Wybór sprzętów gospodarstwa domowego powinien być zależny od dwóch podstawowych parametrów. Jednym z nich są potrzeby i użytkowników, a drugim możliwości przestrzenne i instalacyjne. Rozumieją to producenci sprzętu, którzy nawet do niewielkich mieszkań oferują urządzenia będące kompromisem między potrzebami a możliwościami.
Jakiego sprzętu codziennego użytku potrzebujemy w gospodarstwie domowym? Podstawowymi urządzeniami będą lodówka, płyta grzewcza, piekarnik, okap, pralka, zmywarka. Co jeszcze można wymienić? Przydatne mogą się również okazać ekspres do kawy czy szuflada grzewcza. Jeśli mieszkamy w domu lub dużym mieszkaniu, nie powinniśmy mieć większych kłopotów ze znalezieniem odpowiednich urządzeń oraz ich praktycznym rozplanowaniem. A co jeśli mamy małe mieszkanie i chcemy, aby było jak najbardziej funkcjonalne? Wtedy z pomocą przychodzą tak zwane urządzenia kompaktowe do zabudowy. Kompaktowy sprzęt to taki, który jest mniejszy od standardowo przyjętego wymiaru wysokości, wynoszącego 60 cm. Warto zaznaczyć, że jest to wymiar części widocznej oraz otworu do zabudowy. Na rynku mamy trzy podstawowe rozmiary urządzeń: tradycyjne (o wysokości i szerokości równej 60 cm), kompaktowe (o wysokości zmniejszonej do 45 cm, szerokość pozostaje bez zmian, mimo że na rynku są także modele o mniejszej głębokości), a także poszerzone, których szerokość wynosi nawet 90 cm. Pozostałe wymiary mogą również ulec zmniejszeniu, ponieważ piekarniki poszerzone występują w wersji standardowej (wysokość równa 60 cm), a także kompaktowej (szerokość 90 cm, a wysokość średnio 45 – 50 cm).
Oprócz standardowych sprzętów kuchennych do zabudowy w wersji kompaktowej na rynku znajdziemy też chłodziarkozamrażarki, ekspresy do kawy, winiarki, a nawet specjalne szuflady grzewcze. (Fot. Amica)
Producenci sprzętów gospodarstwa domowego nie tylko sami wyznaczają trendy, ale również wsłuchują się w potrzeby i oczekiwania klientów. Kompaktowe sprzęty są odpowiedzią na zagospodarowanie niewielkich przestrzeni przy zachowaniu ich funkcjonalności. Nawet duże kuchnie, które są otwarte na salon lub połączone z innym pomieszczeniem zgodnie z najnowszymi trendami projektowymi, stają się bardziej przestronne, z maksymalnie wykorzystaną powierzchnią zabudowy. Kompaktowe urządzenia dają większe pole manewru, jeśli chodzi o możliwość konfiguracji, zestawień z innymi sprzętami, a wreszcie o jak najbardziej efektywną zabudowę w danym pomieszczeniu.
Urządzenia kompaktowe są znakomitą propozycją dla singli, mniejszych gospodarstw domowych oraz wszędzie tam, gdzie standardowe rozmiary do zabudowy tradycyjnych sprzętów gospodarstwa domowego byłyby zbyt duże. Nie oznacza to, że nie sprawdzą się jako urządzenia wykorzystywane w domach przy większej liczbie użytkowników. Wszystko zależy od tego, w jakie funkcje wyposażył je producent i czy takich właśnie możliwości od sprzętu oczekujemy.
Ciekawym sprzętem kompaktowym jest szuflada grzewcza, która może być przydatna zarówno jako podgrzewacz do filiżanek, jak i specjalne miejsce do utrzymania naczyń i dań we właściwej temperaturze.
Wyposażając wnętrze, czy to w standardowy sprzęt do zabudowy, czy kompaktowy, coraz częściej decydujemy się na takie zestawienie sprzętów, aby do siebie jak najbardziej pasowały. Nie tylko dotyczy to pochodzenia produktów od tego samego producenta, ale i z jednej, spójnej linii wzorniczej. Daje to nam wszystkim – zarówno projektantom, sprzedawcom, jak i użytkownikom – komfort w przygotowaniu aranżacji, eleganckiej zabudowy, ale także funkcjonalność i spójność, nie tylko tę wizualną, ale i techniczną.
Nowoczesne serie urządzeń gospodarstwa domowego coraz częściej unifikowane są nie tylko od strony wyglądu, ale wzajemnie „widzących” się funkcji i systemów. W dobie Internetu rzeczy (IoT) oraz wszechobecnej cyfryzacji i wymiany informacji między urządzeniami aspekt ten staje się niezwykle istotny. Również w przypadku kompaktowych urządzeń do zabudowy. Jest gwarancją komfortu obsługi, wykorzystania szerokiej palety funkcji i niekiedy ważnego ich upgradeʼu, a więc stałego rozwijania i rozbudowywania możliwości urządzeń od strony ich funkcji i wchodzących na rynek nowych rozwiązań.
Linia wzornicza to seria produktów o podobnej stylistyce poszczególnych brył, kolorów, stosowanych materiałów czy elementów wykończeniowych. Zwykle linia taka ma swoją nazwę handlową i obejmuje określoną liczbę produktów. Z punktu widzenia użytkownika, im jest ich więcej, tym, oczywiście, lepiej. Może ona przy tym nawiązywać np. do charakterystycznych dla niej cech, jak materiał główny, styl, w jakim linia została wykonana, czy zawdzięczać swą nazwę projektantowi, który stoi za jej opracowaniem.
Linia wzornicza to również podobne parametry funkcjonalne. Dzięki temu np. piekarnik może być idealnie dopasowany stylistycznie do płyty grzewczej, a ta z kolei do okapu czy kuchenki mikrofalowej, a nawet drobnych sprzętów gospodarstwa domowego. Takie zestawy uzupełniają się nie tylko pod względem funkcjonalności, ale przede wszystkim świetnie się prezentują w kuchennej aranżacji. Często są opracowywane przy współpracy producenta ze światowej sławy projektantami. W związku z tym linie wzornicze to niejednokrotnie prawdziwe dzieła sztuki użytkowej, wykorzystujące w swojej konstrukcji nietuzinkowe, rzadko spotykane, drogie materiały. Oferta dostępnych na rynku linii wzorniczych jest tak ogromna, że w jednym artykule trudno byłoby opisać wszystkie oferowane przez producentów serie produktowe.
Kompaktowe sprzęty gospodarstwa domowego przeznaczone do zabudowy wyróżniają duże możliwości konfiguracji z innymi urządzeniami, tak aby kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna.
Pozostając w temacie linii wzorniczych, nie sposób nie wspomnieć o marce Siemens i linii iQ700. Wśród kompaktowych modeli do zabudowy znajdziemy przynajmniej kilka piekarników z rozmaitymi funkcjami, a także kuchenki mikrofalowe, parowar i szufladę grzewczą. Różnorodność kompaktowych urządzeń do zabudowy, a przy tym zachowanie spójnej linii wzorniczej sprawiają, że sprzęty są ze sobą kompatybilne nie tylko funkcjonalnie, ale przede wszystkim montażowo. Możemy je dodatkowo łączyć z innymi urządzeniami tej marki, a także marki Bosch, by stworzyć kuchnię zaspokajającą potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. Kompaktowe urządzenia marki Siemens mieszczą się w niewielkich wnękach o wysokości 45 cm i można je montować na wysokości bioder. To zapewnia wyjątkowo łatwy dostęp np. do zawartości piekarnika czy kuchenki mikrofalowej. W zależności od modelu kompaktowe piekarniki są wyposażone w funkcję gotowania na parze lub zintegrowaną kuchenkę mikrofalową. Dzięki spójnemu wzornictwu marki Siemens można je z łatwością połączyć z szufladą grzewczą i innymi urządzeniami.
Wzornictwo linii iQ700 bardzo dobrze współgra z jej funkcjami i zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Wielu klientów zwraca przecież uwagę nie tylko na nowoczesny wygląd, ale przede wszystkim na jakość wykonania i możliwości użytkowe urządzeń, a tych bez wątpienia sprzęt z linii iQ700 Siemensa ma bardzo wiele. Warto dodać, że niektóre modele należących do grupy BSH marek Bosch, Siemens i Gaggenau są kompatybilne z innowacyjnym systemem sterowania i łączności Home Connect, który do kontroli i monitorowania wykorzystuje urządzenia mobilne z zainstalowaną specjalną aplikacją.
Bosch CMA585GS0; Amica AMMB44E2GCB X-TYPE; Siemens iQ700 CM678G4S1
Miele H 7140 BM; Bosch CSG656BS2; Amica AMMB44E2GCI X-TYPE
Siemens iQ700 CM633GBW1; Samsung NQ50J5530BS; Bosch CMG633BW1
Samsung NQ50T9539BD; MPM MPM-45-BO-20; Miele H 7240 BM
© 2024 InfoMarket