Myjki ciśnieniowe sieciowe i akumulatorowe

Myjki ciśnieniowe

Popularność myjek ciśnieniowych wciąż rośnie. Jeszcze kilka lat temu były one kojarzone jako sprzęt dla profesjonalistów, jednak coraz większa oferta urządzeń konsumenckich sprawiła, że upowszechniły się także w gospodarstwach domowych. (Fot. Stalco)

Obecnie rynek klarownie podzielił się więc na rozwiązania konsumenckie oraz profesjonalne. Główne różnice, które w nich znajdziemy, to oczywiście wydajność oraz zastosowane komponenty. Znaczenie ma także rodzaj zasilania. Myjki konsumenckie zazwyczaj napędzane są silnikami elektrycznymi. Modele spalinowe stanowią raczej rzadkość w zastosowaniu domowym i przydatne są tylko tam, gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej.

Myjki konsumenckie

Głównym kryterium wyboru myjki do użytku do domu i ogrodzie powinna być szacowana częstość używania. Jeśli planujemy sporadycznie wyczyścić na przykład rower lub samochód, wystarczy najprostsze urządzenie. Istnieje wtedy mniejsze prawdopodobieństwo przegrzania pompy i silnika ją napędzającego. Mycie większych powierzchni, na przykład ogrodowych alejek lub elewacji domu, gdy pracuje się dłuższy czas bez przerwy, wymagać będzie wytrzymalszego narzędzia.

  • Myjki konsumenckie elektryczne zimnowodne – to zazwyczaj proste urządzenia stosowane do drobnych prac w gospodarstwie domowym. W wypadku okazjonalnego korzystania z urządzeń wysokociśnieniowych, czyszczenia niewielkich obiektów, narzędzi, roweru czy do typowego mycia samochodu osobowego wystarczają modele pracujące z ciśnieniem roboczym do 120 bar i z wydatkiem tłoczenia do 400 l/h. Do weekendowego mycia samochodu oraz do czyszczenia większych powierzchni (średniej wielkości podjazdów, tarasów, elewacji czy ogrodzenia) poleca się urządzenia z ciśnieniem roboczym, co najmniej 120 bar. Do regularnego czyszczenia dużych, mocno zabrudzonych powierzchni przeznaczone są urządzenia pracujące z ciśnieniem roboczym 150 bar i maksymalnie dużym wydatkiem tłoczenia.
  • Myjki konsumenckie elektryczne ciepłowodne – urządzenia bardziej zaawansowane technicznie od odpowiedników bez modułu grzejącego. Umożliwiają usuwanie mocnych zabrudzeń, także zanieczyszczeń oleistych. Stanowią niewielką część oferty producentów myjek ciśnieniowych ze względu na dość wysoką cenę i mniejsze zapotrzebowanie na tego typu produkty w gospodarstwach domowych. Jeśli w ogrodzie lub garażu jest dostęp do wody ciepłej, można wybrać myjkę zimnowodną. W miejscach, gdzie jest przyłącze jedynie wody zimnej, warto zastanowić się nad opcją podgrzewania wody.
  • Myjki konsumenckie spalinowe – stosuje się je tam, gdzie nie ma dostępu do źródła energii elektrycznej. Zazwyczaj są nieco słabszymi odpowiednikami myjek spalinowych profesjonalnych, a ich konstrukcja zawiera mniej trwale elementy.
  • Myjki konsumenckie z napędem hybrydowym (akumulatorowym) – opierają się na silniku elektrycznym, który może być zasilany z sieci elektrycznej lub z wbudowanego w urządzenie akumulatora. Sprawdzają się one w wypadku utrudnionego dostępu do stałego źródła zasilania, np. na kempingu lub działce. Mają jednak swoje ograniczenia: ze względu na rozmiar i pojemność akumulatora wydajność i czas pracy na zasilaniu bateryjnym są stosunkowo małe.

Myjki-cisnieniowe-sieciowe-i-akumulatorowe-3

VULCAN CONCEPT VM1650; STALCO PERFECT HPC180BI; HIKOKI AW100 LAZ; TRYTON TM16105

Silniki elektryczne

W myjkach wysokociśnieniowych stosuje się dwa rodzaje napędu – elektryczny oraz spalinowy. Oczywiście, modele elektryczne mogą być zasilane sieciowo (i takie są zdecydowanie najpopularniejsze) lub akumulatorowo. W tańszych myjkach są stosowane silniki komutatorowe szczotkowe, w droższych indukcyjne znacznie trwalsze od szczotkowych.

Zasilanie sieciowe przekonuje przede wszystkim dużą wydajnością oraz możliwością ciągłej pracy. Niezależnie od rodzaju zasilania myjki elektryczne należy docenić za prostą obsługę, wygodę użytkowania oraz relatywnie kompaktowe gabaryty. Stąd też ich popularność w sektorze domowym. Silnik elektryczny najczęściej nie wymaga konserwacji, poza kontrolą działania lub wymianą szczotek. Przy wyborze myjki warto zwrócić uwagę, czy wybrane urządzenie wyposażone jest w silnik jednofazowy czy trójfazowy. Ten drugi wymagać będzie przyłącza elektrycznego o napięciu 400 V, zwanego potocznie siłą. Nie wszystkie budynki są w nie wyposażone.

Myjki-cisnieniowe-sieciowe-i-akumulatorowe-5

Dodatkowe akcesoria znacznie zwiększają funkcjonalność myjek ciśnieniowych. (Fot. Stalco)

Pompa w myjce

Pompy myjek wytwarzają ciśnienie wody na poziomie ponad 100 barów. Dla porównania w domowej instalacji wodociągowej panuje ciśnienie o wartości ok. 4 bar. Dzięki temu urządzenie może sprawnie usuwać brud i zanieczyszczenia różnego pochodzenia, niezależnie od rodzaju powierzchni. W myjkach stosowane są dwa rodzaje pomp: osiowe i rzędowe. W myjkach kompaktowych do użytku amatorskiego i półprofesjonalnego stosuje się typ osiowy (wielotłoczkowy) z kilku powodów. Po pierwsze: wymiary. Pompa osiowa zintegrowana jest z silnikiem, dzięki czemu układ pompa – silnik jest lżejszy, co wpływa na wielkość całego urządzenia. Osiowe pompy wielotłoczkowe, składają się z kilku lub kilkunastu tłoczków. Tłoczki pompy umieszczone w korpusie opierają się na specjalnej tarczy, a obrotowy ruch tej tarczy wymusza ruch posuwisto-zwrotny tłoczków, co powoduje zasysanie i tłoczenie cieczy. W myjkach znajdziemy pompy z tarczą zataczającą i tarczą wychylną. Tłok do tarczy zataczającej ma dużą sprężynę, która umożliwia dociskanie do tarczy zataczającej. To sprawia, że pompa jest wydajna tylko w 70 proc., ponieważ musi pokonać opór nie tylko wody, ale także sprężyny. Żywotność pompy wynosi około 200-400 godzin, co przekłada się na ok. 3 godziny tygodniowo przez 2-3 lata. W zależności od producenta czas zalecanego dziennego użytkowania może zaczynać się już od 40 minut. Pompa z tarczą wychylną klasyfikowana jest jako półprofesjonalna,. wytwarza większe ciśnienie oraz przepływ wody niż z tarczą zataczającą. Zasada działania pompy jest podobna do pompy z tarczą zataczającą, z tą różnicą, że tłoki są przymocowane do nieruchomej tarczy wychylnej, poruszają wokół niej. Kąt tej tarczy powoduje, że tłoki przesuwają się z jednej strony, żeby zasysać wodę, a następnie z drugiej, aby ją wypchnąć. Pozwala to na zastosowanie większego zbiornika oleju i większych łożysk, które znacząco wydłużają żywotność. Pompa z tarczą wychylną cechuje się większą trwałością i wydajnością, a także możemy regulować przepływ wody, zmieniając kąt tarczy. Takie pompy pracują niezawodnie około 500-800 godzin. Zalecany dzienny czas użytkowania wynosi 3-4 godziny. Pompy rzędowe (korbowodowe) to rozwiązanie profesjonalne. Działają na zasadzie podobnej do silnika spalinowego, z tą różnicą, że nie wytwarzają energii mechanicznej, a pobierają ją na potrzeby uzyskania wysokiego ciśnienia hydraulicznego. Solidny blok czy też korpus pompy mieści cylindry, w których poruszają się tłoki. Te z kolei poprzez korbowody łączą się z wałem korbowym. Jeden z czopów (końców) wału połączony jest z silnikiem zasilającym pompę. „Głowica” pompy zawiera wysokociśnieniowe zawory odpowiedzialne za doprowadzenie i odprowadzenie wody.

Myjki-cisnieniowe-sieciowe-i-akumulatorowe-7

HIKOKI AW130 LAZ; TRYTON TM18165; STIGA HPS 235 R; STALCO HPC170AI

Rodzaj pompy

Duże znaczenie dla wydajności i trwałości myjki ma materiał, z którego wykonana jest pompa. Najprostsze i najtańsze myjki mają korpusy pomp z wzmocnionych kompozytów, tworzyw. Materiał ten jest dosyć wytrzymały, o ile nie poddaje się go zbytnim obciążeniom. W droższych i bardziej zaawansowanych myjkach, klasy średniej, stosuje się pompy z korpusem ze stopów aluminium. Mają większą trwałość w porównaniu do kompozytów, odporniejsze są również na wyższe ciśnienie robocze i obciążenia. Najwyższej klasy urządzenia (profesjonalne) mają pompy wykonane z kutego mosiądzu lub (rzadziej) stali szlachetnej. Tu liczy się trwałość nawet przy ciągłej pracy z maksymalnym obciążeniem. W profesjonalnych myjkach dla zwiększenia trwałości stosowane są najczęściej tłoki pokryte materiałami ceramicznymi.

Myjki-cisnieniowe-sieciowe-i-akumulatorowe-9

HIKOKI AW150 LAZ; STIGA HPS 110; STALCO HPC120A

Ważne parametry

Pracę myjek ciśnieniowych charakteryzuje kilka mniej lub bardziej specyficznych parametrów.

  • Ciśnienie wody – parametr ten podawany jest w barach [bar] oraz megapaskalach [MPa]. Wskazuje on, z jaką mocą strumień wody uderzy w zabrudzoną powierzchnię. Odpowiedni dobór ciśnienia wody może sprawić, że zwiększona temperatura czy detergenty okażą się zbędne, a pracę wykonamy szybko i niemal bez wysiłku. Na rynku znajdziemy modele myjek, których ciśnienie robocze (zwracajmy uwagę na ten właśnie zakres, a nie na ciśnienie maksymalne) wynosi od 50 do ponad 200 bar.
  • Wydajność – to wartość podawana w litrach na godzinę [l/h]. Duża wydajność pompy ma szczególne znaczenie wtedy, gdy myjka stosowana jest często i przez długi czas, gdyż zdecydowanie skraca czas pracy. W urządzeniach do zastosowań domowych parametr ten nie przekracza zazwyczaj 500 l/h, a najczęściej oscyluje w granicach 350 l/h. Urządzenia profesjonalne mogą tłoczyć nawet 2000 litrów wody na godzinę.
  • Liczba możliwych do uzyskania strumieni – woda, jako czynnik sprawczy zmywania, musi być połączona z optymalnym ciśnieniem, a także odpowiednim wprowadzeniem jej w ruch i rozprowadzeniem po powierzchni. Odpowiadają za to odpowiednio dobrane końcówki robocze, generujące konkretny typ strumienia.
  • Zakres temperatury modułu grzewczego – większość myjek można podłączyć do źródła ciepłej wody. Maksymalna wartość temperatury doprowadzanej wody z reguły nie przekracza 60 °C, jednak w tej kwestii należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Jeżeli jednak do uporczywych zabrudzeń potrzebna jest gorąca woda, myjka musi być wyposażona w moduł grzewczy. Uzyskiwana w nim temperatura może dochodzić do 160 °C. Dzięki temu część wypływającej z lancy wody zamienia się od razu w parę, która także ma doskonałe własności myjące.
  • Wymiary – mają szczególne znaczenie podczas transportu i przechowywania urządzenia.
  • Masa – parametr istotny podczas transportu i przemieszczania myjki.

2023-11-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket