Kompaktowe blendery osobiste

Kompaktowe

Swoją popularność blendery osobiste zawdzięczają przede wszystkim niewielkim rozmiarom i łatwości użycia. Wystarczy umieścić składniki w pojemniku, dodać trochę wody lub innego płynu i zmiksować zawartość. Koktajl możemy zabrać ze sobą w tym samym pojemniku w którym był miksowany.

Choć blendery osobiste są już na rynku obecne od jakiegoś czasu, to innowacje nie omijają tego segmentu. Na rynku znajdziemy np. modele próżniowe, które dłużej zachowują świeżość przygotowywanych smoothie, a prawdziwą innowacją są sprzęty zasilane akumulatorami. To znakomity wybór dla osób dynamicznych, które w ciągu dnia mają chwilę, by przygotować świeży ulubiony koktajl.

Budowa blenderów

Pod względem budowy tego typu blendery najbardziej przypominają modele kielichowe, podobnie jak one wyposażone są w podstawę z silnikiem elektrycznym, panelem sterującym i napędem ostrzy. Różnicę stanowi sposób montażu pojemnika – jest on montowany do góry dnem, dlatego pomiędzy zakrętką z ostrzami a butelką wymagane jest zastosowanie uszczelki. Pojemnik ma najczęściej kształt butelki lub kubka. Do miksowania koktajli przeznaczona jest nasadka z najczęściej czterema lub sześcioma ostrzami wykonanymi ze stali nierdzewnej. W zależności od modelu baza blendera wyposażona jest w przełączniki pozwalające na wybór prędkości obrotowej, najczęściej jednej lub dwóch. Najprostsze blendery są pozbawione przycisków i uruchamiamy je, po prostu wciskając zamontowany kubek. Działa to na zasadzie pracy pulsacyjnej, znanej z modeli kielichowych, lub ciągłej – po przełączeniu blokady.

Użytkowanie jest więc bardzo łatwe. Wystarczy włożyć do butelki warzywa i owoce oraz zalać je wybranym płynem. Może to być np. woda lub mleko, także roślinne. Następnie nakręcamy pokrywę z ostrzami i możemy zacząć miksowanie. Potem wystarczy już tylko nakręcić ustnik i można ruszyć w drogę.

Kompaktowe

OROMED Oro-Mix; CAMRY CR 4071

Funkcje blenderów

Blender typu smoothie jest stosunkowo prostym urządzeniem, jednak może być wyposażony w kilka przydatnych dodatków oraz funkcji. Pierwszym z nich jest zabezpieczenie przed uruchomieniem, gdy kubek lub ostrza są źle zamontowane. Warto pamiętać także o elementach antypoślizgowych, zapobiegających przesuwaniu się blendera w trakcie pracy, oraz trybie pracy pulsacyjnej.

Funkcja kruszenia lodu może być przydatna zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy często przygotowuje się chłodzące napoje i koktajle, a także na przyjęciach, ponieważ kruszony lód to częsty dodatek do drinków. Należy pamiętać, że nie wszystkie modele są do tego celu przeznaczone.

Rzadko spotykanymi dodatkami są dwuramienny nóż i dodatkowy pojemnik o mniejszej objętości. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na mielenie, np. kawy, orzechów czy ziół. Dzięki temu nie musimy korzystać z dodatkowych młynków, co pozwala na znaczną oszczędność miejsca, a oddzielne zestawy ostrzy i pojemników sprawiają, że smaki napojów i mielonych przypraw nie mieszają się. Koktajle najlepiej smakują świeżo przygotowane, jednak nie zawsze mamy możliwość spożycia ich od razu lub często chcemy zabrać je ze sobą, np. do pracy lub szkoły. Jeśli zależy nam na dłuższym zachowaniu świeżości, przydatne będą wkłady chłodzące. To niewielkie pojemniki z tworzywa sztucznego, które napełniamy wodą. Następnie wystarczy je zamrozić i po przygotowaniu koktajlu umieścić w butelce. W przeciwieństwie do lodu taki wkład nie rozcieńczy koktajlu, można go używać wielokrotnie i dłużej utrzymuje niską temperaturę.

Kompaktowe

Niektóre blendery kielichowe, oprócz tradycyjnego dzbanka, wyposażone są w kompaktowe butelki miksujące do bezpośredniego przygotowywania smoothie. (Fot. Eldom)

Czyszczenie urządzeń

Urządzenie czyści się bardzo łatwo i najlepiej myć je zaraz po przygotowaniu koktajli, chociaż oczywiście, nie zawsze jest to możliwe. Warto pomóc sobie szczotką do butelek, ułatwiającą mycie bidonów, które są przecież dosyć wysokie i wąskie. Większość części wystarczy umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu, następnie opłukać i wytrzeć. Dotyczy to w szczególności ostrzy, które choć są wykonane ze stali nierdzewnej, to nie powinno się ich zostawiać wilgotnych. Oczywiście, wybrane elementy blendera można myć w zmywarce. Informacja o tym, które dokładnie, znajduje się w instrukcji obsługi.

Kompaktowe

Gotie GBL-600; Kohersen NB600A; Gorenje BSM600LBW

Parametry urządzeń

Oczywiście, znaczenie mają parametry blenderów. Nie są to duże urządzenia, więc nie wyróżniają się wielką mocą. W modelach podstawowych jest to ok. 350 W. W pełni wystarcza to do przygotowywania koktajli z warzyw i owoców, nawet jeśli zawierają one nieco lodu. Jeżeli urządzenie ma być wykorzystywane także do mielenia, np. orzechów, jego moc powinna być większa, np. 600 W. Blendery sportowe są urządzeniami kompaktowymi i podręcznymi. Butelka nie może być więc za duża. Powinniśmy móc ją zabrać ze sobą, np. do pracy lub szkoły. Dlatego pojemność jest nieco ograniczona i zazwyczaj wynosi maksymalnie 600 ml. Często w zestawie znajduje się druga butelka o tej samej pojemności lub mniejszej, np. 400 ml. Do tego dołączona jest nakrętka z tradycyjnym ustnikiem lub dziobkiem podobnym do bidonu. Najczęściej bidony wykonane są z dobrej jakości tworzywa sztucznego, np. tritanu, wolnego od BPA. Ze względu na dużą odporność i mała masę jest to materiał odpowiedni do tego typu produktów.

Rzadkim, ale spotykanym dodatkiem są dołączone do zestawu pojemniki XL o objętości nawet 1 l. Zazwyczaj są wykonane z odpornych materiałów, takich jak szkło hartowane czy tritan, więc mogą także miksować np. gorące zupy na krem. Tego typu produkty polecamy, jeśli ktoś poszukuje kompaktowej alternatywy dla blendera kielichowego.

Kompaktowe

Bosch VitaPower Serie 2 MMB2111S; Concept Active Smoothie SM3380; Sam Cook PSC-80/B

Blender kielichowy do smoothie

Roboty kuchenne, a do tych zaliczymy także blendery butelkowe, są cenione za swoją wielofunkcyjność i łatwość obsługi. Dla wielu użytkowników jednak smoothie maker może być urządzeniem za małym i rzadko używanym. Dlatego producenci blenderów kielichowych oraz ręcznych wzbogacili swoją ofertę, wprowadzając do niej modele, które są wyposażone właśnie w wymienne butelki i w ten sposób łączą kilka różnych funkcji. Możemy więc okazjonalnie przygotować koktajl, a jeśli zajdzie taka potrzeba, wystarczy wykorzystać duży kielich, aby zrobić kremowa zupę czy zemleć ziarna na mąkę.

Kompaktowe

ELDOM BK5S jaar; SHARP SA-FP1001BW; MPM MBL-15M

Przepisy na koktajle

Na pewnym etapie przygotowywania koktajli najtrudniejsze może okazać się poszukiwanie nowych przepisów i inspiracji. Pomagają jednak w tym sami producenci, którzy bardzo często dołączają do blenderów książeczki zawierające receptury na smoothie. Dzięki nim możemy odkryć nieoczywiste dla nas połączenia warzyw i owoców, które okażą się wyjątkowo smaczne. Zgodnie z duchem czasu oraz ekologii, coraz częściej tradycyjna papierowa książeczka jest zastępowana e-bookiem, który możemy obejrzeć na ekranie telefonu lub komputera. Z kolei najbardziej innowacyjne firmy proponują aplikacje na smartfony. Ich największą zaletą jest interaktywność. Możemy zapisywać ulubione receptury, a ich baza jest stale aktualizowana o nowe przepisy.

2022-05-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket