Konserwacja i koszty eksploatacji

Konserwacja i

Warto pamiętać o podstawowych zasadach konserwacji oczyszczaczy szczególnie z nawilżaczem, co zapewni im bezawaryjną pracę przez wiele lat, a użytkownikom zdrowe powietrze. Regularne czyszczenie filtrów obniży także koszty eksploatacji.

Konserwacja oczyszczacza nie jest skomplikowana. Polega na zdjęciu osłony na filtry, zazwyczaj mocowanej na magnesy i wyjęciu filtrów, pamiętając potem o określonej kolejności ich montażu. W zależności od rodzaju filtrów kolejność może być następująca: HEPA, węglowy i wstępny. W przypadku dodatkowej funkcji nawilżania czyszczeniu lub wymianie podlega filtr wodny.

Wymiana filtrów i konserwacja

Zasadniczy wpływ na funkcjonowanie i trwałość oczyszczacza ma wymiana filtrów w określonych terminach. W większości urządzeń jest wskaźnik czystości filtra, przypominający o jego wymianie. Do czyszczenia zewnętrznej obudowy z kurzu lub plam, jeżeli jest używany nawilżacz, należy używać miękkiej ściereczki i środków zalecanych przez producenta, np. środka do mycia naczyń, aby nie porysować lakieru. Więcej uwagi trzeba poświęcić panelowi zakrywającemu filtry, na którego kratce może zbierać się brud. Przy wyjmowaniu filtrów z mocowania w obudowie są przydatne tasiemki. Filtr wstępny może być zmywalny lub można czyścić go odkurzaczem.

Filtr HEPA można także delikatnie odkurzyć, ale tylko z jednej strony, tam, gdzie jest etykietka, są też wersje zmywalne. Podobnie można postąpić z filtrem zapachów (węglowy), który można czyścić dwustronnie. Niektóre składniki zapachu mogą być zatrzymane i oddawane z opóźnieniem przez filtry, co może spowodować, że w nawiewanym powietrzu pojawi się dodatkowy zapach. W zależności od miejsca eksploatacji urządzenia, zwłaszcza w warunkach o wiele trudniejszych niż domowe, zapach ten może być o wiele silniejszy, niż należałoby się tego spodziewać. Jeśli po oczyszczeniu filtrów zapach nadal się utrzymuje lub nie można usunąć kurzu, należy wymienić filtry.

Wymiana filtrów

W oczyszczaczu Sharp KI-G75EU-W zastosowano automatyczne oczyszczanie filtru wstępnego oraz filtry pochłaniania zapachów i HEPA.

Wymiana filtrów

Automatyczne czyszczenie filtra wstępnego

W oczyszczaczu Sharp KI-G75EU zastosowano automatyczne oczyszczanie filtru wstępnego. Kurz jest zbierany za pomocą specjalnych rolek, do pojemnika umiejscowionego pod filtrem (zaleca się oczyszczanie pojemnika, co pół roku). Tryb czyszczenia trwa 8 minut i jest ponawiany, co 48 godzin. Podczas czyszczenia filtra praca oczyszczacza zostaje wstrzymana, a wskaźnik oczyszczania filtra zostaje podświetlony. Co ważne, jeśli anulujemy tryb automatycznego czyszczenia, urządzenie będzie uruchamiało taki tryb, co miesiąc (720 godzin).

Wymiana żarnika lampy UV

W oczyszczaczach z lampą UV wymianie podlega żarnik. Przeciętna trwałość lampy UV wynosi od 1 do 2 lat. Łatwo można sprawdzić, czy należy go wymienić. Trzeba wykonać test w ciemnym pomieszczeniu. W normalnym trybie pracy (przy działającej lampie UV) widoczne jest światło wydobywające się z wylotu urządzenia. Gdy światło nie jest dostrzegalne, wówczas żarnik należy wymienić.

Wymiana żarnika

Wymiana generatora jonów Plasmacluster

Z czasem następuje także zużycie generatora jonów Plasmacluster, zaleca się jego wymianę, co 17 5000 godzin.

Wymiana generatora jonów

Filtr wodny w oczyszczaczach Sharp KC-A60EU-W i Concept CA3000.

Wymiana generatora jonów

Konserwacja nawilżacza

W oczyszczaczach z funkcją nawilżania trzeba czyścić zbiornik na wodę i filtr dyskowy. Zawiera on elementy, które są nasączane wodą w momencie zanurzenia do zbiornika. Można cały filtr wypłukać pod bieżącą wodą. Uwagi wymaga też sam zbiornik, który może zawierać osad, jeżeli woda jest twarda. W konstrukcjach zbiornika z trudno dostępnymi miejscami dobrym domowym sposobem jest użycie kwasku cytrynowego rozpuszczonego w wodzie (3 łyżeczki w 2,5 szklanki wody) lub użycie 100 proc. soku cytrynowego w proporcjach 1/4 szklanki soku na 3 szklanki wody. Zbiornik trzeba namoczyć na 30 minut.

Filtry i kostki oczyszczające do wody

W zależności od konstrukcji nawilżacza można stosować filtr odwapniający, usuwający nadmiar kamienia z wody. Pozwala on na używanie twardej wody w nawilżaczu, minimalizując ryzyko powstawania osadu. Filtr wodny z żywicą jonowo wymienną zmiękcza twardą wodę i demineralizuje ją, usuwając jony wapnia i magnezu, będące przyczyną jej twardości. Ceramiczny filtr oczyszcza wodę ze związków wapnia i innych minerałów. Dzięki temu staje się ona mniej twarda, a rozpylana mgiełka nie pozostawia białego nalotu. Stosując kostki i elektrody srebrne, np. Ionic Silver Cube (Stadler Form), zapobiega się wzrostowi bakterii i zarazków przez ciągłe uwalnianie jonów srebra. Zalecane są do nawilżaczy ewaporacyjnych.

Jak często należy wymieniać filtry?

Częstość wymiany filtra zależy od warunków w miejscu eksploatacji, stopnia wykorzystania, sposobu ustawienia urządzenia oraz jakości samych filtrów i warunków testów opracowywanych przez producentów filtrów. Na przykład firma Sharp ustaliła trwałość filtra HEPA i filtra pochłaniającego zapachy oraz częstość ich wymiany na podstawie warunków panujących w pomieszczeniu, w którym wypalanych jest 5 papierosów dziennie, a wydajność zatrzymywania kurzu i usuwania zapachów jest zmniejszona o połowę w stosunku do wydajności nowych filtrów. Zaleca się częstszą wymianę filtrów, jeśli urządzenie pracuje w warunkach o wiele trudniejszych niż domowe.

Trwałość filtrów jest zależna od rodzaju filtra i producenta. Firma Sharp określa czas pracy filtra nawilżającego, węglowego i HEPA na 10 lat od otwarcia.

Koszty eksploatacji

Koszty

Oczyszczacze powietrza należą do tej grupy produktów, które wymagają regularnego ponoszenia kosztów ich eksploatacji. Niestety, ciągle wiele osób, decydując się na tego typu sprzętu, bierze pod uwagę koszt samego oczyszczacza. Przed kupnem warto sprawdzić koszty eksploatacyjne, które mogą się różnić w zależności od producenta. Największy wpływ na koszty eksploatacyjne mają częstość wymiany filtrów i ich cena. Częstość wymiany np. filtra HEPA może wynosić od 3 do 24 miesięcy, a węglowego nawet co pół roku, w zależności od zanieczyszczonego powietrza. Najdroższy jest filtr HEPA w zależności od klasy filtra, cena może wynosić od 100 do ok. 500 zł. Analiza kosztów prowadzi do wniosków, że kupno najtańszego oczyszczacza może oznaczać wzrost kosztów w kolejnych latach większy niż kupno droższego. Warto także sprawdzić pobór mocy, co przekłada się na koszty energii elektrycznej. Pamiętając o zamykaniu okien przy czyszczeniu pokoju, odcinamy dopływ zanieczyszczeń, i skracamy czas pracy urządzenia, co przekłada się na mniejsze zużycie filtrów i prądu. Najlepiej wietrzyć mieszkanie rano lub wieczorem, po deszczu, kiedy stężenie zanieczyszczeń jest najmniejsze.

2020-11-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket