Popularne prezenty komunijne

Popularne prezenty

Sezon komunijny to okres wzmożonego zainteresowania elektroniką konsumencką, która może być znakomitym prezentem z tej okazji. Kilka lat temu popularne były rowery, aparaty czy zegarki. Dziś coraz częściej wybieramy takie prezenty jak hulajnogi elektryczne, smartwatche czy telefony. (Fot. Sharp)

Urządzenia te są bardzo atrakcyjnym wyborem i z pewnością sprawią wiele radości. Warto jednak pamiętać o tym, na co należy zwrócić uwagę przed zakupem, żeby sprzęt służył wiele lat i w możliwie kreatywny sposób rozwijał umiejętności dziecka. Niezależnie od planowanego zakupu wybór prezentu warto skonsultować z rodzicami dziecka, zwłaszcza jeśli ci ograniczają mu np. dostęp do urządzeń elektronicznych.

Komunijny tablet

Bardzo popularnym wyborem jest tablet na komunię. Oferta urządzeń jest duża i bez trudu znajdziemy sprzęt odpowiedni dla najmłodszych. To uniwersalne narzędzie multimedialne, mogące posłużyć nie tylko do zabawy, ale i nauki. Szczególnie polecane są modele z dobrej jakości rysikiem w zestawie, który świetnie sprawdzi się w kreatywnych aplikacjach, np. do pracy z grafiką, ale także w tworzeniu notatek czy rysowaniu. Dostępne na tablet programy mogą być bardzo zaawansowane i rozwijać np. zdolności plastyczne. Należy pamiętać, że rysiki dołączone do tabletów, stanowiące ich integralne wyposażenie, są znacznie dokładniejsze niż akcesoria firm trzecich.

Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na rozmiar ekranu i jego rodzaj. Dobrym kompromisem są tablety 10-calowe, relatywnie kompaktowe, a jednak na tyle duże, że pozwalają wygodnie korzystać z aplikacji do nauki czy gier. W przystępnej grupie cenowej możemy zdecydować się na model z ekranem typu IPS, jednak jeśli budżet na prezent jest nieco większy, warto wybrać tablet wyposażony w panel typu OLED lub AMOLED. Tego typu ekrany oferują najlepszą jakość obrazu. Znaczenie ma także pojemność wbudowanej pamięci. Zalecane minimum to 64 GB, jednak warto rozważyć model z przynajmniej 128 GB, który zapewni więcej pamięci na aplikacje, gry i multimedia.

popularne-prezenty-komunijne-3

ASUS ROG Ally RC71L-NH001W; TCL Tab 10 Gen 2

Konsola w prezencie

Doskonałym prezentem będzie oczywiście konsola do gier. Z obecnie dostępnych modeli stacjonarnych warte uwagi są oczywiście PS5 oraz Xbox Series S|X. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od gier, które lubi dziecko. Obaj producenci oferują usługi abonamentowe, jak Xbox Game Pass Ultimate czy PlayStation Plus Premium, udostępniające bibliotekę gier i pozwalające pobrać je na konsolę. Dostępność tytułów zmienia się w czasie. Oczywiście, gry dostępne są również na płytach, jednak należy pamiętać, że modele Xbox Series S oraz PS5 Digital mogą korzystać tylko z gier z cyfrowej dystrybucji. Oczywiście, popularnością cieszą się również konsole przenośne. Jeszcze do niedawna w segmencie tym królowało przede wszystkim Nintendo Switch. Dziś jednak nie brakuje alternatyw, jak Steam Deck, Asus ROG Ally czy Lenovo Legion Go. W praktyce są to „pecety” w formie przenośnej konsoli. Są kompatybilne ze wszystkimi grami dostępnymi na wybrane systemy operacyjne. Co więcej, takie urządzenie można podłączyć do stacji dokującej, a następnie np. monitora i klawiatury oraz myszy i korzystać z niego jak z tradycyjnego komputera.

popularne-prezenty-komunijne-7/5

Tablet z dołączonym rysikiem to kreatywne narzędzie twórcze, także dla najmłodszych. (Fot. TCL)

Smartfon w prezencie

Kolejnym ciekawym prezentem na komunię może być smartfon. Wybierając urządzenie, warto myśleć przyszłościowo i zdecydować się na model z łącznością 5G. Zapewni ona dostęp do szerokopasmowego szybkiego internetu mobilnego. Warto zwrócić uwagę na zastosowane podzespoły, np. procesor i pamięć RAM, Niektórzy producenci tworzą specjalne smartfony gamingowe, wyróżniające się bardzo wydajnymi komponentami oraz zastosowaniem wydajnych systemów chłodzenia. Dzięki nim płynnie radzą sobie z uruchamianiem najbardziej wymagających aplikacji. Atut stanowi także wszechstronny aparat. Najmłodsi wprost uwielbiają robić zdjęcia i nagrywać filmy. Standardem jest obecnie kombinacja obiektywu szerokokątnego i ultraszerokokątnego. Bardzo dużą popularnością cieszą się matryce oferujące rozdzielczość 48, 64 lub nawet 108 Mpx we flagowych smartfonach. Rejestrowany przez matrycę obraz jest zazwyczaj sprowadzany do mniejszej rozdzielczości, np. 12 Mpx. Przy matrycy o rozdzielczości 48 Mpx oznacza to, że informacje z czterech pikseli służą do uzyskania jednego piksela obrazu. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie lepszej jakości zdjęć, np. rozpiętości tonalnej czy mniejszych szumów przy fotografii nocnej. Oczywiście, niektórzy producenci dają również możliwość rejestrowania obrazu w pełnej rozdzielczości matrycy, warto jednak z niej korzystać przy dobrych warunkach oświetleniowych lub z dodatkową stabilizacją, np. małym statywem.

Kolejnym z coraz powszechniejszych dodatków jest teleobiektyw. W porównaniu do obiektywu standardowego – szerokokątnego oferuje on zazwyczaj przynajmniej dwukrotne zbliżenie optyczne. W praktyce, oczywiście, zależy to od konkretnego modelu telefonu, ponieważ zastosowanie obiektywów peryskopowych pozwala na osiągnięcie nawet 5-krotnego zbliżenia. Przede wszystkim spisze się dobrze przy fotografowaniu detali. Oprócz tego może być pożądany przez miłośników mediów społecznościowych, ponieważ umożliwia generowanie efektowanego rozmycia w portretach.

popularne-prezenty-komunijne-7

ZTE Blade V41 Vita 5G; SAMSUNG Galaxy S24; TCL 40 NXTPAPER 5G

Hulajnogi elektryczne

Do najpopularniejszych i zarazem najbardziej praktycznych pojazdów należą hulajnogi elektryczne. Elektryczna hulajnoga jest wyposażona w sterowanie prędkością w kierownicy. Wychylając przełącznik, regulujemy odpowiednio prędkość, za pomocą drugiego przełącznika możemy skorzystać z elektrycznego hamulca hulajnogi. Oprócz tego jest fizyczny hamulec w błotniku tylnego koła. Obok znajdziemy najczęściej wyświetlacz, który wskazuje np. osiąganą prędkość czy stan naładowania akumulatorów. Niewielkie wymiary i duża wydajność akumulatorów w połączeniu z komfortem podróży sprawiają, że jest to pojazd znakomity do codziennego użytkowania. Kierownica hulajnogi składa się, więc pojazd możemy bez problemu przechowywać nawet na małej przestrzeni. Oprócz tego są dostępne w relatywnie przystępnych cenach. W zależności od modelu hulajnogi za napęd odpowiada tylne lub przednie koło. Bezpośrednio w nim umieszczony jest silnik elektryczny.

Wybierając hulajnogę elektryczną, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Są to oświetlenie, hamulce, typ opon oraz zawieszenie. Standardem na rynku są koła w rozmiarze 8 oraz 7,5 cala. Dobrze radzą sobie w ruchu miejskim i na równych terenach. Niektóre hulajnogi mogą mieć większe koła, np. 10-calowe. Zazwyczaj dotyczy to modeli o większej masie, które mają zapewniać bardziej komfortową jazdę. Zawieszenie hulajnogi może być sztywne lub wyposażone w amortyzację. To pierwsze lepiej sprawdzi się w środowisku miejskim, z kolei amortyzacja zwiększa komfort podróży w terenie. W hulajnogach zazwyczaj stosuje się dwa typy opon – pełne bezdętkowe oraz z dętkami. W oponach bezdętkowych ryzyko przebicia czy uszkodzenia jest zredukowane do minimum, jednak gorzej tłumią wibracje. Producenci stale je jednak udoskonalają, stosując np. specjalne żelowe wypełnienia, których zdaniem jest zapewnienie większego komfortu jazdy na wyboistym terenie. Opony z dętkami powinny mieć kontrolowane ciśnienie oraz mogą zostać przebite, jednak lepiej tłumią wibracje. Wymiana uszkodzonego koła, niestety, nie jest łatwa i zawsze może zaskoczyć nas w trasie. Dodatkowo oznacza też konieczność poniesienia kosztów. Wybór powinniśmy więc uzależnić od preferencji oraz terenu, po jakim poruszamy się, trzeba jednak jasno przyznać, że opony pełne są zdecydowanie mniej problematyczne. Niektóre modele hulajnóg można wyposażyć w dodatkową baterię. Jest ona niewielka, a nawet dwukrotnie zwiększa zasięg sprzętu.

popularne-prezenty-komunijne-9

SHARP EM-KS4CEU-B; CONCEPT SC2500 Crossrader; SHARP EM-KS2CEU-B

Parametry hulajnogi

W większości hulajnóg elektrycznych znajdziemy silniki o mocy do 350 W, co jest wartością w zupełności wystarczającą nie tylko dla dziecka, ale i osoby dorosłej. Typowe hulajnogi dziecięce mogą być wyposażone w silniki o mniejszej mocy – od 100 do 250 W. Wybór konkretnego modelu warto rozważyć pod kątem przydatności w dłuższym terminie. Z małej hulajnogi dziecko może szybko wyrosnąć. Modele z silnikami 250 W to dobry kompromis między rozmiarami a okresem użytkowania. Zasięg zależy od pojemność i wydajności zastosowanych akumulatorów. Większość pojazdów oferuje zasięg kilkunastu kilometrów. Około 20 km na jednym cyklu ładowania można uznać już za całkiem dobry wynik. Niektórzy producenci pozwalają dokupić dodatkowy akumulator lub w standardzie oferują bardzo duży zasięg, nawet więcej niż 60 km. Prędkość hulajnogi jest ograniczona elektronicznie do 20 km/h ze względu na przepisy. Warto zwrócić uwagę, czy hulajnoga jest wyposażona w dobrej jakości oświetlenie. Znacząco zwiększy ono bezpieczeństwo w trudnych warunkach. Producenci zazwyczaj montują lampy zarówno z przodu i z tyłu hulajnogi. Pod hulajnogą najczęściej znajdziemy dekoracyjne oświetlenie LED, którego kolorami można sterować w aplikacji lub zupełnie je wyłączyć. Coraz częściej spotykanym i przydatnym dodatkiem są też światła hamowania. Ewentualnie oświetlenie można dokupić, jednak będzie ono wymagało niezależnego zasilania, co jest mniej wygodne.

popularne-prezenty-komunijne-11

Zasięg hulajnogi zależy od pojemności zastosowanych w niej baterii. (Fot. Concept)

Bezpieczna jazda

Być może kask i ochraniacze nie stanowią ostatniego krzyku mody, warto jednak rozważyć ich użycie, aby uniknąć urazów. W praktyce kask, tak jak w wypadku roweru, jest niezbędny. Na rynku znajdziemy kaski miejskie oraz wyczynowe, większość z nich jest wykonana z tworzyw sztucznych. Warto zwrócić uwagę na obecność otworów wentylacyjnych oraz jakość tworzywa sztucznego, które powinno być trwałe. Wnętrze kasku jest wyłożone specjalnymi piankami, które dopasowują się do kształtu głowy. W niektórych kaskach znajdziemy tzw. system MIPS (Multi-directional Impact Protection System). To dodatkowa warstwa przylegająca bezpośrednio do głowy, redukująca energię podczas uderzenia, dzięki czemu jest ono mniej odczuwalne. Niektóre modele mogą być pokryte dodatkowymi materiałami, np. tkaninami. Wpływa to oczywiście przede wszystkim na wygląd. Kask powinien chronić całą głowę, w tym potylicę. Rozmiar dopasowujemy do obwodu głowy mierzonego na wysokości czoła. Na rynku znajdziemy także kaski multimedialne, wyposażone np. w głośniki Bluetooth.  

popularne-prezenty-komunijne-13

CONCEPT SC4500 Crossrader 4.5; SHARP EM-KS1CEU-B; CONCEPT SC4010 Crossrader

Wygodna i bezpieczna jazda – Sharp EM-KS3CEU-B

Hulajnoga elektryczna EM-KS3CEU-B firmy Sharp to świetny sposób na dojazd do szkoły lub na spotkanie z przyjaciółmi. Łatwy system składania i mała masa sprawiają, że pojazd jest wyjątkowo wygodny. Pełne 8,5-calowe koła zapewniają mniej problemów z przedziurawioną oponą oraz łatwiejsze pokonywanie miejskich wybojów. Koła tego typu zapewniają bezpieczną jazdę, bez względu na wysokość krawężnika. Szeroki podest został pokryty antypoślizgowym materiałem, dzięki któremu zapewnia komfort i bezpieczeństwo jazdy, nawet jeśli musimy gwałtownie skręcić lub zahamować. Pojemność baterii wynosi 7,5 Ah, co umożliwia przejazd na dystansie do 25 km. Pełne naładowanie zajmuje do 5 godzin. Czytelny wyświetlacz hulajnogi i aplikacja w pełni informują użytkownika o stanie naładowania baterii. Czerwone elementy, jak linka hamulca i tylny zaczep, nadają hulajnodze naprawdę dynamiczny charakter. Duży, czytelny wbudowany wyświetlacz dostarcza wszystkich niezbędnych informacji. Możemy łatwo sprawdzić poziom naładowania baterii na wskazaniu słupkowym, a także monitorować prędkość, wybrany bieg i przebyty dystans od startu hulajnogi lub podczas podróży. Dzięki aplikacji Sharp Life wszystkie potrzebne informacje dotyczące podróży dostępne są w telefonie użytkownika. Wygodny interfejs USB umożliwia ładowanie telefonu podczas jazdy. W ofercie marki Sharp znajdziemy również wygodny uchwyt na telefon PH1AEUB.

Wygodna i bezpieczna jazda
2024-03-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket