Baterie powinny odpowiadać naszym potrzebom głównie w kwestii parametrów i codziennego użytkowania, ale nie bez znaczenia jest również ich wygląd, zwłaszcza w kuchniach otwartych na inne pomieszczenia. (Fot. Pyramis)
Takie rozwiązanie jest niejako połączeniem filtra montowanego na kran oraz filtra podzlewozmywakowego. Ta swego rodzaju hybryda stała się bardzo popularna z uwagi na łatwy montaż, dużą dostępność produktów, a także wszechstronność w zakresie użytkowania. Zwłaszcza ostatni parametr jest bardzo ciekawy, ponieważ bateria z filtrem wody, w zależności od modelu, nie tylko poprawia smak, zapach oraz jakość wody wypływającej z kranu w domu czy mieszkaniu, ale dodatkowo może ją mineralizować lub uzdatniać. To za sprawą dodatkowych filtrów, jakie mogą zostać zastosowane, gdzie w miejsce klasycznego filtra węglowego montowany jest filtr mineralizujący lub magnezowy. Jakość wody uzyskanej przy tego rodzaju filtracji można porównać do wody mineralnej dostępnej w sklepie, czyli takiej, która dodatkowo dostarcza cennych minerałów i pierwiastków. To najbardziej kosztowne ze wspomnianych rozwiązań domowej filtracji wody, niemniej należy to traktować jako inwestycję, która bardzo szybko się zwróci.
FRANKE Urban; CONCEPT BDG3334be; BLANCO Fontas S II
Określając baterię jako „granitową”, mamy na myśli nie jej zewnętrzną powłokę, która przypomina granit, a w praktyce wykonana jest z kompozytu, podobnie jak ma to miejsce w zlewozmywakach. Niektóre modele niemal w całości wyglądają jak granitowe, a niektóre mają w swojej konstrukcji zaledwie granitowe akcenty (np. u podstawy). O tym, że są to modele stylizowane na granitowe, świadczy nazewnictwo stosowane przez niektórych producentów. Na przykład firma Blanco wygląd swoich „granitowych” baterii określa mianem Silgranit- Look (silgranit to kompozyt stosowany przez tego producenta w zlewozmywakach). Tego typu baterie mogą być doskonałym uzupełnieniem zlewu nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale przede wszystkim wzorniczym.
Fot. Concept
Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie baterii kuchennych są modele stalowe, które doskonale prezentują się zarówno w kuchniach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Producenci oferują modele ścienne i sztorcowe, które występują w rozmaitych kształtach, kolorach i wielkościach. Modele ścienne są mniej popularne, choć bardzo chętnie wykorzystywane przez architektów i projektów wnętrz utrzymanych w stylu rustykalnym i loftowym. Modele sztorcowe mogą być montowane zarówno na blacie, jak i na zlewozmywaku. Wśród nich nie brakuje specjalnych konstrukcji, które można praktycznie montować przy oknie, wyposażonych w dodatkowe filtry, programatory temperatury, a nawet czujniki wypływu wody.
Fot. Franke
Baterie stalowe to takie, które są wykonane ze stali nierdzewnej. Popularność tego materiału wiąże się nie tylko z odpornością na korozję, ale także z dużą podatnością na obróbkę plastyczną oraz spawanie. Takie właściwości pozwalają na uzyskanie różnorodnych form i kształtów, a także ostrych krawędzi. Możliwe jest również tworzenie optycznie niewidocznych połączeń spawanych. Ponadto stal AISI 304 jest chemicznie obojętna w kontakcie z żywnością i różnorodnymi detergentami. Z uwagi na tę cechę jest stosowana do produkcji sprzętów gospodarstwa domowego. Ponieważ w tej grupie jest wiele rozmaitych modeli, charakteryzujących się różnymi wielkościami, fakturami oraz kształtami, można je dobrać zarówno do kuchni tradycyjnych, jak i nowoczesnych, a nawet utrzymanych w stylu rustykalnym.
Fot. Concept
Właściwości i parametry użytkowe stali szlachetnej sprawiają, że wykonane z niej baterie kuchenne służą przez lata. Mimo to warto wybierać produkty, których jakość potwierdzona jest gwarancją renomowanych, wyspecjalizowanych w tym segmencie producentów. Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja armatury kuchennej. W wypadku modeli stalowych czyszczenie powinno opierać się na przemywaniu wodą z płynem do mycia naczyń. Wiele firm oferuje również własne mleczka i pasty, z których warto korzystać, zwłaszcza przy większych zabrudzeniach. Należy przy tym stosować miękkie gąbki lub szmatki, a baterię powinno się myć po każdym użyciu, po czym należy wytrzeć ją do sucha, by zapobiec powstawaniu plam i osadzaniu się osadu wapiennego na jej powierzchni. Podczas czyszczenia należy zwrócić uwagę na wykończenie stali nierdzewnej. Modele polerowane należy czyścić z większą starannością, aby zapobiec porysowaniu powierzchni. Z kolei baterie wykończone teksturą lub matowe są bardziej odporne na zarysowania. Wybór wykończenia będzie również determinowany ogólną aranżacją przestrzeni kuchennej.
© 2024 InfoMarket