ELEKTROEKO

Konferencja i wystawa ‚‚Wytrop z nami elektrośmieci” w Szkole Głównej Handlowej [promocja]

Konferencja i wystawa

Według najnowszego raportu „Global E-waste Monitor 2024” w roku 2022 wytworzono na całym świecie 62 mld kg elektrośmieci. To tak, jakby ustawić wzdłuż równika Ziemi 1,55 miliona ciężarówek wypełnionych elektroodpadami!

Niestety, dalsze prognozy przewidują, że do 2030 r. ilość e-odpadów wzrośnie do 82 mld kg, co stanowić będzie wzrost aż o 32 proc. w porównaniu do roku 2022. Na całym świecie podejmowane są wysiłki mające na celu odwrócić ten rosnący trend. Jedną z takich inicjatyw jest Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci.

ElektroEko oficjalnym organizatorem Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci

Wydarzenie to zostało zainicjowane siedem lat temu przez WEEE Forum i realizowane jest przez jego członków na całym świecie. W Polsce oficjalnym organizatorem jest ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA, która wraz z UNEP/GRID-Warszawa oraz partnerami – APPLiA Polska i Związkiem Cyfrowa Polska realizuje program działań edukacyjnych skierowanych do konsumentów, mediów, instytucji oraz przedsiębiorców. Inicjatywa uzyskała honorowy patronat Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Konferencja-i-wystawa-Wytrop-z-nami-elektrosmieci-w-Szkole-Glownej-Handlowej-2

Wytrop z nami elektrośmieci i przekaż je do recyklingu!

Około 1/3 wszystkich elektroodpadów stanowią drobne urządzenia elektroniczne, takie jak telefony, zabawki, ładowarki, piloty czy e-papierosy. Niestety, tylko 12 proc. z nich trafia do recyklingu. Co się dzieje z pozostałymi e-odpadami? Gromadzimy je w naszych domach lub wyrzucamy do śmietnika razem z odpadami zmieszanymi. Tylko w Polsce łączna masa gromadzonego sprzętu to blisko 0,5 mln ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. I tylko w roku 2022 na całym świecie wyrzucono 14 mld kg elektrośmieci do śmietnika.

Dlatego hasło tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci brzmi „Wytrop z nami elektrośmieci i przekaż je do recyklingu” i ma na celu zwrócenie naszej uwagi na problem nieużywanej elektroniki, którą przechowujemy w domach.

Warto zdać sobie sprawę, że elektrośmieci zawierają cenne surowce, które mogą zyskać nowe życie, jeśli oddamy je w odpowiednie miejsca, czyli do punktów zbierania. W ten sposób każdy może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, ochrony zasobów naturalnych oraz oszczędności energii i CO2 – informuje Anna Podsiadło z ElektroEko.

Konferencja-i-wystawa-Wytrop-z-nami-elektrosmieci-w-Szkole-Glownej-Handlowej-4

ElektroEko i Szkoła Główna Handlowa (SGH) razem dla ekologii

Dotychczasowa wymiana doświadczeń między Szkołą Główną Handlową w Warszawie a ElektroEko zaowocowała organizacją konferencji „Wytrop z nami elektrośmieci”, połączonej z wystawą edukacyjną dla studentów uczelni. Uświetniła ona obchody 7. edycji Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci i była zorganizowana we współpracy z UNEP/GRID-Warszawa oraz SGH. Uczelnia zaprosiła ElektroEko do wspólnego propagowania idei prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym wśród swoich studentów i pracowników.

Konferencja-i-wystawa-Wytrop-z-nami-elektrosmieci-w-Szkole-Glownej-Handlowej-6

Wystawa dla studentów SGH (i nie tylko)

Konferencji towarzyszyła wystawa edukacyjna prezentującą wyniki najnowszego raportu „Global e-waste Monitor 2024”. Młodzi ludzie mogli zapoznać się z wynikami raportu na temat elektroodpadów, a następnie sprawdzić swoją wiedzę w tym zakresie, rozwiązując quiz. Prawidłowe odpowiedzi nagradzane były zestawem ekologicznych gadżetów. Wystawa zapoczątkowała wielką zbiórkę elektrośmieci wśród studentów i pracowników uczelni. Kartonowe pojemniki do zbiórki drobnych elektrośmieci oraz zużytych baterii można znaleźć aż w 8 lokalizacjach SGH.  

2024-11-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket