Lodówki multidoor, jak wskazuje sama nazwa, to urządzenia chłodnicze wyposażone w wiele drzwi. Mogą być co najmniej trzydrzwiowe, a największe obecnie na rynku są modele pięciodrzwiowe. Wyposażone są w wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, które zapewniają wygodne przechowywanie żywności na dłużej. (Fot. Sharp)
Wielkogabarytowe, a do tego wielodrzwiowe chłodziarkozamrażarki to obok konstrukcji typu side by side i multidoor bardzo pojemne, a do tego praktyczne i funkcjonalne urządzenia. Cechą charakterystyczną tego typu konstrukcji jest zastosowanie najczęściej czterech skrzydeł drzwi, choć na rynku dostępne są również modele trzydrzwiowe, a także pięciodrzwiowe.
Sharp SJ-EX820F2-BE; Bosch KFN96VPEA; Concept LA8783BC; TCL RF65A967ESR
Nomenklatura chłodziarkozamrażarek wyposażonych w wiele drzwi przysparza niemałych kłopotów nawet sprzedawcom tego sprzętu. Lodówki multidoor najczęściej mylone są z chłodziarkozamrażarkami french door, a także sprzętami typu side by side. Bardzo łatwo je rozróżnić, biorąc pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze, w lodówkach multidoor chłodziarka umiejscowiona jest w górnej części sprzętu i mimo że ma dwoje drzwi otwieranych jak standardowe okno, nie ma w środku pionowego podziału na stronę lewą i prawą. Oznacza to, że możemy p.. do środka chłodziarki włożyć poziomo długiego węgorza w całości. Po drugie, w dolnych partiach umiejscowiona jest zamrażarka, która z kolei przedzielona jest na dwie oddzielne części. Co więcej, jedna z tych części może być dodatkowo zamieniona na chłodziarkę. Taki zabieg możliwy jest do uzyskania dzięki specjalnej funkcji, w którą wyposażone są tylko modele multidoor.
W modelach typu multidoor zamrażalnik znajduje się zwykle na dole i podzielony jest na dwie osobne komory. Najczęściej są one wyposażone w szuflady, które pozwalają na wygodne przechowywanie żywności.
Dla użytkownika korzyści z tego typu lodówki to przede wszystkim ogromna pojemność, która może wynosić nawet 600 l! Bierze się to, oczywiście, z rozmiarów, a zwłaszcza szerokości, która może wynosić nawet 120 cm. Lodówki multidoor wymagają więc nie tylko dużo miejsca, ale i odpowiedniej aranżacji wnętrza kuchni. Za to w zamian dają niezrównany komfort i przyjemność użytkowania. Duże gabaryty urządzenia chłodniczego niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zyskujemy więcej miejsca na produkty i do tego różnego typu (wysokości, szerokości etc.). Jest to argument nieoceniony zwłaszcza dla dużych rodzin. Oprócz tego są to modele nowoczesne, relatywnie niedługo goszczące na rynku, a co za tym idzie, wyposażone w wiele nowatorskich rozwiązań, które przedłużają i ułatwiają przechowywanie produktów.
Vestfrost VR-FW916-1E0D; Siemens KF96NAXEA; Sharp SJ-EX820F2-SL
Duża pojemność zamrażarki w modelach multidoor pozwala na przechowywanie dużej ilości mrożonej żywności. W modelach tego typu nie brakuje więc funkcji szybkiego mrożenia, która pozwala zachować higieniczność tego procesu, a jednocześnie wydłużyć czas przechowywania niektórych produktów. Umożliwia ponadto utrzymanie względnie stałej temperatury w komorze zamrażarki lub chłodziarki (zależnie od funkcji) po włożeniu do niej świeżej żywności. Wykorzystując funkcję szybkiego mrożenia żywności, możemy zachować więcej wartości odżywczych, witamin oraz smaku. Świeże produkty im wolniej są zamrażane, tym więcej płynu wydostaje się z każdej komórki do przestrzeni międzykomórkowej i przy rozmrażaniu tylko część utraconego wcześniej płynu może powrócić do komórek. Jeśli produkt spożywczy został zamrożony szybko, płyny komórkowe mają mniej czasu na wydostanie się z komórek do przestrzeni międzykomórkowej i przy rozmrażaniu utrata soków jest bardzo niewielka.
Z wykorzystaniem ekranu dotykowego multimedialnej lodówki multidoor z linii Family Hub marki Samsung możemy zrobić zakupy bez wychodzenia z domu. (Fot. Samsung)
Częstym dodatkiem w urządzeniach multidoor jest wbudowany dozownik wody czy kostkarka. Co prawda, rozwiązanie to jest stosowane również w tradycyjnych chłodziarkozamrażarkach, jednak zajmuje sporo przestrzeni i jego kosztem użytkownik traci miejsce, np. na balkoniki na drzwiach. Dystrybutor może wykorzystywać specjalny zbiornik, k tóry jest uzupełniany ręcznie. Innym rozwiązaniem jest podłączenie urządzenia bezpośrednio do instalacji hydraulicznej. Wymaga to jednak od użytkownika odpowiedniego przygotowania instalacji, lecz przy częstym użytkowaniu jest, oczywiście, wygodniejsze. Dozownik jest wyposażony w wymienny filtr do wody. Wbudowana w dystrybutor kostkarka będzie z kolei przydatnym dodatkiem w upalne dni i podczas przyjęć. Aby z niej skorzystać, wystarczy postawić szklankę i lekko przycisnąć przycisk kostkarki. Do wyboru są kruszony lód, kostki lodu lub schłodzona woda. Kostkarka do lodu może być również umieszczona w zamrażarce.
Hitachi R-WB640VRU0X; SHARP SJ-PX830F; MPM MPM-434-SBF-04; Amica FY5079.3GDFBI
Oświetlenie w komorze chłodzenia w chłodziarkozamrażarkach multidoor jest już standardem, o który nikt nie pyta. Z tą różnicą, że w większości źródła światła są energooszczędne i rozmieszczone tak, aby dostęp do produktów był najbardziej komfortowy. Dodatkowo wiele modeli wyposażonych jest również w praktyczne oświetlenie komory zamrażalnika, co jest raczej rzadko spotykane w innych typach lodówek. Zastosowane oświetlenie w modelach multidoor, jak i w innych, wpływa również na zużycie energii przez lodówkę. Najczęściej jako źródło światła stosowane są diody lub listwy LED. Mają one dużą sprawność energetyczną i mogą emitować światło o naturalnej barwie. Dodatkowo niewielkie rozmiary diod dają producentom swobodę w aranżacji i umiejscowieniu oświetlenia. Zaletą jest również trwałość LED- -ów, szacowana na dziesiątki tysięcy godzin.
Lodówka multidoor może być jednym z elementów rozbudowanej linii wzorniczej AGD. Dzięki temu w kuchni można stworzyć spójną pod względem designu aranżację wnętrza.
Wśród dostępnych na rynku chłodziarkozamrażarek typu multidoor znajdziemy urządzenia wykorzystujące proces jonizacji. Polega on na odrywaniu elektronów od atomu. Dzięki temu obojętny atom staje się dodatni, co w środowisku naturalnym przyczynia się do utrzymania czystości powietrza na właściwym poziomie. W zamkniętym środowisku, jakim jest lodówka, żywność narażona jest na działanie bakterii i wirusów. Jonizację stosuje się przede wszystkim do uniemożliwienia przeżycia i rozmnażania się drobnoustrojów. W wyniku jonizacji powstaje ozon, który będąc naturalnym pogromcą bakterii, pleśni i nieprzyjemnych zapachów, pomaga zachować na dłużej świeżość produktów żywnościowych. Proces jonizacji niszczy do 95 proc. szkodliwych mikroorganizmów i eliminuje niepożądane zapachy wydzielane przez niektóre produkty, np. cebulę.
© 2024 InfoMarket