Nawilżacze powietrza w różnych zastosowaniach

Nawilżacze powietrza

Dbanie o właściwy poziom nawilżenia powietrza ma wpływ na nasze zdrowie. Ma także wpływ na sprzęty domowe, szczególnie drewniane. Zwiększa się oferta u rządzeń przeznaczonych do dużych powierzchni nawet powyżej 100 m2. (Fot. Stadler Form)

Zbyt suche powietrze doprowadza do przesuszenia śluzówek układu oddechowego, reakcji skórnych, pieczenia oczu czy bólu gardła, a w konsekwencji przeziębienia. Żywotność wirusów grypy zmniejsza się w pomieszczeniach o optymalnej wilgotności, trudniej jest zachorować. Przy prawidłowej wilgotności sen jest lepszy i daje więcej odpoczynku, większa jest koncentracja, czujemy się mniej apatyczni i zmęczeni. Optymalna wilgotność sprawia, że cząsteczki kurzu są wiązane przez cząstki wody i opadają na podłogę. Także alergikom wilgotne powietrze przynosi ulgę. Poziom wilgotności powietrza powinien mieścić się w zakresie 40 – 60 proc. przy temperaturze 19 – 22 °C, w sezonie grzewczym zostaje on obniżony nawet do 35 proc., a więc nawilżacz pomoże zwiększyć poziom wilgotności.

Wilgotność a domowe sprzęty

Materiały budowlane i wyposażenie wnętrz wykonane z drewna, a także tkaniny (np. zasłony lub dywany) pochłaniają dużo wilgoci. Wyraźnie widać to na przykładzie klepki dębowej, w której zwiększają się szczeliny. Zwłaszcza zimą dochodzi do wysuszenia mebli czy wykładzin, co dodatkowo powoduje unoszenie się pyłu na elementach grzejnych i emitowanie substancji, które drażnią nasze drogi oddechowe. Wrażliwe są także instrumenty muzyczne, takie jak pianina, gitary czy skrzypce, które mogą ulec rozstrojeniu. Co więcej, przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego ładują się elektrostatycznie, przez co gromadzą cząstki kurzu i pyłu, co sprawia, że w momencie ich dotknięcia odczuwamy „porażenie prądem”. Względna wilgotność w różnych środowiskach odpowiednich dla ludzi powinna wynosić:

  • sypialnia, salon: 45 – 64 proc.,
  • pokój z komputerem: 45 – 60 proc.,
  • pokój z fortepianem: 40 – 60 proc.,
  • muzeum, sala wystawiennicza i biblioteka: 40 – 50 proc.

Nawilżacze powietrza

CONCEPT ZV1005; CAMRY CR 7964

Wpływ temperatury na wilgotność powietrza

Jednym z najważniejszych parametrów powietrza oprócz temperatury i czystości jest jego wilgotność, czyli poziom nawilżenia. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie nawilżenie może wywoływać dolegliwości zdrowotne, a także niekorzystnie wpływać na stan domowego wyposażenia. Powietrze może zawierać mniej lub więcej pary wodnej. Udział mgły wodnej w powietrzu zmienia się w zależności od temperatury powietrza. Zimą zimne powietrze z zewnątrz dostaje się do pomieszczeń i ogrzewa się dzięki wyższej temperaturze w pomieszczeniu. W rezultacie wilgotność maleje. Jeśli chce się zachować odpowiedni dla zdrowia poziom wilgotności w otoczeniu, należy zwiększyć objętość mgiełki wodnej w powietrzu. Przy temperaturze na zewnątrz, wynoszącej około 0 °C, 1 m3 powietrza może wiązać tylko 4 g wody. Jednak przy temperaturze zbliżonej do 20 °C powietrze może zawierać jej już 20 g/m3. Nawet, gdy wilgotność względna na zewnątrz wynosi 69 proc., to odpowiada to 18 proc. wilgotności względnej we wnętrzu. Ten niedobór wilgoci można najlepiej uzupełnić przy pomocy nawilżacza powietrza.

Nawilżacze powietrza

Stadler Form George nawilżacz z oczyszczaczem powietrza z aromatyzerem do dużych powierzchni. (Fot. Stadler Form)

Popularne nawilżacze powietrza

Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach zapewnią nawilżacze, które są źródłem pary wodnej w postaci ciepłej lub zimnej mgiełki, wytwarzanej na różne sposoby:

  • W nawilżaczach ewaporacyjnych wykorzystywane jest zjawisko naturalnego parowania. Wentylator zasysa suche powietrze, które przechodzi przez nasączone wodą specjalne porowate wkłady, przy okazji oczyszczając się. Powstaje wtedy zimna mgiełka.
  • W nawilżaczach parowych para jest wytwarzana przez płytę grzewczą, jak w czajniku, może być doprowadzona nawet do wrzenia, aby usunąć mikroorganizmy, np. wirusy, i alergeny. Nawilżacze parowe są bardzo wydajne, dlatego ilość pary powinna być kontrolowana higrostatem. Ze względu na grzałkę pobierają najwięcej energii spośród nawilżaczy.
  • W nawilżaczach ultradźwiękowych wysokie częstotliwości membrany piezoelektrycznej (1,6 – 1,7 MHz) rozbijają cząsteczki wody do postaci zimnej mgiełki, która jest rozprowadzona przez wentylator do pomieszczenia. Rozbijane są też związki mineralne, co może powodować biały osad, najlepiej wtedy dolewać wodę destylowaną.
  • Nawilżacze hybrydowe – to urządzenia 2 w 1, które łączą to, co najlepsze w modelach ultradźwiękowych i parowych. Mają one zróżnicowany pobór mocy, uzależniony od wybranego trybu pracy. Gdy urządzenie wykorzystuje tryb parowy, automatycznie pobiera więcej energii. Nawilżacze hybrydowe również mają specjalne filtry do zmniejszenia twardości wody, w tym filtry antybakteryjne z jonami srebra.
  • Nawilżacze z oczyszczaniem powietrza to połączenie nawilżacza i oczyszczacza. Oczyszczanie następuje dzięki wbudowanemu filtrowi HEPA, lub z wkładem węglowym, który oczyści powietrze z zanieczyszczeń i pyłów. Powierzchnia filtra jest mniejsza niż w oczyszczaczach z funkcją nawilżania.

Nawilżacze powietrza

GORENJE H45W; MPM MNP-03

Higrometr i higrostat – precyzyjne nawilżanie

Jednym z najważniejszych urządzeń przy nawilżaniu powietrza jest higrometr, który mierzy zawartość wody w powietrzu i pokazuje względną wilgotność powietrza na wyświetlaczu lub za pomocą wskaźnika mechanicznego. Higrometry mogą przyjmować różne formy, mogą być samodzielnymi urządzeniami lub funkcją samego urządzenia. Zdalny czujnik powinien być umieszczony centralnie w pokoju tak, aby powietrze w pomieszczeniu mogło swobodnie przepływać przez niego. Jeśli nie jest to możliwe, zaleca się umieszczenie zdalnego czujnika w minimalnej odległości 30 cm od ściany i minimalnej odległości 2 m od okna i otworów wentylacyjnych.

Higrostat wbudowany w nawilżacz utrzymuje poziom wilgotności zgodnie z zaprogramowaną wartością przez automatyczne zmniejszenie lub zwiększanie ilości wytwarzanej pary.

Nawilżacze powietrza

Nawilżacz ultradźwiękowy Adler AD 7957 z funkcją higrometru stale monitoruje i wyświetla aktualną wilgotność. (Fot. Adler)

Nawilżacze z aromatyzerem – relaks i wypoczynek

W tych nawilżaczach jest specjalny pojemnik (dozownik) na olejek zapachowy. Olejki eteryczne są dodawane bezpośrednio do wody, co zapewnia intensywny zapach. W zależności od składu są źródłem przyjemnego zapachu, lub mogą mieć właściwości lecznicze.

2023-01-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket