Fot. Amica
Warto dodać, że kompaktowe sprzęty gospodarstwa domowego już na dobre zagościły w ofertach większości producentów piekarników, zmywarek, lodówek czy płyt grzejnych i okapów. Cieszą się dużą popularnością ze względu na niewielkie wymagania przestrzenne, co wcale nie ujmuje im funkcjonalności. W lodówkach z powodzeniem można trzymać wysokie garnki, a komory podzielone są na specjalne strefy przechowywania. Zmywarki wyposażone są w praktyczne kosze, w których nawet kieliszki są bezpieczne podczas zmywania. Z kolei piekarniki, pomimo mniejszych gabarytów, są w stanie pomieścić we wnętrzu dużą brytfannę czy upiec pizzę, a do tego wyposażone są w nowoczesne udogodnienia, jak funkcja pary, grilla czy np. kuchenki mikrofalowej.
MIELE H 7240 BM; LORD B5
Producenci oferują szerokie spektrum rozwiązań, które odpowiedzialne są za efektywne, skuteczne i komfortowe zmywanie naczyń, również w wersji kompaktowej. Wiele z nich jest standardem, ale istnieją też rozwiązania nowatorskie. Sprzęty do automatycznego zmywania o szerokości 45 cm cieszą się dużą popularnością. Głównie dlatego, że zajmują niewiele przestrzeni, która – zwłaszcza w mniejszych kuchniach – jest wykorzystywana do funkcjonalnego maksimum. Mniejsze gabaryty nie oznaczają ograniczonych możliwości technicznych. Modele o szerokości 45 cm dorównują funkcjonalnością zmywarkom o standardowej szerokości, wynoszącej 60 cm. Zmywarki kompaktowe do zabudowy mogą mieć standardowy panel sterowania albo zintegrowany w rancie drzwi. Co więcej, oferują szereg rozwiązań, jakie są również dostępne w pełnogabarytowych urządzeniach tego typu. Wąska zmywarka do zabudowy, czyli taka o szerokości 45 cm, sprawdzi się idealnie nie tylko w niewielkich pomieszczeniach, ale również większych kuchniach. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od potrzeb użytkowników, możliwości przestrzennych i oczekiwań względem funkcji i kluczowych parametrów.
Kompaktowe piekarniki do zabudowy mają znacznie mniejszą wysokość od standardowych modeli, co nie znaczy, że tracą przy tym na funkcjonalności. W zależności od modelu mogą być równie rozbudowane jak w standardowych wersjach.
Lodówka jest podstawowym sprzętem gospodarstwa domowego w każdej kuchni. Trudno zastąpić ją innym urządzeniem, a funkcjonowanie bez niej jest w zasadzie niemożliwe. Jednym z czynników mających istotny wpływ na zakup konkretnego modelu jest przestrzeń, w jakiej możemy ją umiejscowić. Można też najpierw zaplanować miejsce na lodówkę, a potem resztę sprzętów oraz meble. Jeśli jednak kuchnia jest niewielka, a chcemy ją maksymalnie wykorzystać, zarówno pod względem przestrzeni, jak i funkcjonalności – zwróćmy uwagę na lodówki o niestandardowych wymiarach, czyli tzw. kompaktowe. Nie chodzi tu wyłącznie o szerokość czy wysokość, ale o stosunek obu wielkości. Takie lodówki mogą mieć np. standardową szerokość 50 cm, ale odznaczać się mniejszą niż standardowe 180 cm wysokością. Tego typu sprzęty do przechowywania żywności możemy zabudować w ciągu dolnych szafek kuchennych, pod blatem kuchennym i jeszcze u góry zostanie miejsce na jedną szufladę. Możemy je również „postawić” na blacie, jeśli są niskie, lub zabudować w tzw. słupku. Kompaktowe lodówki do zabudowy wyposażone są w te same funkcje co chłodziarki o standardowych wymianach. Wewnątrz urządzenia mamy do dyspozycji półki na produkty o rozmaitej wielkości, a także pojemniki do przechowywania owoców i warzyw. Również przestrzeń na drzwiach jest praktycznie wykorzystana. Niewielkie półeczki i pojemniki do przechowywania jajek są niemal standardem.
SAMSUNG NQ50J5530BS; SIEMENS iQ500 CP565AGS0
Niewielka kuchnia czy też maksymalnie zabudowana przestrzeń kuchenna wcale nie musi oznaczać braku zamrażarki lub ograniczenie się jedynie do chłodziarki czy chłodziarkozamrażarki. Sprzęt chłodniczy do zabudowy daje taką swobodę, że zarówno chłodziarkę, jak i zamrażarkę możemy zabudować w rozmaitych miejscach w kuchni. Producenci tego sprzętu już dawno oferują takie rozwiązania. Zamrażarki do zabudowy, tak samo jak wolnostojące, umożliwią długotrwałe magazynowanie żywności. Produkty przechowywane są najczęściej w szufladach, które pozwalają na posegregowanie mrożonek według preferencji i potrzeb użytkownika.
Tak jak klasyczne lodówki, tak również zamrażarki do zabudowy charakteryzują się różną pojemnością, która związana jest z wymiarami urządzenia. Duże niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim mamy więcej miejsca na produkty i do tego produkty różnego typu i gabarytów (wysokości, szerokości etc.). Jest to argument nieoceniony zwłaszcza dla dużych rodzin. Z kolei mniejsze zamrażarki, czyli kompaktowe, zdecydowanie łatwiej jest zmieścić w kuchennej zabudowie.
Oprócz standardowych sprzętów kuchennych do zabudowy w wersji kompaktowej na rynku znajdziemy też chłodziarkozamrażarki, ekspresy do kawy, winiarki, a nawet specjalne szuflady grzewcze. (Fot. Miele)
Szuflady grzewcze to stosunkowo nowe rozwiązanie w AGD. Mogą stanowić praktyczny zestaw z piekarnikiem, kuchenką mikrofalową lub ekspresem do kawy. Na pewno dopełnią funkcjonalność tych sprzętów, a tym samym sprawią, że gotowanie stanie się przyjemniejsze. Z szuflady grzewczej będą zadowoleni zarówno dorośli, jak i dzieci, które będą mogły w niej z łatwością przygotować słodkie przysmaki, np. gorącą czekoladę. Urządzenie można wykorzystać do podgrzania naczyń, podtrzymania temperatury przygotowanej żywności, a nawet do gotowania i pieczenia potraw. Wszystko dzięki odpowiedniej cyrkulacji ciepłego powietrza. W naczyniu ogrzewanym wewnątrz szuflady potrawa stygnie dużo wolniej. Na tym jednak nie koniec zastosowań, bo jest ich naprawdę o wiele więcej. W zależności od producenta i modelu urządzenia te dysponują rozmaitą wysokością i szerokością, co przekłada się na ich pojemność, a w konsekwencji na mnogość zastosowań. W ofercie producentów szuflad grzewczych do domowej zabudowy kuchennej dostępne są zwykle dwa rodzaje sprzętu, różniące się wysokością. Może to być 14 lub 29 cm. Marka Miele oferuje również szufladę o wysokości 32 cm. Wymiar szerokości jest w tym wypadku raczej standardowy i wynosi ok. 60 cm. Dzięki temu szuflada idealnie współgra w kuchennej aranżacji z innymi zabudowanymi urządzeniami. Doskonale sprawdzi się w kuchennej zabudowie, zwłaszcza w połączeniu z kompaktowym piekarnikiem lub ekspresem o wysokości 45 cm. Taki duet idealnie wpasuje się w standardową 60-centymetrową niszę kuchenną.
MIELE H 7140 BM; SAMSUNG NQ50T9539BD
Sekretem idealnego smaku kawy, charakterystycznego chociażby dla małych lokalnych kawiarni, jest podgrzanie filiżanki do temperatury podobnej do tej, w której kawa jest zaparzana. Dzięki szufladzie grzewczej, pozwalającej podgrzewać także naczynia, przygotowanie kawy zachowującej właściwości i najlepsze walory smakowe możliwe stanie się również w domu. Ogrzana przed podaniem kawy filiżanka dłużej utrzymuje odpowiednie ciepło, a przez to napój ten może lepiej rozwinąć głębię swojego smaku i aromatu.
Szuflada sprawdzi się również podczas przygotowywania i podawania rozmaitych potraw. Świetnie wyrośnie w niej ciasto drożdżowe na pizzę. Ważne są bowiem tutaj nie tylko drożdże, ale także odpowiednia temperatura wyrastania ciasta, którą zapewnić może właśnie szuflada grzewcza, stanowiąca innowacyjny element zabudowy kuchennej. Ponadto dzięki szufladzie grzewczej możliwe stanie się m.in. podanie gościom ciepłego i pachnącego pieczywa czy podgrzanej szarlotki. Szuflada przyda się także wtedy, gdy spodziewamy się gości. Wówczas, nawet jeśli ktoś się spóźni, możemy mieć zawsze w zanadrzu dla niego ciepły posiłek. Wystarczy, że uruchomimy odpowiednią funkcję szuflady i umieścimy w niej posiłek. Mięso najlepiej jest grzać przez dłuższy czas w stosunkowo niskiej temperaturze. Dzięki temu traci ono mniej wartości odżywczych, a jednocześnie utrzyma odpowiednią temperaturę. Szuflada grzewcza jest odpowiednia do rozmrażania delikatnych potraw, warzyw i owoców. Można w niej również przyrządzić różnorodne rodzaje mięsa, wypiec kotlety mielone, a nawet ugotować jajka. W instrukcji obsługi urządzenia można znaleźć m.in. zalecane ustawienia temperatury szuflady do rozmaitych potraw, które możemy w niej podgrzać, a nawet parametry, które należy ustawić podczas pieczenia rozmaitych dań w niskiej temperaturze, w zależności od tego, jak mocno wypieczoną potrawę chcemy otrzymać.
Fot. Franke
Na rynku jest również szereg urządzeń wentylujących, które dzięki swym kompaktowym rozmiarom stają się częścią pomieszczenia. Standardowy model, w zależności od typu i rodzaju, ma szerokość zazwyczaj od 60, 90 nawet do 180 cm. Kiedy przestrzeń kuchenna nie jest przystosowana do przyściennych lub kominowych urządzeń w tym rozmiarze, można wybrać modele mniejsze, osiągające 35 – 50 cm, a nawet 25 cm szerokości. Dodatkowo można zwrócić uwagę na konstrukcję okapu i jego przeznaczenie. Grupa urządzeń wyspowych nadaje się do kuchni otwartych i przestrzennych, ale często jest jedynym rozwiązaniem wtedy, kiedy kuchnia wyposażona jest w całości w zabudowę kuchenną. Nie zawsze jest miejsce, żeby umiejscowić niej dodatkowo okap. Okap wyspowy można umieścić nad blatem kuchennym lub wyspą i nie będzie kolidował z innymi elementami kuchni. Wyjściem z sytuacji mogą być również okapy teleskopowe lub szufladowe. Są niemal niewidoczne przez zrównanie urządzenia z linią mebli. Nie zajmują wiele miejsca, a przy tym są bardzo praktyczne w obsłudze. „Kompaktowym rozwiązaniem” jest też zastosowanie okapu sufitowego, który nie zajmuje cennego miejsca w zabudowie meblowej, ponieważ – jak sama nazwa wskazuje – umieszcza się go w suficie.
GORENJE BCM4547A10BG; FRANKE Maris FMA 45 MW XS
Rozmaite szerokości i głębokości płyt grzejnych już dawno stały się standardem na rynku. Oczekiwania użytkowników w tym zakresie, a także ich potrzeby są tak zróżnicowane, że producenci niemal natychmiast zauważyli potrzebę produkcji rozmaitych gabarytów płyt grzejnych, we wszystkich wersjach, jeśli chodzi o materiał wykonania, a także zasilanie. Płyty grzejne o szerokości mniejszej niż 60 cm montowane są zarówno jako samodzielne urządzenia, jak i wykorzystywane do łączenia w tzw. moduły stref grzewczych. Tego rodzaju płyty określa się mianem płyt typu domino. Płyty typu domino, zwane również modułowymi, to płyty pomniejszone, osiągające średnio 30 – 40 cm szerokości. Nazywane także zestawami kombi umożliwiają dowolne łączenie różnych modułów i stref grzewczych – także frytkownic, płyt typu teppan yaki, wok, grill itp. Wybierane są także przez użytkowników z powodu mniejszej liczby pól grzewczych.
Systemy domino odgrywają na rynku dwojaką funkcję. Oferowane są do mieszkań bardzo małych, w których liczy się każdy centymetr, a użytkownik dodatkowo nie gotuje zbyt często. Z drugiej strony mają profesjonalne oblicze, ponieważ łącząc kilka różnych elementów (np. płytę domino gazową, indukcyjną, teppan yaki, grill czy frytkownicę), można uzyskać w kuchni bardzo profesjonalny efekt, nawiązujący do funkcjonalności rozwiązań stosowanych w najlepszych restauracjach świata. Trzeba pamiętać, że zestawy domino po złączeniu kilku elementów zabierają więcej miejsca.
Fot. Amica
Piekarnik tradycyjny to taki, który zazwyczaj jest zasilany elektrycznie i wyposażony w klasyczne opcje grzania, a także ma standardowe wymiary, czyli szerokość i głębokość około 60 cm. Z kolei modele tak zwane kompaktowe, poza różnicą w wysokości, która w tym wypadku wynosi nie więcej niż 45 cm, mogą być wyposażone w dokładnie takie funkcje, a dodatkowo zmieścić się w naprawdę małej kuchni. Modele kompaktowe w większości zasilane są energią elektryczną, choć spotkamy również urządzenia, które do prawidłowego działania potrzebują gazu ziemnego, czyli takiego, który doprowadzony jest do domu lub mieszkania specjalną, zewnętrzną instalacją. Modele zasilane energią elektryczną do przygotowywania potraw wykorzystują odpowiednie elementy szybkogrzejne, które najczęściej montowane są na górze i dole, a także z tyłu komory piekarnika, żeby optymalnie rozprowadzać ciepło w jego wnętrzu. Urządzenia tego typu wyposażone są w rozmaite funkcje i programy, które są uruchamiane za pomocą panelu sterowania. Aktywacja odpowiedniej funkcji grzewczej sprawia, że grzałki nagrzewają się do odpowiedniej temperatury i przekazują ciepło powietrzu w komorze. W piekarnikach elektrycznych można wybierać spośród wielu programów, które usprawniają proces przyrządzania potraw, np. wypiekanie ciasta, pieczenie ryby czy rozmrażanie.
© 2024 InfoMarket