Eldom NU9 Atmo nawilżacz ultradźwiękowy z szerokim zakresem regulacji poziomu wilgotności(45 – 90 proc.) z wyświetlaczem LCD, pilotem oraz jonizatorem powietrza. (Fot. Eldom)
Jednym z najważniejszych urządzeń przy nawilżaniu powietrza jest higrometr, który mierzy zawartość pary wodnej w powietrzu i pokazuje względną wilgotność powietrza na wyświetlaczu lub za pomocą wskaźnika mechanicznego. Higrostat wbudowany w nawilżacz utrzymuje poziom wilgotności zgodnie z zaprogramowaną wartością przez automatyczne zmniejszenie lub zwiększanie ilości wytwarzanej pary. Nie należy umieszczać higrometru w miejscu mocno nasłonecznionym, przy źródle ciepła, bo pomiar wilgotności będzie zniekształcony. Higrometry mogą przyjmować różne formy, mogą być samodzielnymi urządzeniami lub funkcją samego urządzenia. W nawilżaczu Eva Smart marki Stadler Form czujnik wilgotności zainstalowano w pilocie. Dzięki temu można go ustawić w miejscu, w którym zależy nam na pomiarze, najlepiej w odległości między 3 i 5 m od nawilżacza. Zdalny czujnik powinien być umieszczony centralnie w pokoju, tak, aby powietrze w pomieszczeniu mogło swobodnie przepływać przez niego. Jeśli nie jest to możliwe, zaleca się umieszczenie zdalnego czujnika w minimalnej odległości 30 cm od ściany i minimalnej odległości 2 m od okna i otworów wentylacyjnych. Czujnik komunikuje się radiowo z oczyszczaczem – po wciśnięciu przycisku na pilocie przesyła dane do urządzenia. Wartość wilgotności jest podawana na wyświetlaczu. Po naciśnięciu przycisku „Auto”, uruchamia się tryb automatyczny, a wraz z nim aktywowana jest technika Adaptive Humidity. W trybie automatycznym urządzenie dostosowuje poziom wydajności nawilżania automatycznie w celu osiągnięcia i utrzymania w energooszczędny sposób pożądanej wilgotności 45 proc.
STADLER FORM Eva Smart; BEGOOD GO-2030; CONCEPT ZV1200 Perfect Air
Przy wyborze nawilżacza warto zapoznać się z parametrami, które umożliwią wybranie optymalnego urządzenia do powierzchni pokoju. Główne parametry nawilżaczy powietrza to:
Adler AD 7966 z funkcją higrometru stale monitoruje i wyświetla aktualną wilgotność. Zaletą jest też funkcja aromaterapii. (Fot. Adler)
Do ustawienia nawilżacza wybiera się stabilną i równą powierzchnię. Dla małych urządzeń może być to stolik, dla dużych podłoga. Szczególnie nawilżacze ultradźwiękowe powinny być odsunięte jak najdalej od mebli ze względu na możliwość osadzania białego nalotu. Urządzenie należy umieścić na wodoodpornej powierzchni, aby para woda nie uszkodziła mebli. Nie należy stawiać nawilżacza bezpośrednio na dywanach, ręcznikach, kocach czy też powierzchniach chłonnych, ze względu na możliwość nieszczelności zbiornika.
W zależności od częstotliwości używania i stopnia twardości wody może okazać się konieczne przeprowadzanie, co tydzień lub co drugi tydzień usuwania kamienia w celu zoptymalizowania wydajności urządzenia. Jeśli woda jest twarda, zaleca się używanie w nawilżaczu wody destylowanej, która pomaga ograniczać osadzanie się minerałów. Aby ograniczyć powstawanie osadu w zbiorniku, można użyć odkamieniacza w pojemniku, albo tabletek czyszczących do nawilżacza. Jeśli konstrukcja nawilżacza na to pozwala, można stosować filtr odwapniający, usuwający nadmiar kamienia z wody.
© 2024 InfoMarket