Klimatyzery do domu i biura

Klimatyzery

Tam, gdzie nie mamy możliwości skorzystania z klimatyzatorów, dobrym wyborem może być klimatyzer. To urządzenie niewymagające instalacji, które pozwala na schłodzenie powietrza przy wykorzystaniu wody oraz dołączonych do zestawu wkładów lodowych. (Fot. Adler)

Sprzęt jest prosty w obsłudze. Po sezonie letnim można go schować lub wykorzystywać inne funkcje. W klimatyzerze chłodzenie powietrza jest wynikiem parowania wody. Zjawisko to występuje na przykład na ludzkiej skórze w trakcie parowania potu, które powoduje jej schłodzenie. Dawniej domowym sposobem na obniżenie temperatury było wieszanie w oknie czy drzwiach balkonowych namoczonego prześcieradła. Proces parowania powietrza wymaga dostarczenia energii, pobieranej w formie ciepła z otaczającego powietrza. Odbieranie energii cieplnej z powietrza oznacza obniżanie jego temperatury o około 4 °C. W procesie chłodzenia nie są wykorzystywane żadne związki chemiczne groźne dla środowiska, a więc jest to rozwiązanie ekologiczne.

Chłodzenie i nawilżanie jednocześnie

Budowa klimatora ewaporacyjnego (evaporare – zmieniać w parę) nie jest skomplikowana. W obudowie ze szczelinami znajdują się zbiornik na wodę, wkłady filtrujące (mata) i wentylator promieniowy lub osiowy. Klimatory wykorzystują wkłady nasączane wodą pobieraną ze zbiornika. System dystrybucji wody utrzymuje stałą wilgotność filtra. W niektórych klimatorach zainstalowana jest jeszcze pompa wodna, która, nasączając skuteczne wkłady, zwiększa wydajność nawilżania. Wentylator zasysa gorące powietrze z zewnątrz przez wilgotny filtr. W wyniku procesu parowania temperatura przepływającego powietrza zostaje obniżona, a samo powietrze jest bardziej nawilżone. Przy wydajności nawilżania 0,8 l/h można uzyskać optymalny zakres nawilżenia, tj. 40 – 60 proc. Filtr wodny oczyszcza także powietrze, dzięki czemu pozbawione jest kurzu, pyłków i roztoczy. Ważną funkcją, która zwiększa stopień chłodzenia powietrza, jest możliwość dodania lodu do wody lub wkładów do lodówek turystycznych w celu obniżenia temperatury. W lepiej wyposażonych modelach są specjalne pojemniki na lód. Klimatory są to urządzeniami o małej wydajności chłodzenia, która zwiększa się, im zimniejsza jest woda. Obniżenie temperatury odczujemy najbardziej w bliskości działania wentylatora.

Klimatyzery

MPM MKL-03; RAVANSON KR-7010; CONCEPT OV5210; TROTEC PAE 19 H

Jonizacja i oczyszczanie powietrza

Dodatkową funkcją klimatora może być jonizator powietrza, generujący jony ujemne, które neutralizują wpływ szkodliwych dla zdrowia jonów dodatnich oraz poprawiają samopoczucie. W rezultacie uzyskuje się przyjemnie chłodne, czyste i optymalnie nawilżone powietrze w pomieszczeniach przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji.

W droższych modelach może być stosowany filtr HEPA, oczyszczający powietrze z pyłów, pyłków, wirusów i bakterii, o dużej skuteczności filtracji – do 95 proc. Można z niego korzystać przez cały rok. W klimatorach z filtrem HEPA prędkość oczyszczania może być regulowana automatycznie w zależności od jakości powietrza, a wskaźnik pyłów PM2,5 wskazuje kolorem ich zawartość, np. zielony oznacza dobrą jakość powietrza (PM2,5 0 – 35), żółty – średnią jakość powietrza (PM2,5 36 – 100), czerwony – złą jakość powietrza (PM2.5 > 101).

Klimatyzery

BEDLRAY EH3328; RAVANSON KR-2011; CAMRY CR 7908

Parametry techniczne

Przy wyborze klimatora ważny jest przepływ powietrza, zazwyczaj jest podawany maksymalny, np. 380 – 400 m3/h. Jest on zależny od szybkości obrotów wentylatora. Odparowywane jest około 1 l wody na godzinę. Klimatory są znacznie cichsze od klimatyzatorów przenośnych, ponieważ nie mają sprężarki, będącej głównym źródłem hałasu. Ważna jest też wielkość pojemnika na wodę, np. 5 – 10 l, a w zastosowaniach profesjonalnych nawet do 60 l.

Klimatory zużywają niewiele mocy (poniżej 100 W), a więc są tanie w eksploatacji. Zalecane są do pomieszczeń o powierzchni od 20 do 40 m2. W zastosowaniach profesjonalnych powierzchnia schładzania zwiększa się do 80 –120 m2. Ich zaletą jest mobilność. Dla użytkownika bardzo ważnym parametrem jest poziom głośności klimatora, który decyduje o komforcie użytkowania. Jego źródłem jest wentylator (50 – 60 dB(A)). Dla przykładu poziom głośności na ulicy wynosi 70 dB(A), w bibliotece – 40 dB(A), szept – 20 dB(A). Poziom głośności na poziomie 30 dB(A) nie zakłóca snu. Dla redukcji poziomu hałasu można skorzystać z trybu nocnego, jeśli jest dostępny, lub zmniejszyć prędkość nawiewu wentylatora.

Klimatyzery

Klimator może być wyposażony w czytelny wskaźnik poziomu wody. (Fot. Columbia Vac)

Funkcje klimatora

W przeciwieństwie do klimatyzatora przenośnego może stać on w dowolnym miejscu, ponieważ nie trzeba odprowadzać ciepłego powietrza za okno za pomocą specjalnej rury. W rozprowadzaniu schłodzonego powietrza istotne znaczenie mają żaluzje i wentylator. Mogą to być żaluzje pionowe, które kierują powietrze w płaszczyźnie poziomej lub poziome, które kierują powietrze w płaszczyźnie góra – dół. Można nimi sterować pilotem lub ustawiać położenie ręcznie. Im więcej ustawień żaluzji, tym bardziej precyzyjne jest kierowanie nadmuchem powietrza. Może być stosowany tryb swing, czyli równomierne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu przez oscylacyjny ruch żaluzji.

Istotne są też opóźniony start i timer, umożliwiający włączenie i wyłącznie po określonym czasie (1 – 15, a nawet 24 godzin) urządzenia. Szczególnie wygodna jest funkcja opóźnionego startu, która powoduje, że przed powrotem do domu urządzenie zdąży schłodzić pokój. Warto sprawdzić, ile urządzenie ma trybów pracy (np. automatyczny, nocny, z opóźnionym startem) i prędkości nawiewu (dwie lub trzy). Najczęściej urządzenie pamięta ostatni ustawiony tryb pracy i prędkość wentylatora. W trybie sleep prędkość nawiewu jest najmniejsza oraz wyłączone są wskaźniki świetlne. Dzięki temu urządzenie pracuje cicho i nas nie rozprasza. Przy praktycznym użytkowaniu warto zwrócić uwagę na kółka transportowe i uchwyt, dzięki którym mimo dużej masy można go swobodnie przestawiać w dowolne miejsce. Pomocną funkcją, umożliwiającą kontrolę ilości wody w zbiorniku, jest wskaźnik jej poziomu. W razie braku wody urządzenie jest wyłączane.

Klimatyzery

MESKO MS 7856; CONCEPT OV5200; BELDRAY EH3187

Obsługa i konserwacja

Do obsługi klimatora służy panel z przyciskami i wskaźnikami informującymi o stanie pracy. Do najważniejszych przycisków należą: tryb chłodzenia, zmiany szybkości wentylatora, oscylacji, timera, jonizatora. Droższe modele są wyposażone w pilot, dzięki czemu możemy obsługiwać urządzenie z kanapy. Sprzęt może mieć wyświetlacz, który informuje o aktualnie ustawionej temperaturze. Niektórzy producenci wyposażają klimatory w łączność Wi-Fi. Dzięki niej możemy sterować sprzętem za pomocą aplikacji na telefonie. To wygodna alternatywa dla pilota, ponieważ możemy kontrolować stan sprzętu za pomocą urządzenia, które praktycznie zawsze mamy pod ręką i z niemal dowolnego miejsca. W ten sposób np. schłodzimy pomieszczenie przed powrotem do domu.

Przede wszystkim trzeba dbać o czystość wody. Należy ją wylewać, jeżeli klimator jest nieużywany przez dłuższy czas. Zapobiega to rozwojowi szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Matę nasączaną wodą po sezonie trzeba umyć w detergencie lub roztworze kwasku cytrynowego, który usuwa kamień, a następnie wysuszyć. Zastosowane filtry należy co jakiś czas czyścić – zależy to od warunków panujących w pomieszczeniu, a o tym, jak często to robić, informuje instrukcja obsługi urządzenia.

Klimatyzery

RAVANSON KR-1011; ZELMER ZCL6030; COLUMBIA VAC KC100

Pogromca upałów – Beldray EH3234

Oferowany przez markę Beldray klimator EH3234 pozwoli w każdych warunkach zadbać o komfort termiczny w pomieszczeniu. Latem urządzenie umożliwia zmniejszenie odczuwalnej temperatury w lokalu. Sprzęt został wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 6 l oraz dwa wkłady z możliwością zamrożenia. Dzięki temu znacznie zredukuje temperaturę w pomieszczeniu oraz utrzyma odpowiednią wilgotność. Zastosowany system filtrów dba o to, żeby powietrze było czyste. Do dyspozycji są trzy tryby pracy wentylatora, co ułatwia ich dobór do warunków w pomieszczeniu. Zimą, gdy jest chłodniej, sprzęt może służyć do ogrzewania pomieszczeń. Dzięki kółkom transport klimatora nie stanowi problemu. Na kontrolę funkcji urządzenia pozwalają wygodny panel sterujący oraz pilot.  

Pogromca upałów

Chłodzenie i jonizacja – Ravanson KR-9000

Atrakcyjny design i duża wydajność sprawiają, że Ravanson KR-9000 to dobry klimator do dużych pomieszczeń. Przepływ powietrza podczas pracy urządzenia sięga 450 m3/h, a moc sprzętu to 80 W. Producent wyposażył klimator w funkcje chłodzenia, nawilżania, jonizacji i oczyszczania powietrza. Urządzenie ma zbiornik na wodę o pojemności 10 l, co umożliwia długą pracę, a w zestawie znajdują się także dwa wkłady chłodnicze. Dzięki trybowi swing klimator równomiernie dystrybuuje chłodne powietrze w całym pomieszczeniu. Wbudowany timer umożliwia zaprogramowanie czasu pracy urządzenia, a obrotowe kółka ułatwiają transport między pomieszczeniami. Klimatyzer został wyposażony w czytelny panel sterujący z wyświetlaczem LED oraz pilot zdalnego sterowania.

Chłodzenie i jonizacja

Chłodzi, nawilża i oczyszcza powietrze – Zelmer ZCL6040

Wydajne chłodzenie w upalne dni może zapewnić klimatyzer Zelmer ZCL6040. Urządzenie o mocy 65 W ma zbiornik na wodę o pojemności 5 l, który możemy wygodnie napełniać od góry. Maksymalny przepływ powietrza klimatora wynosi do 400 m3/h, dzięki czemu jest to bardzo wydajne urządzenie, które sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Klimator Zelmer ZCL6040 nie wymaga żadnego dodatkowego montażu, co sprawia, że świetnie sprawdzi się w każdych warunkach. Można go też bardzo łatwo przenosić. Do wyboru są trzy tryby nawiewu – od delikatnego chłodzenia po intensywne. Dzięki znajdującemu się w urządzeniu filtrowi z mieszkania zostaną usunięte zanieczyszczenia. Struktura plastra miodu sprawi, że klimator zatrzyma cząsteczki o różnej wielkości. Dodatkowym atutem jest funkcja jonizacji. Klimator wyposażono w dotykowy panel, za pomocą którego można ustawić prędkość oraz tryb pracy. Do dyspozycji jest również pilot zdalnego sterowania. Dzięki wyłącznikowi czasowemu można także zaprogramować, po jakim czasie sprzęt ma wyłączyć się automatycznie.

Chłodzi, nawilża i oczyszcza powietrze
2023-05-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket