Osuszacz Columbia Vac OPC1200 z filtrem powietrza może pracować w trybie ciągłym i nocnym. (Fot. Columbia Vac)
Przy wyborze domowego osuszacza warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie i zabezpieczenia. Do najważniejszych należą:
STADLER FORM Albert; CONCEPT OV1210 Perfect Air
W domowych osuszaczach może pojawić się wyposażenie rozszerzające ich funkcje, jak ogrzewanie, oczyszczanie czy sterylizowanie powietrza. Warto zwrócić uwagę na:
Kompaktowy osuszacz powietrza Camry CR 7903 zalecany jest do pomieszczeń do 30 m². (Fot. Camry)
Funkcję osuszacza znajdziemy w urządzeniach wielofunkcyjnych, np. klimatyzatorach. Ich głównym zadaniem jest chłodzenie, ale mogą osuszać powietrze, ogrzewać lub można korzystać tylko z wentylatora (np. Ravanson PAC-9000).
Osuszacz powietrza Trotec TTP 2 E z systemem Peltiera skutecznie usuwa wilgoć z garderoby, spiżarni, czy łazienki. (Fot. Trotec)
Obsługa jest zależna od jego funkcji. Po dołączeniu do sieci i uruchomieniu włącznikiem zasilania zaświeci się lampka kontrolna i wyświetli aktualny poziom wilgotności względnej w pomieszczeniu. Następnie ustawia się żądany poziom wartość wilgotności. W czasie pracy sprężarki będzie pracował wentylator, który dostarcza powietrze do urządzenia. Możemy także wybrać tryb szybkości wentylatora, który reguluje wielkość przepływu powietrza. W zależności od stopnia wilgotności, temperatury i ciśnienia urządzenie będzie okresowo automatycznie włączało funkcję Defrost, sygnalizowaną lampką kontrolną. Polega ona na podgrzaniu parownika i odszronieniu go. W tym czasie dodatkowo będzie spływać woda do zbiornika. Po osuszeniu funkcja Defrost wyłączy się automatycznie, po czym urządzenie podejmie ponownie pracę. Zapełnienie zbiornika wodnego także jest sygnalizowane i urządzenie jest zatrzymywane. Część osuszaczy ma rurkę do spuszczania wody na bieżąco do większego zbiornika lub instalacji kanalizacyjnej. Dodatkowo można skorzystać z programatora czasowego (1–24 h), określającego czas włączenia i wyłączenia.
Okresowemu czyszczeniu podlegają filtry powietrza: wstępny, węglowy, HEPA (w zależności od modelu) oraz zbiornik na wodę. Nie należy dopuszczać do pozostawienia wody w zbiorniku, gdy urządzenie jest nie używane, ponieważ stanowi źródło bakterii i zarazków.
© 2024 InfoMarket