Suwmiarki

Suwmiarki

Do wykonania szybkich i precyzyjnych pomiarów niewielkich odległości (z dokładnością nawet do 0,01 mm) przydatna będzie suwmiarka. Z jej wykorzystaniem możemy np. dokonać pomiaru szerokości łba śruby lub otworu pod kołek rozporowy.

Zasada działania klasycznych suwmiarek polega na tym, że dziesiąte części milimetra odczytuje się z dodatkowej podziałki (zwanej noniuszem), która pozwala na precyzyjny pomiar. Wartości pełnych milimetrów wskazywane są przez wartość „0” noniusza.

Suwmiarka to przyrząd powszechnie używany ze względu na swą uniwersalność. Duże szczęki suwmiarki służą do dokonywania pomiarów zewnętrznych (np. średnicy śruby), a mniejsze szczęki umożliwiają pomiary wewnętrzne (np. średnicy otworu). Trzecim parametrem, jaki jesteśmy w stanie zmierzyć za pomocą suwmiarki, jest głębokość. Służy do tego specjalna wypustka znajdująca się na krawędzi suwmiarki (głębokościomierz). W suwmiarkach o dużych długościach głębokościomierz oraz szczęki górne zazwyczaj nie występują – pomiar wewnętrzny dokonywany jest wówczas za pomocą szczęk dolnych z odpowiednim wypłaszczeniem.

Dostępne są także suwmiarki zegarowe, które wyposażone są dodatkowo w tzw. czujnik zegarowy. Znacznie ułatwia on odczyt pomiaru w porównaniu z modelami noniuszowymi. W zależności od rozdzielczości wskaźnika jeden obrót wskazówki z reguły pokazuje dziesiętne lub setne części milimetra.

Suwmiarki elektroniczne

Suwmiarki

Na rynku dostępne są również suwmiarki cyfrowe (elektroniczne), wyposażone w duże, czytelne wyświetlacze, które ułatwiają precyzyjny odczyt pomiaru. Modele elektroniczne, podobnie jak klasyczne suwmiarki, pozwalają na odczyt pomiaru zarówno w milimetrach, jak i w calach. Z ich wykorzystaniem możliwy jest również pomiar od dowolnego punktu „zero”. Dostępne są również suwmiarki do tarcz z miernikiem głębokości bieżnika oraz wykorzystywane w warsztatach samochodowych suwmiarki do bębnów i tarcz hamulcowych.

Wybierając odpowiednią suwmiarkę, warto zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest wykonana. Dobrej jakości wykonanie zapewni jej dłuższą trwałość i precyzję pomiaru przez wiele lat.

W wielu zastosowaniach do pomiaru wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych oraz głębokości przedmiotów służy suwmiarka. W wersji elektronicznej to dobre rozwiązanie zarówno dla użytkowników domowych i profesjonalnych. Pomiary są wykonywane z dokładnością do setnych części milimetra. Typowe suwmiarki mają długość do 150 mm. Zbudowane są z prowadnicy i suwaka (stąd nazwa urządzenia) oraz elementów pomiarowych: szczęk i głębokościomierza. Elektroniczny przetwornik i liniał pojemnościowy, znajdujący się na prowadnicy, przetwarza odległość na wartości cyfrowe. Najwygodniejsze w pomiarach są suwmiarki z wyświetlaczem LCD. W dużych wyświetlaczach cyfry mogą mieć do 14 mm wysokości, co ułatwia pracę w warunkach słabego oświetlenia. Możliwy jest odczyt pomiarów w milimetrach lub calach, a także ustawianie zera pomiaru od dowolnego punktu. Powinny być wyposażone w automatyczny wyłącznik zasilania po określonym okresie bezczynności, co oszczędzi baterię zasilającą wyświetlacz. Modele do używania w ciężkich warunkach środowiskowych mają uszczelnioną obudowę wyświetlacza LCD przez pyłem i wilgocią. Przykładowo suwmiarki marki Proline wykonane ze stali nierdzewnej – tradycyjna (20515) oraz elektroniczna (20516) różnią się dokładnością pomiaru. W przypadku suwmiarki z odczytem tradycyjnym dokładność pomiaru w zakresie do 0,05 mm, a w modelu z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem 0,03 mm.

Mikrometry precyzyjne pomiary

Przyrządy pomiarowe mikrometryczne są przeznaczone do pomiarów zewnętrznych, wewnętrznych i mieszanych z dokładnością co najmniej 0,01 mm najlepsze mają 0,001 mm.

Przykładem mikrometru z dużym czytelnym wyświetlaczem mierzącym z dokładnością z dokładnością do trzech miejsc po przecinku jest Proline 20519. Na jego obudowie, tak jak w przypadku suwmiarek znajdziemy włącznik, przycisk do zerowania oraz przełącznik jednostek pomiarowych. Możemy zatem uzyskiwać wskazania podane w calach lub milimetrach. Mikrometr może być eksploatowany w wersji analogowej - pomiary można odczytywać bez użycia wyświetlacza korzystając z nadrukowanej skali. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które na przykład pozwala dokończyć pomiary nawet w chwili kiedy wyładuje się bateria. Mikrometr Proline dostarczany jest w kuferku z tworzywa sztucznego.

2021-03-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket