GRUPA POLSAT PLUS

Najważniejsze wydarzenia w I kwartale 2023 [promocja]

Najważniejsze wydarzenia w I kwartale 2023

Grupa Polsat Plus podsumowuje I kwartał 2023 roku – 5G przyspieszy do 1 Gb/s, nowe prawa sportowe, testy pierwszych farm wiatrowych.

Grupa Polsat Plus prowadzi działalność na wielu polach gospodarczych: rozwija sieć 5G Plusa, uruchomiła najnowocześniejsze w Polsce studio telewizyjne, przedłużyła prawa do transmisji Energa Basket Ligi do końca sezonu 2029/2030 i zakupiła prawa do hokejowych Mistrzostw Świata w latach 2024 – 2029. Prowadziła intensywne działania nakierowane na szybkie uruchomienie kolejnych źródeł produkcji czystej energii, m.in. ze słońca i wiatru oraz pełnego łańcucha gospodarki wodorowej.

Grupa Polsat Plus osiągnęła w I kwartale br. bardzo dobre wyniki finansowe. Przychody wzrosły o ponad 7 proc. – do 3,2 mld zł, zysk EBITDA wyniósł 761 mln zł, a zysk netto – 71 mln zł.

Konsekwentnie realizujemy założenia Strategii 2023+. W zasięgu sieci 5G Plusa jest już ponad 20 mln mieszkańców Polski, a wkrótce przyspieszy ona do 1 Gb/s. Inwestujemy w ofertę programową, w tym nowe prawa sportowe i seriale. Dynamicznie rozwijamy projekty z nowego segmentu czystej energii – budujemy farmy słoneczne i wiatrowe o łącznej mocy blisko 600 MW – mówi Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

Najważniejsze wydarzenia w I kwartale 2023

Farmy wiatrowe i zielony wodór

Grupa Polsat Plus we współpracy z ZE PAK zgodnie z założeniami Strategii 2023+ dynamicznie rozwija projekty w nowym obszarze czystej energii, związane z produkcją zielonej energii (ze słońca, wiatru, biomasy, termicznej obróbki odpadów) oraz budową pełnego łańcucha wartości zielonego wodoru.

Grupa Polsat Plus jest zaangażowana w realizację – wspólnie z ZE PAK – projektów farm wiatrowych na lądzie o łącznej zainstalowanej mocy sięgającej blisko 300 MW. Trwają testy przed uruchomieniem produkcji energii z farm wiatrowych w Miłosławiu i Kazimierzu Biskupim.

Intensywne prace trwają także nad zielonym wodorem. Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony pierwszy elektrolizer do produkcji wodoru (200 kg H2 dziennie). Trwa budowa fabryki autobusów wodorowych w Świdniku oraz ogólnodostępnych stacji tankowania zielonego wodoru. Grupa Polsat Plus wygrała pierwszy przetarg na dostawę 20 NesoBusów do Rybnika.

Dynamicznie rozwijamy projekty OZE. Aktualnie realizujemy szereg projektów farm wiatrowych na lądzie o łącznej mocy ok. 300 MW, a w pierwszych z nich trwają już testy przed uruchomieniem produkcji energii. Finalizujemy rozbudowę farmy fotowoltaicznej w Brudzewie – mówi Maciej Stec, wiceprezes zarządu ds. strategii Grupy Polsat Plus.

Najnowocześniejsze studio telewizyjne w Polsce

W Centrum Produkcji Filmowej i Telewizyjnej grupy Polsat Plus uruchomione zostało największe i najnowocześniejsze studio telewizyjne w Polsce o pow. 2400 m2 i wys. 18 m. Można w nim realizować projekty filmowe, telewizyjne, wydarzenia sportowe, koncerty i widowiska z udziałem nawet 2200 osób. To już 7. studio należące do grupy.

Oferta multiplay, telewizja i online

Łącznie Grupa Polsat Plus dostarcza ponad 20 mln usług telekomunikacyjnych i telewizyjnych, a 2,5 mln klientów korzysta z ofert mulitplay, osiągając wymierne korzyści finansowe z łączenia usług Polsatu Box i Plusa. Przychód od klienta kontraktowego wzrósł rok do roku o 2,3 proc. do 71,4 zł, a wskaźnik odejść klientów B2C (churn) niezmiennie utrzymuje się na bardzo niskim poziomie 7,2 proc. w skali roku. Łączna oglądalność kanałów Telewizji Polsat w I kwartale br. wyniosła 21,9 proc. – 8 proc. kanału głównego Polsat i 13,9 proc. kanałów tematycznych. Przychody grupy Telewizji Polsat z reklamy TV i sponsoringu wzrosły o 4 proc. do ponad 1 mld zł, a udział w rynku reklamy TV wyniósł 28,2 proc.

W I kwartale osiągnęliśmy dobre wyniki oglądalności pomimo utrzymującego się niekorzystnego wpływu procesu przejścia na standard DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej. Nasze przychody z reklamy TV i sponsoringu rosły o 4 proc. zgodnie z rynkiem – mówi Stanisław Janowski, prezes zarządu Telewizji Polsat. – Jesteśmy w czołówce wydawców online – z naszych serwisów z Interia.pl na czele korzysta co miesiąc ponad 21 mln użytkowników. Kontynuujemy budowę naszej pozycji na rynku portali internetowych – dodaje.

2023-06-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket