W okapach stosowane jest różnego typu sterowanie. Zależnie od modelu, mogą one być obsługiwane z wykorzystaniem np. panelu dotykowego, pilota, smartfona, a nawet gestów. (Fot. Amica)
Kształt i kolorystyka okapu zależą w znaczniej mierze od inwencji twórczej projektanta. Osoby odpowiedzialne za opracowywanie projektów okapów potrafią niejednokrotnie zaskakiwać, bawiąc się kształtami, bryłami, figurami geometrycznymi czy kolorystyką. W rezultacie powstają okapy przyjmujące rozmaite, nowatorskie formy, często doceniane przez fachowców ze świata designu i organizatorów rozmaitych plebiscytów i konkursów związanych z szeroko pojętym wzornictwem. Czasem modele okapów są na tyle charakterystyczne, że od razu kojarzą się z jakąś marką, pod którą są produkowane. Niektóre z nich, zwłaszcza konstrukcje wyspowe, z powodzeniem mogłyby służyć nie tylko jako skuteczny pochłaniacz pary i zapachów, ale jako designerska lampa.
Oprócz nowoczesnego wzornictwa, na rynku można spotkać się także z modelami retro lub rustykalnymi, zachowanymi w stylu lat 50. XX w. Utrzymane w tej stylistyce modele poza pięknym wyglądem i solidnym wykonaniem są równie praktyczne i funkcjonalne, jak te klasyczne bądź łączące różne style i epoki z teraźniejszością. Doskonale przy tym pasują do wysublimowanych, stylizowanych wnętrz. Dla przykładu modele nawiązujące do aranżacji rodem z ubiegłego stulecia cechują się przede wszystkim prostotą (zarówno w budowie, jak i w obsłudze) i wykorzystują charakterystyczne, np. beżowe lub bladożółte, odcienie, a niekiedy również elementy drewniane.
Wyposażając kuchenne wnętrze w AGD, coraz częściej decydujemy się na takie zestawienie sprzętów, żeby pochodziły one nie tylko od jednego producenta, ale i z jednej, spójnej linii wzorniczej. W trend ten wpisują się również okapy przyścienne, które kształtem, kolorem czy chociażby drobnymi akcentami stylistycznymi dopasowane są wzorniczo do płyty grzejnej, piekarnika czy chłodziarkozamrażarki. Daje to zarówno projektantom, sprzedawcom, jak i użytkownikom komfort w przygotowaniu aranżacji, sprawnie funkcjonującej zabudowy, ale także funkcjonalność i spójność, nie tylko tę wizualną, ale i techniczną. To dziś bardzo ważne, ponieważ nowoczesne serie urządzeń coraz częściej unifikowane są nie tylko od strony wyglądu, ale też wzajemnie „widzących się” funkcji i systemów.
© 2024 InfoMarket