Multiroom – muzyczne emocje w całym domu

Multiroom

System multiroom można budować w oparciu o urządzenia przewodowe i bezprzewodowe. Znacznie wygodniejsze jest korzystanie z łączy bezprzewodowych. Strefy i podstrefy możemy tworzyć w oparciu o system jednego producenta lub urządzenia różnych producentów tego samego standardu np. DTS Play-Fi. W zależności od potrzeb dźwięk w pomieszczeniu może być mono, stereo lub wielokanałowy 5.1. (Fot. Denon)

Każdy system multiroom może składać się z kilku urządzeń, wykorzystujących domową sieć Wi-Fi lub Bluetooth. Urządzenia wykorzystywane w poszczególnych pomieszczeniach mogą być zarówno monofoniczne, stereofoniczne, jak i wielokanałowe. Co ważne, instalacja czy konfiguracja poszczególnych elementów bezprzewodowego nagłośnienia wielostrefowego jest zwykle na tyle prosta, że powinniśmy potrafić wykonać ją we własnym zakresie. Unikamy przy tym skomplikowanych i często pracochłonnych, a także kosztownych przeróbek w domowej instalacji związanych z rozprowadzeniem okablowania do poszczególnych pomieszczeń domu czy mieszkania. Wykorzystując bezprzewodowe rozwiązanie, nie ponosimy też kosztów związanych z późniejszą modyfikacją instalacji nagłośnieniowej – po prostu dostawiamy kolejne urządzenie w pomieszczeniu, podłączamy je do sieci internetowej i odpowiednio konfigurujemy.

Domowy bezprzewodowy system multiroom to bardzo wygodne w obsłudze i uniwersalne rozwiązanie, ale jednocześnie nie należy ono do najtańszych. Ceny poszczególnych urządzeń np. amplitunerów, wzmacniaczy głośników mogą wynosić od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszt instalacji takiego systemu będzie także tym większy, im więcej pomieszczeń będziemy chcieli nagłośnić. Z każdą kolejną strefą i podstrefą zwiększa się liczba urządzeń, które będą w nich wykorzystywane.

Multiroom

ANTHEM MDX-8; DENON AVC-A1H; TECHNISAT Audiomaster MR3

Multiroom

MARANTZ Cinema 50; TECHNISAT TechniSound MR2

Wybieramy sprzęt do multiroomu

W systemach multiroom audio warto zwrócić uwagę na kompatybilności między poszczególnymi urządzeniami różnych producentów, co nie pozwala na wykorzystanie ich w jednym systemie wielostrefowym. Wybierając sprzęt do bezprzewodowego systemu multiroom danego producenta, powinniśmy zorientować się, jakie będą jego możliwości, m.in. brzmienia oraz konfiguracji urządzeń i ewentualnej rozbudowy. Ma to swoje konsekwencje związane z obsługą systemu multiroom różnych marek.

Multiroom

Denon Heos link HS2 umożliwi wykorzystanie już posiadanego sprzętu audio w multiroomie. (Fot. Denon)

DTS Play-Fi połączy urządzenia różnych marek

DTS Play-Fi to standard obsługiwany przez największą liczbę urządzeń na rynku. Wśród firm, które mają w ofercie sprzęt obsługujący rozwiązanie firmy DTS Inc., możemy wymienić m.in. takich producentów jak Anthem, Definitive Technology, Polk Audio, Martin Logan, Paradigm, Pioneer, Philips. Standard Play-Fi został opracowany przez firmę Phorus, która w 2012 r. została przejęta przez DTS Inc. Pozwala on na bezprzewodowe, a co najważniejsze – bezstratne odtwarzanie muzyki (z rozdzielczością nawet do 24 bit i częstotliwością próbkowania 192 kHz) i tworzenie wielostrefowych systemów audio z wykorzystaniem domowej sieci internetowej Wi-Fi i Ethernet.

Multiroom

Marantz Cinema 60 to 7.2 kanałowy amplituner 8K z systemem Heos, idealny do kina domowego, a także do nagłośnienia multiroom. (Fot. Marantz)

Aplikacja DTS Play-Fi

Urządzenia kompatybilne z DTS Play-Fi mogą być obsługiwane za pomocą jednej aplikacji mobilnej, którą można bezpłatnie pobrać za pośrednictwem Google Play lub App Store. Aplikacja dostępna jest również w wersji na urządzenia systemów Android, iOS czy systemów Windows. Aplikacja zawiera najpopularniejsze aplikacje muzyczne z całego świata jak Spotify, Tidal, Deezer czy Napster. Co więcej, DTS Play-Fi umożliwia odtwarzanie stacji radia internetowego Więcej informacji na temat tego rozwiązania i kompatybilnych z nim urządzeń można znaleźć na stronie play-fi.pl.

Multiroom

Wzmacniacz bezprzewodowy Martin Logan Forte z DTS Play-Fi bardzo dobrze współpracuje z kolumnami tej marki, umożliwiając obsługę całej sieci domowej aż do 256 stref! (Fot. Martin Logan)

AirPlay 2 muzyka na wielu odbiornikach

Standard AirPlay wprowadza usprawnienie w kwestii obsługi systemu multiroom, ponieważ umożliwia przesyłanie sygnału audio z jednego urządzenia na kompatybilne głośniki rozstawione w różnych pomieszczeniach. Daje ponadto możliwość kontrolowania wielu źródeł dźwięku jednocześnie. AirPlay 2 umożliwia przy przesyle wideo na telewizor osobno transmisję dźwięku na głośniki. AirPlay 2 jest obsługiwany przez urządzenia: iPhone 5s (lub nowsze), iPad Mini 2 (lub nowsze), Apple TV (4. generacji i 4K) oraz dowolny MacBook wyprodukowany w ciągu ostatnich 7 lat. Wsparcie dla AirPlay 2 ogłosiło również wielu producentów sprzętu audio. Oprócz Sonosa są to m.in. Bang & Olufsen, Bose, Bowers & Wilkins, Definitive Technology, Denon, Marantz, Naim oraz Polk Audio.

Źródła muzyki dla multiroomu

Producenci mający w ofercie sprzęt do bezprzewodowych systemów multiroom starają się powiększać ofertę kompatybilnych urządzeń, wprowadzając do sprzedaży rozmaite urządzenia. Dzięki temu domowe nagłośnienie może być nie tylko bezprzewodowe, ale przede wszystkim funkcjonalne i różnorodne. Często, więc oprócz przedwzmacniaczy, wzmacniaczy czy głośników bezprzewodowych w ramach tego samego systemu znajdziemy również soundbary, wzmacniacze, amplitunery kina domowego. Standardem jest korzystanie z aplikacji muzycznych na smartfony. Dzięki temu możemy stworzyć rozmaite konfiguracje w poszczególnych strefach domowego nagłośnienia i wygodnie nimi zarządzać za pomocą aplikacji mobilnych.

2022-11-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket