Etykieta energetyczna klimatyzatorów

Etykieta energetyczna klimatyzatorów

Tak jak każde urządzenie AGD i RTV, również klimatyzatory oznaczane są etykietą energetyczną. Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 626/2011, które określa wymogi dotyczące etykietowania i zapewniania uzupełniających informacji o produkcie dla zasilanych z sieci elektrycznej klimatyzatorów typu powietrze/powietrze o wyjściowej mocy chłodniczej (lub wyjściowej mocy grzewczej, jeśli urządzenie jest wyposażone jedynie w funkcję ogrzewania) nieprzekraczającej 12 kW.

Rozporządzenie wprowadza trzy dodatkowe klasy (A+++, A++, A+) z uwagi na fakt, że w ostatnich latach postęp techniczny w dziedzinie poprawy efektywności energetycznej klimatyzatorów był bardzo szybki, a współczesne najefektywniejsze urządzenia, poza klimatyzatorami jedno- i dwukanałowymi, znacznie przekraczają poziomy efektywności dla klasy A, ustanowione dotychczas dyrektywą 2002/31/WE. Ponadto uzależnia ono klasyfikację klimatyzatorów od wskaźnika sezonowej efektywności energetycznej w trybie chłodzenia SEER oraz grzania SCOP, a w wypadku klimatyzatorów jedno- i dwukanałowych od znamionowego wskaźnika efektywności energetycznej w trybie chłodzenia EER rated i grzania COP rated. Wzięto więc pod uwagę, że klimatyzatory są eksploatowane głównie w warunkach częściowego obciążenia i przy wyznaczaniu ich efektywności należy stosować metodę pomiaru efektywności sezonowej. Wprowadzenie równolegle dwóch skal efektywności energetycznej tłumaczy się tym, że metoda pomiaru sezonowego uwzględnia w większym stopniu korzyści wynikające z zastosowania inwertera i warunki, w jakich wykorzystywane są te urządzenia, natomiast w wypadku klimatyzatorów jedno- i dwukanałowych należy nadal stosować wskaźniki efektywności energetycznej dla stanu stałego obciążenia, ponieważ obecnie na rynku nie są dostępne urządzenia wyposażone w inwertery.

Aby zapewnić konsumentom bardziej precyzyjne i porównywalne informacje o efektywności klimatyzatorów, będą one docelowo oceniane na podstawie skali od A+++ do D. W wypadku klimatyzatorów jednoi dwukanałowych zmianę mamy od 1 stycznia 2013 r., natomiast klimatyzatory typu split, klimatyzatory okienne i ścienne otrzymują nową skalę z klasami od A do G i dodatkowym „+”, uwzględnionym na skali co dwa lata, aż do osiągnięcia klasy A+++.

Zakresy nowej klasyfikacji energetycznej:

od 1 stycznia 2013 r.: A, B, C, D, E, F, G;
od 1 stycznia 2015 r.: A+, A, B, C, D, E, F;
od 1 stycznia 2017 r.: A++, A+, A, B, C, D, E;
od 1 stycznia 2019 r.: A+++, A++, A+, A, B, C, D.

Zgodnie z nową dyrektywą producent urządzeń ma obowiązek zamieścić poniższe informacje o produkcie:

  • „„nazwa producenta,
  • „„poziom mocy akustycznej jednostki wewnętrznej i zewnętrznej,
  • „„nazwa czynnika chłodniczego,
  • „„wartość współczynnika GWP,
  • „„SEER (wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej w trybie chłodzenia),
  • „„SCOP (wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej w trybie ogrzewania),
  • „„klasa energetyczna (A– G) wg tabeli ,
  • „„roczne zużycie energii na potrzeby chłodzenia i ogrzewania (sezon umiarkowany),
  • „„deklarowana wydajność chłodnicza i grzewcza (sezon umiarkowany).

2016-11-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket