Oświetlenie do warsztatu i na budowę

Oświetlenie

Zapewnienie właściwego oświetlenia w miejscu pracy ma kluczowe znaczenie dla takich cech jak bezpieczeństwo, komfort oraz jakość wykonywanych prac. Odpowiedni sprzęt oświetleniowy znajdziemy zarówno w ofercie producentów narzędzi, jak i firm specjalizujących się w tej dziedzinie. (Fot. PRO)

Oświetlenie dzieli się na stacjonarne i przenośne. Stacjonarne to przede wszystkim różnego rodzaju lampy w oprawach montowane na suficie lub ścianach, przenośne to latarki i lampy przewodowe i bezprzewodowe zasilane z baterii lub akumulatorów, umożliwiające oświetlenie trudno dostępnych miejsc. Dobrze dobrane oświetlenie na stanowisku pracy podnosi jej komfort i bezpieczeństwo, a także jest korzystne dla wzroku. W pomieszczeniach zalecane wartości natężenia światła sztucznego są następujące: magazyn – 125 ÷ 300 lx, mieszkanie – 200 lx, biuro – 400 ÷ 500 lx, sklep – 500 ÷ 1000 lx, studio – 2000 lx.

Latarki i lampy przenośne

Kupując latarkę lub lampę do pracy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, do czego ma być używana. Od zastosowania zależeć będą rodzaj źródła światła, kształt, wielkość obudowy, masa. Należy sprawdzić jej parametry świetlne i elektryczne, od których będą zależeć strumień światła i zasięg oraz czas świecenia. W wypadku zasilania akumulatorowego należy zwrócić uwagę na czas ładowania i pracy w poszczególnych trybach. Warto sprawdzić także zakres temperatury pracy, który może wynosić 0 – 40 °C lub w pracach na zewnątrz pomieszczeń -20 – 50 °C. Akumulator może być wbudowany, co jest najczęstszym rozwiązaniem w przypadku mniejszych lamp. Takie źródła światła coraz częściej są ładowane przewodem USB. Szczególnie polecamy modele z wtykiem USB-C, który jest obecnie najpopularniejszy. W razie potrzeby taką latarkę naładujemy nawet ładowarką od telefonu. Producenci elektronarzędzi bezprzewodowych często uzupełniają ofertę o lampy i latarki zasilane wspólnym akumulatorem. To atrakcyjna propozycja dla posiadaczy urządzeń z danego systemu. Dodatkowo łatwa wymiana akumulatorów i dobór modeli o zwiększonej pojemności pozwalają wydłużyć czas świecenia.

Oswietlenie-do-warsztatu-i-na-budowe-3

VULCAN CONCEPT VJL12; HIKOKI UB18DH; PRO PRO-LD206

Rodzaje lamp i latarek

W warsztatach samochodowych oprócz oświetlenia ogólnego często używa się przenośnych lamp do prac serwisowych, które umożliwią dokładne oświetlenie sprawdzanego lub naprawianego miejsca, np. pod maską w samochodzie czy w kanale. Prowadzenie kontroli i napraw pojazdu wymaga stosowania różnych lamp i latarek.

Latarki nazywane prętowymi (najbardziej uniwersalne) mają korpus w kształcie tulei, przydatne są do prac serwisowych i szybkiej kontroli. Latarka składa się z trzech podstawowych elementów: głowicy, korpusu i baterii zasilających. Głowica zawiera podzespół świecący: jeden lub kilka LED- -ów osadzonych w odbłyśniku, który odbija światło jak reflektor i skupia je w wiązkę. W wersjach profesjonalnych obudowa jest aluminiowa lub z poliwęglanu. Ogniskowanie światła może być regulowane. W wersji akumulatorowej ładowarka może być umieszczona w latarce lub w specjalnej stacji bazowej. Kolejny rodzaj to lampy inspekcyjne LED, przewidziane do precyzyjnego oświetlenia analizowanego miejsca w typowych pracach serwisowych i konserwacyjnych oraz naprawczych. Lampy inspekcyjne wskaźnikowe, np. w formie przypominającej długopis, nazywane penlightami, mają kilka LED, zazwyczaj 5 lub 6, umieszczonych z boku, oraz jedną na górze obudowy (latarka) i wytwarzają strumień światła 130 – 140 lm w wąskim kącie rozsyłu (40 – 80°). Penlighty mogą mieć także źródło światła ultrafioletowego, pomocne przy wykrywaniu przecieków w układzie klimatyzacji. Lampy inspekcyjne przewodowe mają więcej LED niż penlighty (zazwyczaj kilkanaście LED) i wytwarzają więcej światła (120 – 330 lm) w szerszym kącie (90 – 120°). Oświetlają intensywnym światłem o temperaturze barwowej 6000 – 7200 K. Uchwyt w postaci obrotowego haczyka i magnes ułatwiają mocowanie, aby oświetlić miejsce pracy. Te zaawansowane narzędzia inspekcyjne występują w wersjach z zasilaniem akumulatorowym lub przewodowym.

Czołówki to popularne lampy czołowe, zakładane na głowę, montowane na specjalnych paskach gumowych lub bezpośrednio na kasku. Niezastąpione są tam, gdzie praca wymaga, by ręce były wolne, a miejsce oświetlone. Źródło światła stanowi szereg diod LED lub jedna o dużym strumieniu świetlnym. W zależności od konstrukcji głowica z LED-ami pochylana o kąt od 75° do 90° umożliwia skierowanie światła w wybrane miejsce i regulację ostrości. Oddzielona od paska mocującego staje się poręczną latarką. Może mieć funkcję światła ostrzegawczego na wypadek awarii i konieczności naprawy na drodze.

Rozwiązania praktyczne

Wyposażenie lamp i latarek w kilka funkcji powoduje, że można je stosować do różnych prac. Szczególnie ważne są sposoby ich mocowania, które decydują, że mamy wolne ręce do pracy. W pracach warsztatowych przydatne będą:

  • wieszaki pozwolą na optymalne podwieszenie źródła światła, żeby lepiej oświetlić miejsce pracy. Na przykład przy oświetleniu komory silnika przydatne będzie mocowanie lampy do maski samochodu o zmiennej długości;
  • magnesy umożliwiają stabilne mocowanie w dowolnym miejscu, na karoserii, pod maską samochodu czy na feldze. W połączeniu z uchwytem do latarki umożliwiają zmianę kąta jej położenia, aby optymalnie oświetlić miejsce pracy i uwolnić ręce;
  • zmienny kąt nachylenia umożliwia dopasowanie kąta strumienia światła, aby optymalnie oświetlić miejsce pracy;
  • zoom zmienia szerokość wiązki światła;
  • dwa źródła światła punktowe i oświetlacz, który może świecić także światłem przerywanym czerwonym (funkcja alarmu);
  • czujnik ruchu powoduje włączenie lampy w momencie wejścia do pomieszczenia i automatyczne wyłączenie światła przy wyjściu, co przyczynia się do oszczędzania energii;
  • powerbank latarki z wbudowanym akumulatorem mogą zasilać także smartfon dzięki wyjściu USB;
  • gumowe pokrycie obudowy antypoślizgowe zabezpieczenie zapewniające pewny chwyt;
  • gniazdo elektryczne wbudowane w podstawie lamp przewodowych umożliwia dołączenie narzędzi elektrycznych.

Oswietlenie-do-warsztatu-i-na-budowe-7

TIROSS TS1902; PRO PRO-LD211; HIKOKI UB18DF

Lampy przewodowe

W warsztatach, gdzie jest gniazdo 230 V, możemy korzystać z lamp przewodowych, które wytwarzają większy strumień światła i nie trzeba się martwić, czy akumulatory są naładowane. Praca w warsztacie przy samochodzie często wymaga użycia światła bezpośrednio pod maską lub podwoziem auta, dlatego przydatne okazują się lampy na długich przewodach, zazwyczaj do 5 m. Długi przewód zasilający umożliwia wygodne sięgnięcie i podświetlenie części samochodu nawet w trudno dostępnych miejscach, a dzięki wygodnemu uchwytowi na oprawie można zawiesić ją niemal w każdym miejscu. Lampa warsztatowa jest lekka i poręczna, a do tego bezpieczna w użytkowaniu w każdych warunkach. Oprawa z wytrzymałego tworzywa lub drut w formie koszyczka chronią klosz lampy przed stłuczeniem w razie upadku lampy. Źródłem światła może być LED lub żarówka halogenowa.

2023-09-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket