Maszynki do mielenia mięsa

W zestawie z maszynką dostępne są sitka o różnych rozmiarach, dzięki którym mięso może być drobniej lub grubiej zmielone. (Fot. Gorenje)

Wyposażenie maszynek

Oferta maszynek do mielenia mięsa jest bardzo szeroka i mogą być wyposażone w liczne akcesoria. Dzięki nim sprzęt zyskuje wszechstronne zastosowanie i może zastąpić inne domowe urządzenia. Dlatego przyjrzymy się najpopularniejszym z nich.

Mielenie mięsa to podstawowa funkcja, dlatego w zestawie znajdziemy zazwyczaj dwa lub trzy sitka z oczkami o różnej średnicy – drobne, średnie i grube. Dzięki nim można dostosować grubość mielenia do potrzeb. W końcu często mielemy nie tylko mięso, ale także np. mak, grzyby czy warzywa na farsz lub do pasztetu. Za prawidłową jakość mielenia odpowiada nożyk. Producenci bardzo często stosują nożyki dwustronne, których zaletą jest zwiększona trwałość. Możemy je użytkować dwukrotnie dłużej niż jednostronne.

Kolejnym z przydatnych dodatków dla miłośników mięsa jest nakładka masarska. Przy jej pomocy przygotujemy przede wszystkim pyszne domowe kiełbasy, oprócz tego ułatwia wypełnianie potraw farszem. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy pomocy nasadki do kiełbas przygotowywać również ich wegańskie i wegetariańskie wersje, które następnie zostaną np. uwędzone.

Maszynka do mielenia mięsa kojarzy nam się przede wszystkim z polską kuchnią tradycyjną. Przystawka do kibbehu pozwoli zasmakować nutki orientu. To tradycyjna potrawa kuchni arabskiej. Kibbeh ma kształt nieco podłużony lub mięsnej kulki, która tradycyjnie jest wypełniona farszem. W uproszczonej wersji kibbeh nie ma farszu, a mięso jest zmieszane i zmielone np. z kaszą bulgur, orzeszkami pinii i innymi składnikami. Całość jest smażona w głębokim tłuszczu. Danie świetnie sprawdzi się np. jako przekąska na spotkaniach z bliskimi. Co ważne, nasadka formuje mielone składniki w rurkę, którą po podziale z łatwością wypełnimy farszem. Różni producenci maszynek do mięsa stosują również takie nazewnictwo jak nakładka do kebaba, kebbe czy kulek mięsnych.

Jednym z bardziej popularnych i przydatnych w kuchni dodatków do maszynki mielącej mięso jest szatkownica. Najczęściej w zestawie jest kilka wymiennych bębnów – do cięcia w plastry oraz tarkowania na wiórki o różnym rozmiarze. Bębny powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, która nie wpływa na smak przetwarzanych warzyw i innych produktów oraz jest łatwa w czyszczeniu.

Najbardziej uniwersalne maszynki do mielenia można wyposażyć także w wyciskarkę do soku. Jest przeznaczona do obróbki miękkich warzyw i owoców, świetnie poradzi sobie np. z aronią czy przygotowaniem przecieru pomidorowego. Z jednej strony wylatuje pulpa, a drugiej sok. Stopień wyciskania jest regulowany, a w razie potrzeby pulpę można jeszcze raz przepuścić przez wyciskarkę. Zostając przy tematyce owoców, jako oddzielne akcesorium do niektórych maszynek jest oferowana także wyciskarka do cytrusów. Wystarczy przeciąć owoce na pół i umieścić je w wyciskarce, by do szklanki wypłynął świeży i aromatyczny sok.

Popularnym dodatkiem jest również nasadka do przygotowywania ciastek. Zazwyczaj dostępne są formy o różnym kształcie, a w zależności od typu ciasta, jakie przygotujemy, przy ich pomocy można nawet przyrządzić popularne w Hiszpanii churrosy. Maszynki do mielenia mają coś do zaoferowania nawet domowym baristom. Przystawka w postaci młynka żarnowego nie jest może najpopularniejszym dodatkiem, jednak – nie da się ukryć – bardzo funkcjonalnym. Oczywiście, przy jej pomocy oprócz zmielenia ziaren kawy na określoną grubość możemy także poddać obróbce orzechy, nasiona zioła czy przyprawy.

Jak widać, oferta dodatkowych akcesoriów do maszynek może być bardzo duża. Dlatego warto wybierać model, który w przyszłości będzie można rozbudować dodatkowymi funkcjami.

Maszynki do mielenia mięsa

Wzornictwo maszynek

Producenci maszynek do mielenia coraz większą wagę przywiązują do wzornictwa. W większości przypadków popularne modele mają obudowy wykonane z tworzywa sztucznego dobrej jakości, które jest łatwe w czyszczeniu. Standardem jest białą kolorystyka, jednak coraz częściej dostępne są również inne warianty, np. czarne. Niektóre modele maszynek mają również obudowy wykonane ze stali nierdzewnej. Materiał ten szczególnie dobrze prezentuje się w nowoczesnych kuchniach. Oczywiście, w zależności od potrzeb do wyboru mamy modele kompaktowe oraz standardowe. Te pierwsze mają nieco ograniczoną moc, jednak zmieszczą się nawet w niewielkiej kuchni, z kolei te drugie są przeznaczone dla osób, które z maszynki korzystają bardzo często.

Maszynki do mielenia mięsa

CONCEPT MM4300; GORENJE MG2202XE; MPM MMM-06; CAMRY CR 4812

Czyszczenie i konserwacja

Możemy łatwo zadbać o czystość maszynki do mielenia i akcesoriów pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim urządzenie najlepiej myć zaraz po użyciu. Korpus wystarczy przetrzeć lekko wilgotną ścierką, a następnie wytrzeć do sucha. Większość elementów, jak ślimak, sitka czy nożyki, należy myć ręcznie, płucząc pod bieżącą wodą. Zaraz po umyciu należy je wytrzeć do sucha, co zapobiegnie powstawaniu korozji. Dobrym zwyczajem jest również natarcie metalowych elementów jadalnym olejem, który dobrze konserwuje. Do mycia nie należy używać środków ściernych czy bazujących na alkoholu. W zmywarce można myć elementy wykonane z tworzywa sztucznego, pod warunkiem że pozwala na to producent w dołączonej do urządzenia instrukcji.

Maszynki do mielenia mięsa

Maszynka do mielenia mięsa może być wyposażona w praktyczny schowek na akcesoria. (Fot. Bosch)

Maszynka czy robot planetarny?

Bardzo częstym elementem wyposażenia robotów planetarnych jest maszynka do mielenia. Czy warto więc inwestować w oddzielny sprzęt, zamiast wybrać urządzenie wielofunkcyjne? Jak zwykle pod uwagę warto wziąć kilka argumentów – ekonomiczny, ergonomiczny oraz organizację pracy. Pod względem funkcjonalności taki zestaw nie ustępuję tradycyjnej maszynce. Możemy także doposażyć go np. w przystawkę masarską. Robot planetarny może zostać wyposażony w szereg innych akcesoriów, np. blender kielichowy, i oczywiście zagniecie nawet wymagające ciasto. Jest więc bardzo wszechstronny i jeśli mamy niewielką kuchnię, to jednym urządzeniem zastąpimy kilka. Należy jednak mieć na uwadze, że cały zestaw wraz z akcesoriami to dosyć spory wydatek, przynajmniej ok. 1000 zł za sprzęt dobrej jakości.

Tymczasem wydajne maszynki do mielenia są dostępne już za kilkaset złotych. Modele te bez problemu poradzą sobie nawet z twardym mięsem i jeśli weźmiemy pod uwagę wymieniane przez nas wcześniej akcesoria, są także bardzo funkcjonalne. Dodatkowo jeśli z funkcji mielenia korzystamy często, to maszynkę po prostu trzeba mieć. Dla wielu osób za wyborem maszynki do mielenia przemawiać będzie również ergonomia. W robotach planetarnych maszynka do mielenia jest montowana na większej wysokości. Wbrew pozorom dla niższych osób te kilka centymetrów może robić różnicę i otwór wlotowy będzie po prostu za wysoko, a przez to mało wygodny w użyciu. Do tego weźmy pod uwagę, jak pracujemy w kuchni. Niektórzy działają spokojnie i powoli, a inni lubią robić kilka rzeczy naraz. Mając oddzielnie maszynkę do mielenia, możemy np. jednocześnie zagniatać ciasto na pierogi w robocie planetarnym oraz przygotowywać farsz do nich przy pomocy maszynki. Dlatego sprzęt zawsze powinniśmy dobierać do naszych preferencji.

Maszynki do mielenia mięsa

CONCEPT MM4310; GORENJE MG2502SJX; MPM MMM-05; ZELMER ZMM2853B

2022-10-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket