Fot. Ciarko Design
Płyta grzejna może służyć nie tylko do przygotowywania smacznych potraw, ale również do obsługi parametrów pracy okapu sufitowego. Okap komunikuje się wówczas bezprzewodowo z płytą elektryczną (np. indukcyjną), która będzie automatycznie włączać urządzenie i regulować siłę wyciągu, dostosowując ją do intensywności gotowania. Dzięki temu możemy poświęcić się w całości sztuce kulinarnej, zapominając o konieczności obsługiwania okapu. Ważne przy tym, aby zarówno płyta, jak i okap obsługiwały to rozwiązanie.
CIARKO DESIGN Su Frame 90; ELICA Skydome WH H30
Poziom hałasu urządzeń AGD budzi wiele kontrowersji ze względu na specyfikę fal dźwiękowych. Próby zdefiniowana rzeczywistej głośności urządzeń AGD w warunkach domowych są trudne do określenia, nawet jeśli hałas jaki wytwarza okap został dokładnie zbadany w laboratorium. Hałas w laboratoriach jest mierzony w warunkach idealnych (komora bezechowa), podczas gdy sprzęt AGD pracuje w bardzo różnym otoczeniu – różnej wartości czasu pogłosu. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że złe zamontowanie okapu czy dobranie złych podzespołów montażowych może podnieść głośność urządzenia nawet o kilkanaście decybeli! Co gorsza, każdy z ludzi inaczej odbiera określone zakresy częstotliwości. Jeśli dodać do tego fakt, że decybele mają charakterystykę logarytmiczną i nieliniową w funkcji częstotliwości (a więc skrajnie zmienną) to nie dziwi fakt, że dwa dźwięki o tym samym poziomie decybeli, z których jeden jest basem, a drugi piskiem o częstotliwości 2kHz, ucho odbiera zupełnie inaczej. Ten drugi wydaje się głośniejszy, bowiem ucho jest w tym zakresie znacznie „czulsze”. Ale… nie dla każdego. Są osoby, które w określonym paśmie są wyjątkowo wrażliwe, inne absolutnie nie. Dla jednych okap będzie więc „hałasował”, podczas gdy inni uznają jego pracę za miły „szelest drzew”. Nawiasem mówiąc najnowocześniejsze okapy nie przekraczają poziomu głośności wynoszącego 60 dB(A) dla pracy w trybie intensywnym (najwyższy poziom) oraz 50 dB(A) w trybie najniższym (tzw. pierwszy bieg). Jest to wynik zbliżony do szumu wentylatora w komputerze. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że o głośności okapu decyduje wiele wymienionych wcześniej czynników oraz fakt, w jakim obiegu okap pracuje – otwartym (jako wyciąg) czy zamkniętym (jako pochłaniacz).
Fot. Faber
W okapach, nie tylko sufitowych, bardzo ważny jest odpowiedni dobór urządzenia pod względem wydajności. Jak ją wyznaczyć? Najprostszą metodą jest pomnożenie powierzchni podłogi pomieszczenia (w metrach kwadratowych) przez jego wysokość. Uzyskamy wtedy kubaturę kuchni mierzoną w metrach sześciennych. Następnie wynik trzeba pomnożyć przez 6 (jeśli chcemy dobrać urządzenie pracujące w absolutnym minimum zalecanej skuteczności) lub przez 12 (gdy chcemy uzyskać maksymalną wydajność). Za optymalny, uśredniony stan wymiany powietrza w pomieszczeniu można więc przyjąć zakres od 8 do 10 razy w ciągu godziny. Założenie to odnosi się do kuchni zamkniętych. Jeśli natomiast kuchnia otwarta jest na salon lub przedpokój, wówczas trzeba uwzględnić jego powierzchnię w obliczeniach, ale tylko z założeniem, że pod uwagę bierzemy pierwszą, najbliżej sąsiadującą z kuchnią kubaturę. Warto pamiętać, że często im większa wydajność okapu, tym głośniejsza praca silnika (wentylatora). W wypadku mieszkań czy domów wielopoziomowych zbyt duża wydajność okapu może nawet powodować zakłócenia w równowadze wentylacji w całym pomieszczeniu, a w krańcowych sytuacjach np. ściągać w zimie chłód z wyższych kondygnacji.
MIELE DA 2808 Exta; FRANKE AQ Sense FCAS A90 XS
Efektywną pracę okapu pomaga zapewnić jego systematyczne czyszczenie i konserwacja. Przekonanie, że nie trzeba czyścić okapu jest złudne, ponieważ szczególnie w pomieszczeniu cząsteczki tłuszczów i oparów osiadają nie tylko na filtrach, ale również na panelu sterowania oraz obudowie okapu.
Okapy sufitowe są niemal niewidoczne, co jest niewątpliwą zaletą dla tych, którzy cenią sobie minimalizm. Jednak ze względu na miejsce instalacji bardzo istotne jest ich komfortowe czyszczenie. Dlatego też producenci zadbali o to, żeby ten aspekt nie stanowił dla użytkownika problemu. Większość paneli dekoracyjnych można łatwo zdejmować i czyścić, a niektóre nawet myć w zmywarce. Do czyszczenia elementów okapów sufitowych ze stali nierdzewnej należy używać wilgotnej szmatki i obojętnych środków myjących lub specjalnych środków przeznaczonych do tego celu, natomiast elementy szklane powinno się czyścić środkami do mycia okien i szkła. Należy zaznaczyć, że środki dezynfekujące, które zawierają wybielacze (podchloryn sodowy), mogą spowodować uszkodzenia powierzchni ze stali nierdzewnej, jeśli ich stężenie jest zbyt duże lub zbyt długo mają z nią kontakt. Również sól i inne środki czyszczące wzbogacone chlorkami mogą spowodować uszkodzenia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, przed użyciem soli należy je wcześniej rozpuścić i ograniczyć czas ich oddziaływania do minimum.
Zawieszony wysoko model sufitowy można wygodnie obsługiwać z wykorzystaniem pilota zdalnego sterowania, który często znajduje się w zestawie z urządzeniem, a także przy użyciu komunikacji bezprzewodowej typu Bluetooth lub Wi-Fi.
Stal nierdzewna, powierzchnia lakierowana oraz aluminium i tworzywo sztuczne – tego typu powierzchnie najczęściej mają obudowa okapu wraz z korpusem. Elementy te myje się dosyć łatwo, ponieważ wystarczy nanieść cienką warstwę odpowiedniego środka i delikatną ściereczką rozprowadzić go po całej powierzchni. Kolistymi ruchami należy wmasować specyfik w elementy, aby domyć wszelkie zabrudzenia. Jeśli zabrudzenie lub plama są trudne do usunięcia, należy docisnąć ściereczkę lub po prostu zastosować specjalny rozpuszczalnik do plam z tłuszczów lub trudno zmywalnych zabrudzeń. Okapy mają często szklane panele, które nadają urządzeniu elegancki wygląd. Wykończenia te można myć delikatnym detergentem, jednak mogą pojawić się smugi. By je usunąć, warto zastosować płyn do szyb, który doda elementom połysku. Myjąc panel sterowania należy zachować dużą ostrożność, ponieważ woda, która mogła dostać się pod panel (np. przez szczeliny przy otworach przycisków), mogłaby uszkodzić urządzenie. Dlatego też nie zaleca się mycia tego elementu gąbką nasączoną wodą.
Fot. Gaggenau
Większość z nas, wybierając nowy okap do kuchni, zwykle mierzy na początku przestrzeń przeznaczoną na jego montaż. Potem patrzymy na kształt, bryłę i kolor urządzenia. Oczywiście, wygląd okapu to rzecz ważna, ale pamiętajmy: okap należy wybrać przede wszystkim technicznym rozsądkiem, a nie sercem estetyki.
Różnorodność dzisiejszych konstrukcji i duże możliwości montażu pozwalają na wybór odpowiedniego okapu do każdej, nawet najbardziej wyszukanej kuchni. Trzeba pamiętać, że wentylacja tego właśnie pomieszczeniu to rzecz bardzo istotna, tym bardziej, kiedy przebywa się w nim często i dużo gotuje czy smaży. Warto wiedzieć, że sprawny okap usuwa z pomieszczania ponad 90 proc. aktywnych cząstek soli i cukru, a także tłuszczów i alergenów – w tym także pyłów i roztoczy. W praktyce okap dba nie tylko o nasze zdrowie, ale i stan naszych mebli i innych sprzętów gospodarstwa domowego. Dlatego tak ważne są jakościowe i techniczne aspekty działania okapu. Skutecznie zadbają o to tylko najlepsze modele i marki i tylko najlepsze i najefektywniejsze rozwiązania.
Konstrukcje sufitowe pokazują, że urządzenia te doskonale sprawdzają się również jako elegancki i praktyczny element wystroju kuchni czy aneksu kuchennego.
W ofercie sklepów czy producentów znajdziemy szereg gotowych nie tylko pojedynczych sprzętów kuchennych, ale również całych linii wzorniczych zawierających od kilku do nawet kilkunastu sprzętów gospodarstwa domowego – tak do zabudowy, jak i wolnostojących czy też drobnego AGD. To, co wybieramy jako użytkownicy, zawęża się w zasadzie do określenia gabarytów, kolorystyki i funkcjonalności. W praktyce, kompletując sprzęt, możemy korzystać z oferty niemal każdego producenta, na przykład kupując płytę jednej marki, okap drugiej, a piekarnik i lodówkę jeszcze trzeciej i czwartej. Tak wyposażona kuchnia może i będzie stylizowana, chociażby ze względu na sam jej projekt czy zastosowane w sprzęcie materiały czy kolory, jednakże spójną linią już nie będzie. Tylko „gotowe”, szyte na miarę serie dają gwarancję, że nie będzie rozbieżności stylistycznych, technicznych czy funkcjonalnych. Co więcej, zastosowanie linii pozwala bez problemów wymienić w przyszłości sprzęt na inny lub uzupełnić linię o nowe, dodatkowe funkcjonalnie urządzenia. To się nazywa gotowa oferta. Jeśli szukamy zestawu na miarę naszych potrzeb, będzie to tak zwana personalizacja, a to już zupełnie coś odrębnego!
Fot. Franke
Duży wpływ na popularyzację nowych kolorów, faktur i wzorów mają projektanci, styliści, międzynarodowe targi konsumpcyjne, choćby Ambiente, oraz konkursy, a wśród nich słynne na świecie „Red Dot” czy „iF”. Dzięki popularyzacji nowości nabieramy ochoty na posiadanie nowych rozwiązań w codziennej przestrzeni kuchennej. Coraz częściej wiąże się to z generalnym remontem, zmianą stylu wyposażenia wnętrza oraz jego kolorystyki. Urządzeń codziennego użytku, również w segmencie dużego AGD, nie kupuje się już „raz na całe życie”. Zmieniają się moda, upodobania, a style się mieszają. Na rynku znajdziemy zarówno serie nowoczesne, jak i klasyczne, w stylu etno, retro, vintage czy skandynawskim. Co więcej, producenci, wychodząc naprzeciw wciąż rosnącym oczekiwaniom klientów w zakresie personalizacji produktów, oferują również sprzęty do dowolnej aranżacji oraz dekoracji. Mimo to pewne elementy są dla linii zawsze wspólne – najczęściej mają one tę samą stylistykę, bryłę, kolory czy wstawki.
© 2024 InfoMarket