Myjki ciśnieniowe stanowią dość zwartą grupę urządzeń, co sprawia, że nieobeznany w ofercie konsument może nie zauważać różnic w ich budowie i zastosowaniu. Jednak jak w każdej grupie narzędzi i maszyn przeznaczonych do sprzątania możemy wyróżnić kilka typów tych coraz popularniejszych urządzeń.
Podstawowy podział ze względu na zakres zastosowania narzuca się sam. Inne maszyny oferuje się klientom indywidualnym, którzy myjki będą używać sporadycznie lub co najwyżej niezbyt często i stosować je podczas porządków w ogrodzie czy umycia samochodu, roweru lub urządzeń ogrodowych. Użytkownicy profesjonalni wymagają rozwiązań efektywnych i trwałych, a urządzenia im oferowane powinny umożliwiać ciągłą pracę. Dlatego większość producentów ma w ofercie dwie linie urządzeń: konsumencką i profesjonalną. W każdej z tej grup stosuje się dodatkowy podział ze względu na rodzaj zastosowanego zasilania (elektryczne, spalinowe lub hybrydowe) oraz ze względu na temperaturę stosowanej wody (na modele bez modułu grzewczego oraz te wyposażone w grzałkę). Biorąc pod uwagę te wszystkie uwarunkowania, możemy rozróżnić kilka rodzajów myjek ciśnieniowych.
Profesjonalne myjki ciśnieniowe wyróżniają się budową spełniająca wymagania zawodowców. Myjka ma być narzędziem niezawodnym i gotowym do pracy w każdej sytuacji. Podstawą jest, oczywiście, odpowiednia budowa całego urządzenia, jak też solidność poszczególnych elementów. Istotną różnicą między myjką amatorską a profesjonalną jest sama „filozofia” budowy urządzenia.
To zaawansowane technicznie urządzenia, znakomicie sprawdzające się tam, gdzie niezbędne są utrzymanie czystości i duża efektywność pracy, ale zbędna jest dezynfekcja powierzchni w wysokiej temperaturze. Głównym czynnikiem myjącym jest w tym wypadku jest woda dystrybuowana pod wysokim ciśnieniem, ewentualnie uzupełniona o odpowiedni do danej powierzchni detergent. W wypadku większości zabrudzeń siła strumienia wystarcza do ich usunięcia. Oczywiście, do prawidłowego działania myjki niezbędne jest źródło wody oraz źródło energii elektrycznej.
Myjki wyposażone w moduł podgrzewania wody to klasa sama w sobie. Przeznaczone są do usuwania bardzo trwałych i uporczywych zabrudzeń: smarów, tłuszczów, innych substancji oleistych, starych powłok malarskich. Woda pod ciśnieniem rozgrzana do ponad 100 °C zamienia się częściowo w parę wodną, która oprócz dobrych właściwości myjących pełni też funkcję środka dezynfekcyjnego, i to bardzo ekologicznego. Wysoka temperatura i para wodna wytwarzane są w specjalnym podgrzewaczu, zasilanym paliwem płynnym lub energią elektryczną. Częściej stosowane jest to pierwsze rozwiązanie, ponieważ spalanie oleju lub gazu pozwala uzyskać bardzo szybko wysoką temperaturę, a poza tym eksploatacja takiego urządzenia jest tańsza niż myjki z pełnym zasilaniem elektrycznym. Myjki elektryczne stosuje się w miejscach, gdzie emisja spalin jest niepożądania, czyli głównie w pomieszczeniach zamkniętych, np. szpitalach, basenach, kuchniach.
© 2024 InfoMarket