Kuchenki mikrofalowe z talerzem, bez grilla

Kuchenki mikrofalowe

Kuchenka mikrofalowa, nawet ta bez funkcji grilla, może być niezwykle przydatnym urządzeniem na co dzień. Jej największym atutem jest wielozadaniowość. Utarło się, że sprzęt ten służy wyłącznie do szybkiego podgrzewania gotowych potraw. Tymczasem różnorodność tego segmentu od lat zadziwia użytkowników. (Fot. Gorenje)

Produkowane obecnie wolnostojące kuchenki mikrofalowe cieszą się na rynku dużą popularnością. W odróżnieniu od modeli do zabudowy łatwiej je zainstalować w kuchennym wnętrzu. Właściwie wystarczy ustawić taką mikrofalówkę na kuchennym blacie i podłączyć do zasilania, ponieważ taka wolnostojąca bryła nie wymaga od użytkownika specjalnych warunków montażowych.

Zalety kuchenki mikrofalowej

W czasach, kiedy wynaleziono i wdrożono do produkcji seryjnej olbrzymią mikrofalową „szafę”, a było to przeszło 75 lat temu, nikt nie przypuszczał, że tak szybko podbije świat standardowego wyposażenia przestrzeni kuchennej. Dziś jej znacznie mniejsze i bardziej funkcjonalne wersje przyciągają użytkowników zabieganych, ale też ceniących zdrową kuchnię. Obecnie produkowane wolnostojące kuchenki mikrofalowe to nie tylko przystępny cenowo sprzęt, ale również bardzo funkcjonalny, który poza podgrzewaniem potrafi również rozmrażać potrawy, gotować wodę, a nawet piec ciasta. W połączeniu z programami automatycznymi sprawia to, że przygotowywanie potraw jest proste oraz szybkie.

Na uwagę zasługuje także funkcjonalność kuchenek mikrofalowych. Współcześnie produkowane urządzenia nie służą już tylko do podgrzewania czy rozmrażania potraw. Są odpowiedzią na styl życia, jaki prowadzimy – mamy coraz mniej czasu na przygotowywanie posiłków, a jednocześnie staramy się mieć zdrową i zbilansowaną dietę.

Kuchenki mikrofalowe

AMICA AMGF20E1S; LG MS2535GIB; SHARP R242INW

Ważna moc kuchenki mikrofalowej

Moc to jeden z ważniejszych parametrów przy wyborze kuchenki mikrofalowej. W zależności od rodzaju produktu i producenta jest ona zróżnicowana. Przyjmuje się, że im większa moc urządzenia, tym sprawniej i szybciej kuchenka mikrofalowa podgrzeje lub ugotuje potrawy. Precyzja sterowania w dostępnych obecnie na rynku urządzeniach pozwala na dokładny dobór ustawień do produktu. Dlatego jeśli używamy sprzętu jedynie do podgrzewania czy rozmrażania potraw, wystarczy sprzęt nawet niewielkiej mocy. Jeśli rozmrażamy lub chociażby podgrzewamy produkt, jego krawędzie mogą być po kilkudziesięciu sekundach bardzo mocno wysuszone, a środek nadal zimny – wówczas należy zmniejszyć moc grzania i wydłużyć nieco czas działania mikrofal.

Kuchenki mikrofalowe

Fot. Amica

Nowoczesne programy i funkcje

Urządzenia te mogą mieć grzałki działające jak grill w piekarniku, mogą także przygotowywać potrawy na parze, rozprowadzać gorące powietrze przy pomocy termoobiegu lub smażyć na specjalnym talerzu typu crisp (co jest wyjątkowo praktyczne i warto zwrócić uwagę na to rozwiązanie przy zakupie). Ważne są także programy predefiniowane, pozwalające na wybór odpowiedniego typu produktu i przygotowanie go według ściśle określonych parametrów grzania, tj. czasu, mocy czy zastosowanej funkcji. Co ważne, taka konstrukcja z wieloma dodatkowymi udogodnieniami może doskonale uzupełnić możliwości tradycyjnej kuchni, a w niektórych gospodarstwach domowych nawet zastąpić piekarnik.

Kuchenki mikrofalowe

HISENSE H20MOBS3H; GORENJE MO20A3X; BOSCH HMT75M451

Jakie pojemności oferują kuchenki?

Pojemność, obok mocy, jest jednym z podstawowych parametrów, który powinien być brany pod uwagę podczas wyboru modelu kuchenki mikrofalowej. Należy pamiętać, że pojemność użytkowa jest ściśle powiązana z wielkością (oraz średnicą talerza obrotowego, jeśli taki jest). Standardowe modele wolnostojące spotykane na polskim rynku mają pojemność od 15 do o ok. 30 l. Jeśli nie mamy dużo miejsca na blacie, a przy tym podgrzewamy zazwyczaj jeden talerz, warto zdecydować się na model mniej pojemny. Jeśli natomiast chcemy wykorzystywać kuchenkę do gotowania, przyrządzania potraw na parze czy pieczenia, lepiej zdecydować się na urządzenie większe lub ewentualnie model do zabudowy, którego komora może mieć pojemność nawet 50 l, a więc niewiele mniejszą niż w niektórych piekarnikach.

Kuchenki mikrofalowe

Ważnym parametrem podczas wyboru kuchenki mikrofalowej jest sposób obsługi sterowania.

Intuicyjna kuchenka to taka, którą będą w stanie komfortowo obsłużyć wszyscy domownicy. (Fot. Sharp)

Sterowanie i intuicyjna obsługa

Jeśli lubimy mieć nad wszystkim kontrolę, ale nie szukamy skomplikowanych rozwiązań, wówczas dobrym wyborem będzie tradycyjna mikrofalówka ze sterowaniem mechanicznym. Do tej grupy należą modele, w których za pomocą pokrętła użytkownik ustawia moc i czas grzania. Są to urządzenia z reguły najprostsze pod względem konstrukcyjnym i funkcjonalnym.

Innym rozwiązaniem jest sterowanie elektroniczne. W tego typu modelach na panelu umieszczonym na froncie kuchenki znajdują się przyciski, zegar, a w niektórych modelach wyświetlacz LCD. Użytkownik zaznacza rodzaj potrawy (np. ryba lub warzywa), wpisuje wagę i wybiera opcję (podgrzanie lub rozmrażanie), a mikrofalówka sama dobiera moc i czas pracy.

2023-07-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket