Pralki ładowane od frontu

Fot. Amica

Rodzaje i możliwości bębnów w modelach slim

Pod względem pojemności, nierozerwalnie związanej z gabarytami urządzenia, pralki slim różnią się od swoich standardowych odpowiedników. Jednak biorąc pod uwagę jakość czy perforację bębna, nie ma tutaj większej różnicy między modelem slim a standardowym. Jakie są najpopularniejsze konstrukcje bębna w pralkach slim? W najbardziej zaawansowanych formach upodabnia się go do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Perforacja bębna, jego odpowiednie ruchy, ich kierunek i współczynnik tarcia zapewniają skuteczne dopieranie plam. Mają także bezpośredni wpływ na końcowy efekt procesu prania – w tym ostateczny komfort prasowania. Co więcej, im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin. Dobrej klasy pralka slim w porównaniu z tą z najniższych rejestrów technicznych może zapewnić nawet dwukrotnie dłuższą trwałość ubrań.

Wyświetlacze i panele sterowania

Jakie panele sterowania wykorzystywane są obecnie w pralkach slim? Najczęściej mamy do czynienia ze sterowaniem elektronicznym. Wykorzystywane są panele sterujące wyposażone w pokrętło, za pomocą którego odbywa się wybór niemal wszystkich opcji i programów oferowanych przez urządzenie. Innym popularnym rozwiązaniem jest panel elektroniczny z wyświetlaczem, na którym prezentowane są wszelkie konfigurowane przez użytkownika ustawienia sprzętu.

Trzecią, a jednocześnie najbardziej zaawansowaną technicznie opcją, jaka może być dostępna w modelach typu slim, są panele z wyświetlaczem dotykowym. Wybór funkcji, opcji czy programu prania odbywa się w tym wypadku za pomocą dotknięcia odpowiednich ikon ukazujących się bezpośrednio na ekranie wyświetlacza. Zwykle na panelu sterowania liczba przycisków (oprócz przycisku włączenia pralki) zostaje zredukowana do minimum, ale za to umiejscowiony jest centralny wyświetlacz, dzięki któremu regulowane są wszelkie parametry pracy urządzenia. Można więc ustawić w sposób dotykowy temperaturę prania, optymalny program, a także regulację wirowania i inne opcje dodatkowe. Wspomniane opcje są często ze sobą łączone. Możemy więc spotkać pralkę z wyświetlaczem dotykowym, a jednocześnie kilkoma wskaźnikami diodowymi i pokrętłem sterowania (np. do wyboru programów prania).

Pralki ładowane od frontu

MPM MPM-4611-PA-32; AMICA WA1S610CLISMT; SHARP ES-HFA6102WD-PL

Oferta automatycznych programów

Programy prania dostępne w modelach slim, oczywiście, w obrębie danego producenta i linii wzorniczej, zwykle niewiele różnią się od tych zastosowanych w pralkach o standardowych gabarytach. Są one dobrane tak, aby ułatwić codzienne użytkowanie sprzętu i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne są nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze ustawienia fabryczne są doskonale dopasowane do rodzaju tkanin i różnego typu zabrudzeń. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiednio zdefiniowany program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnych programów prania.

Maksymalna prędkość wirowania

Szybkość wirowania jest to wartość deklarowana przez wytwórcę urządzenia jako maksymalna szybkość i skuteczność odsączania wody. Wyrażana jest w obrotach na minutę. Parametr ten jest ważny dla dalszego suszenia ubrań – im większa prędkość obrotowa, tym mniejsza wilgotność odwirowanego wsadu. Obecnie produkowane pralki slim w większości wykonują średnio 1000 – 1200 obr./min. W wypadku modeli w wersji slim, ze względu m.in. na mniejszą pojemność bębna, rzadziej spotyka się modele wykorzystujące większą prędkość, np. 1400 obr./ min, która jest dostępna w pralkach o standardowych gabarytach (ale jednocześnie pozwalających na większy załadunek bębna).

Pralki ładowane od frontu

Charakterystyczne wyżłobienia na obudowie pralki świadczą nie tyle o próbie ozdobienia korpusu urządzenia, a o trosce producenta o cichą pracę sprzętu. Co więcej, specjalna falista konstrukcja obudowy zapewnia większą stabilność oraz niższy poziom wibracji. (Fot. Samsung)

Nowoczesny system kontroli wsadu

W pralkach slim dostępne są różnorodne funkcje i rozwiązania, które ułatwiają pranie nawet najbardziej zabrudzonych ubrań. Jednym z nich jest system kontroli wsadu. W zależności od producenta rozwiązanie to korzysta z różnych komponentów, jednak jego zasadania działa jest wszędzie podobna. Pralka automatycznie rozpoznaje masę pranej odzieży za pomocą zastosowanego pod bębnem czujnika. Dzięki niemu urządzenie automatycznie dostosowuje program prania do załadunku, czyli ilości ubrań w pralce. System ten należy do rozwiązań proekologicznych w pralnictwie, ponieważ zapewnia oszczędność wody i energii elektrycznej.

Pralki ładowane od frontu

LG F2WV5S8S1E; CONCEPT PP6506S; HISENSE WFVC6010E

Innowacyjne dozowanie detergentów

Urządzenia wyposażone w tę funkcję z pewnością zachwycą użytkowników ceniących sobie wygodę, precyzję w doborze ilości środka piorącego, dbałość o środowisko naturalne i oszczędność – zarówno energii, wody, a w konsekwencji również pieniędzy. Tradycyjne dozowanie detergentów i dodatkowo eksperymentowanie z doborem najlepszego środka (np. raz używanie kapsułek piorących, raz proszku, a raz żelu piorącego) sugeruje, żeby podczas wyboru sprzętu pralniczego wybrać taki, który nie jest wyposażony w funkcję automatycznego dozowania. Taki sprzęt będzie wyposażony w tradycyjną szufladę, która pod względem praktycznym ma pewne niedogodności, ale również wiele zalet. Zautomatyzowane dozowanie, połączone z optymalnym odmierzeniem środka piorącego, a nawet z samoczynnym doborem wszystkich parametrów prania, pozwala oczadzić czas, a co równie ważne – energię i wodę.

Pralki ładowane od frontu

Fot. Gorenje

Detergenty na miarę zabrudzeń

Jednym z najważniejszych warunków skutecznego prania, również z wykorzystaniem systemów automatycznego dozowania, jest odpowiedni detergent, usuwający plamy z ubrań. W jego składzie, oprócz wielu związków chemicznych, najważniejszym elementem jest substancja powierzchniowo czynna, która usuwa cząstki brudu. Na rynku dostępne są różne formy środków chemicznych z aktywnymi enzymami – od proszków po detergenty w płynie czy kapsułkach. Są one również podzielone ze względu na kolorystykę odzieży, w tym do prania tkanin białych i kolorowych. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, zaleca się nanieść na tkaninę środek odplamiający albo wybielacz (do odzieży białej). Oprócz środków chemicznych należy stosować także płyny do zmiękczania, które używane są w ostatniej fazie płukania. Przyjmuje się, że kiedy użytkownik użył mniej detergentu do prania, temperatura, czas oraz oddziaływanie mechaniczne powinny zostać zwiększone. Warto wspomnieć, że systemy automatycznego dozowania detergentu zapewniają odpowiednie jego zużycie, dostosowane do wybranego programu prania. Zwalnia to użytkownika z odmierzania odpowiedniej ilości płynu do prania czy płukania przed rozpoczęciem cyklu prania.

Czyszczenie i konserwacja

Niezależnie od producenta czy modelu urządzenia zwróćmy uwagę na prawidłowe czyszczenie i konserwację sprzętu pralniczego. Po zainstalowaniu urządzenia nie należy zapominać o jego właściwej eksploatacji. Aby pralka służyła przez długi czas, a tkaniny były czyste i pachnące, należy przestrzegać kilku prostych, ale ważnych zasad. Nadrzędna z nich jest ta, że tylko stałe i dokładne czyszczenie oraz konserwacja mogą zapewnić komfort użytkowania i długowieczność urządzeń. Nie jest niczym odkrywczym, że czystość pralki wpływa nie tylko na prawidłową eksploatację, ale i higienę, trwałość oraz zapach pranych i suszonych tkanin. Swego rodzaju testem, który przechodzi niemal każdy niestosujący się do powyższych zasad użytkownik pralki – i do tego w dość krótkim czasie – jest test… zapachów.

Czyszczenie pralki warto rozpocząć od umycia filtra, a zakończyć na przetarciu całej obudowy. Między jedną a drugą czynnością do wyczyszczenia mamy wnętrze bębna, drzwiczki i gumę uszczelniającą, a także szufladę na detergenty. Wszystkie elementy z łatwością wyczyścimy wilgotną ściereczką nasączoną delikatnym płynem do mycia naczyń, który – jak wiadomo – radzi sobie doskonale z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Na koniec wszystkie myte powierzchnie powinny być wytarte do sucha. Czynność powtarzana cyklicznie zapewni praniu zawsze świeży zapach, a urządzeniu dłuższy czas prawidłowego działania.  

2022-06-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket