Multiroom - systemy audio

Sprzęt firmy Sonos umożliwia stworzenie bezprzewodowego kina domowego, które może być jednym z elementów domowego systemu multiroom.

Multiroom bezprzewodowy

Dzięki dostępnym obecnie bezprzewodowym systemom multiroom nie trzeba już przeprowadzać zaawansowanych instalacji audio-wideo, aby móc cieszyć się muzyką odtwarzaną zdalnie w poszczególnych pomieszczeniach domu. Coraz więcej producentów sprzętu audio ma w ofercie sprzęt pozwalający na wielostrefowe i bezprzewodowe odtwarzanie muzyki.

W takich systemach multiroom najczęściej wykorzystywane są różnorodne głośniki bezprzewodowe (z wbudowanym modułem Wi-Fi). Oprócz tego w skład takiego systemu mogą wchodzić odtwarzacze strumieniowe, wzmacniacze, soundbary aktywne, a także amplitunery kina domowego. Tego typu sprzęt z roku na rok zyskuje na popularności. Nic w tym dziwnego – rozwiązanie to jest nie tylko łatwe w instalacji czy późniejszej rozbudowie, ale też proste w obsłudze i funkcjonalne. Aby stworzyć dodatkową strefę w bezprzewodowym systemie multiroom, nie trzeba rozprowadzać kabli. Wystarczy w danym pomieszczeniu umieścić nowo instalowane urządzenie i podłączyć je do lokalnej sieci bezprzewodowej.

Multiroom - systemy audio

W domowym bezprzewodowym systemie multiroom za pomocą jednej aplikacji można kontrolować odtwarzanie muzyki na wielu różnych urządzeniach: głośniku bezprzewodowym, soundbarze, kinie domowym, a nawet telewizorze.

Standard DTS Play-Fi

Decydując się na bezprzewodowe rozwiązanie danego producenta, klient powinien wiedzieć, jakie będzie miał możliwości pod względem liczby dostępnych urządzeń, ich jakości wykonania i brzmienia oraz konfiguracji i ewentualnej rozbudowy. Ma to swoje konsekwencje związane z obsługą systemu multiroom różnych marek, np. system multiroom złożony z urządzeń marek Definitive Technology i Polk Audio obsłużymy za pomocą jednej aplikacji mobilnej, ale np. sprzętu Sonosa i Denon Heos już nie.

Problemem w bezprzewodowych systemach multiroom audio jest właśnie brak kompatybilności między poszczególnymi urządzeniami różnych producentów, co nie pozwala na wykorzystanie ich w jednym systemie. Oczywiście, są od tej reguły również wyjątki, np. obsługa standardu DTS Play-Fi. Wśród firm, które mają w ofercie sprzęt obsługujący nowe rozwiązanie DTS Inc., możemy wymienić m.in. takich producentów jak Anthem, Definitive Technology, Polk Audio, Martin Logan, Paradigm, Pioneer oraz Sonus Faber. Standard Play-Fi został opracowany w firmie Phorus, która w 2012 r. została przejęta przez DTS Inc. Pozwala na bezprzewodowe, a co najważniejsze – bezstratne odtwarzanie muzyki i tworzenie wielostrefowych systemów audio z wykorzystaniem domowej sieci bezprzewodowej. Do obsługi urządzeń zgodnych z tym standardem wykorzystywana jest aplikacja mobilna. DTS Play-Fi pozwala na przesyłanie dźwięku w jakości nawet do 24 bit i 192 kHz.

Urządzenia kompatybilne z DTS Play-Fi mogą być obsługiwane za pomocą jednej aplikacji mobilnej, którą można bezpłatnie pobrać za pośrednictwem Google Play lub App Store. Aplikacja dostępna jest również w wersji dla systemów Windows.

Obsługa multiroomu

Różnorodne funkcje związane z odtwarzaniem dźwięku, a także obrazu w systemie multiroom dostępne są z poziomu odpowiednich sterowników, najczęściej instalowanych na ścianie, ale również pilotów, paneli dotykowych, a także smartfonów i tabletów z odpowiednimi aplikacjami. Ten ostatni sposób sterowania domowym sprzętem audio jest nie tylko wygodny dla użytkownika, ale przede wszystkim praktyczny i intuicyjny. Taki uniwersalny i mobilny „pilot” pozwala m.in. na sterowanie głośnością, korekcję brzmienia, a przede wszystkim na dostęp do ogromnej internetowej bazy muzycznej za pośrednictwem rozmaitych serwisów internetowych.

2017-03-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket