Kolumny w zestawie kina domowego

Miejsce najlepszego odsłuchu i kalibracja

Kolumny głośnikowe w systemie kina domowego powinny być właściwie rozmieszczone i ukierunkowane w stosunku do miejsca najlepszego odsłuchu. Jeżeli kolumny głośnikowe nie mogą być rozmieszczone zgodnie z założeniami poszczególnych systemów wielokanałowych, wówczas z pomocą może przyjść kalibracja systemu, w którą wyposażane są często przedwzmacniacze i amplitunery do systemów wielokomponentowych, a także niektóre jednostki centralne modeli jednokomponentowych. Dostosowuje ona dźwięk emitowany przez poszczególne kolumny do sposobu ich rozstawienia, właściwości akustycznych wnętrza oraz do miejsca odsłuchowego, względem którego dokonujemy korekcji. Systemy te wykorzystują specjalny dookólny mikrofon, który rejestruje sygnały emitowane przez poszczególne kolumny zestawu. Są to najczęściej krótkie sygnały szumowe, dzięki którym możliwe jest wysterowanie parametrów poszczególnych kanałów amplitunera, np. korekcji brzmienia czy czasu opóźnienia dźwięku wytwarzanego przez kolumny.

Jednym z najpopularniejszych systemów wykorzystywanych do korekcji akustyki pomieszczenia jest Audyssey EQ. W zależności od producenta wykorzystywany jest jednak inny system korekcji akustyki. W urządzeniach Pioneera popularnym rozwiązaniem jest system MCACC (Multi-Channel Acoustic Calibration System). Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze systemy korekcji akustyki pomieszczenia nie zdadzą egzaminu, jeśli ustawienie kolumn głośnikowych będzie mocno odbiegało od normy lub akustyka wnętrza będzie charakteryzowała się zbyt długim czasem pogłosu.

Kolumny w zestawie kina domowego

Subwoofery w systemach kina domowego odgrywają niebagatelną rolę, zwłaszcza jeśli chodzi o odtwarzanie różnego typu niskotonowych efektów dźwiękowych, np. dźwięku eksplozji.

2016-12-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket