, co później ułatwia również ich prasowanie.

Sharp
2022-10-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket