Multimedialna lodówka może być jednym z elementów systemu „inteligentnego” domu. Współpracuje wówczas z tą samą aplikacją mobilną co telewizory, soundbary, piekarniki czy roboty sprzątające. (Fot. Samsung)
Multimedialne lodówki mogą być kompatybilne z asystentami głosowymi. W wypadku modeli firmy Samsung jest to asystent Bixby. Jest to prawdziwy domowy konsjerż, który – dosłownie – wyręcza w codziennych czynnościach. Szykując śniadanie dla dzieci, użytkownik może poprosić Bixby o podsumowanie najnowszych wiadomości, prognozę pogody czy podanie kursu walut. Wszystko to wyświetli się także na ekranie lodówki Family Hub. Na podstawie identyfikacji głosowej Bixby rozpoznaje domownika i dopasuje wyświetlane informacje do jego preferencji. To pozwoli wprowadzić trochę porządku w chaos typowego poranka. Dzięki „rozmowie” z lodówką można bez problemu zamówić Ubera, wyszukać wakacyjne loty czy zaprogramować piekarnik.
Lodówki obsługujące bezprzewodowy moduł Wi-Fi wykorzystują rozmaite „inteligentne” systemy. Tego typu rozwiązania oferują m.in. tacy producenci jak Siemens i Bosch (Home Connect), Samsung (SmartThings) czy Miele (Miele@home).
Home Connect to platforma, dzięki której cały dom może stać się nowoczesny, bezpieczny i łatwy w zarządzaniu. Wykorzystuje aplikację z intuicyjnym interfejsem, dzięki któremu w łatwy sposób aktywujemy wybrane urządzenie. Oprócz zdalnego zarządzania interfejsem urządzenia, włączania i wyłączania go czy regulowania parametrów aplikacja ta to także potężna wirtualna baza przepisów kulinarnych. Home Connect jest kompatybilna nie tylko z pralkami czy suszarkami, ale m.in. również z piekarnikami i zmywarkami.
Podobnie z rozwiązaniem SmartThings firmy Samsung. Za pomocą jednej aplikacji jesteśmy w stanie nie tylko ustawić pożądany program w pralce, ale wręcz kontrolować rozmaite ustawienia i parametry pracy pralek, a także m.in. telewizorów, klimatyzatorów, robotów sprzątających, chłodziarkozamrażarek, aparatów fotograficznych czy nawet gniazdka elektrycznego. Dzięki SmartThings na ekranie telewizora mogą wyświetlać się powiadomienia, np. o zakończonym cyklu prania (w wypadku pralek) czy pieczenia potrawy (w wypadku piekarników). Samsung SmartThings ma też przyczyniać się do kulinarnych sukcesów. Automatyczne planowanie posiłków wspomagane sztuczną inteligencją oprogramowania Whisk rekomenduje dania na cały tydzień, tworzy listy zakupów z potrzebnymi składnikami, a także łączy się ze sklepami spożywczymi, dokonując zakupów bezpośrednio z lodówki Family Hub lub z ekranu telefonu komórkowego. Aby przygotowywanie potraw było jeszcze łatwiejsze, przepisy można przesyłać bezpośrednio na zsynchronizowane urządzenia AGD firmy Samsung
Również wspomniane już Miele@home łączy w sieć „inteligentne” urządzenia domowe i rewolucjonizuje sposób ich obsługi, czyniąc go jeszcze bardziej wygodnym i komfortowym. Za pomocą aplikacji Miele@mobile, będąc nawet w drodze, możemy upewnić się, czy w domu wszystko jest w porządku. Jak długo pralka będzie jeszcze prać? Czy drzwiczki zamrażarki są naprawdę zamknięte? Kiedy można będzie wyjąć pieczeń z piekarnika? To wszystko możemy sprawdzić na smartfonie skomunikowanym z odpowiednim sprzętem firmy Miele.
© 2024 InfoMarket