Innowacyjne i kompaktowe pralki ładowane od góry

Innowacyjne i kompaktowe

Pralki ładowane od góry w wielu gospodarstwach domowych są niezastąpionym sprzętem. Są zwykle węższe od modeli z frontowym załadunkiem, co w małych łazienkach lub wnękach, gdzie ma stać urządzenie, jest sporym atutem. (Fot. Amica)

W konstrukcji typu top loader, w porównaniu do tej ładowanej od frontu, zmienia się nie tylko sposób załadunku, ale i szerokość. Wynosi ona zwykle 40 cm (głębokość to ok. 60 cm, a wysokość 80–90 cm), co pozwala lepiej wpasować urządzenie w aranżację nawet niewielkiego wnętrza. Należy pamiętać, że otwieranie pralki do góry sprawia, że jej pokrywa przy otwarciu potrzebuje dodatkowo ok. 30–40 cm wysokości.

Kompaktowe wymiary do każdej przestrzeni

Pralki automatyczne o niestandardowo małych wymiarach wybierane są głównie do niewielkich pomieszczeń. Praktyczne urządzanie łazienki, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym starszej generacji, rządziło się szczególnymi prawami. Kuchnia nie była łączona z żadnym z pokoi, chyba że nie miała okna, ale wtedy bardziej przypominała niewielką wnękę niż wydzieloną część kuchenną. Z kolei łazienka, nierzadko również połączona z toaletą, musiała pomieścić też umywalkę i wannę, która była do niedawna standardem. Kabina prysznicowa oszczędza cenną przestrzeń w naszych łazienkach dopiero od niespełna 15 lat. Do tego niezbędnego wyposażenia dołączamy również pralkę automatyczną i może się okazać, że jedyne miejsce, gdzie możemy ją postawić, znajduje się w niewielkiej wnęce. Co w takim wypadku? Do takich właśnie miejsc przeznaczona jest kompaktowa pralka automatyczna ładowana od góry.

Innowacyjne i kompaktowe

AEG LTN7C562P;  AMICA DWA1T712DLS; CANDY CST 06LET/1-S

Szczególne cechy konstrukcyjne

W konstrukcji typu top loader, w porównaniu do tej ładowanej od frontu, zmienia się nie tylko sposób załadunku, ale i szerokość. Wynosi ona zwykle 40 cm (głębokość to ok. 60 cm, a wysokość 80 – 90 cm), co pozwala lepiej wpasować urządzenie w aranżację nawet niewielkiego wnętrza. Należy pamiętać, że otwieranie pralki do góry sprawia, że jej pokrywa przy otwarciu potrzebuje dodatkowo ok. 30 – 40 cm wysokości. To bez wątpienia determinuje usytuowanie pralki. Nie może ona zostać ustawiona np. w zabudowie meblowej czy też podblatowej. Niemniej niewielkie gabaryty w naprawdę małej łazience mogą rekompensować tę niedogodność.

Innowacyjne i kompaktowe

W modelach ładowanych od góry bardzo praktyczną funkcją jest takie ustawianie bębna, aby po zakończeniu prania był on w pozycji wyjściowej.

Dzięki temu użytkownik nie musi okręcać bębna, żeby go otworzyć. (Fot. Amica)

Pojemność pralki ładowanej od góry

Modele ładowane od góry charakteryzują się zwykle mniejszą pojemnością bębna niż standardowe konstrukcje, jednak na rynku nie brakuje pralek o dużym załadunku. Najmniej pojemne urządzenia pozwalają w jednym cyklu uprać ok. 5-kilogramowy załadunek. Wśród pralek typu top loader największy wybór jest wśród modeli o 6-kilogramowym załadunku, choć nie brakuje urządzeń, które zmieszczą nawet 8 kg ubrań. Pojemność bębna nie powinna być jednak głównym determinantem przy wyborze sprzętu. Wszystko powinno zależeć od aktualnych potrzeb użytkownika, a także liczby domowników korzystających z urządzenia.

Innowacyjne i kompaktowe

W pralkach ładowanych od góry panel sterowania z ergonomicznym i wygodnym w obsłudze pokrętłem wyboru programu umieszczony jest zwykle w tylnej części urządzenia, za drzwiami.

Nowoczesne czujniki wagi wsadu

W najbardziej zaawansowanych modelach mogą być wykorzystywane systemy kontroli wsadu. W zależności od producenta używa się do tego różnych komponentów, jednak zasada działa jest wszędzie podobna. Pralka automatycznie rozpoznaje masę np. pranej bielizny za pomocą zastosowanego pod bębnem czujnika. Dzięki niemu urządzenie automatycznie dostosowuje program prania do rzeczywistej masy, tj. ilości ubrań w pralce. System ten należy do rozwiązań proekologicznych w pralnictwie, ponieważ zapewnia oszczędność wody i energii elektrycznej.

Innowacyjne i kompaktowe

Fot. Indesit

Obroty i prędkość wirowania

Szybkość wirowania to wartość deklarowana przez producenta jako maksymalna prędkość i skuteczność odsączania wody. Wyrażana jest w obrotach na minutę. Dostępne obecnie na rynku pralki ładowane od góry w większości wykorzystują średnio 1000 – 1200 obr./min, jednak na rynku dostępne są też takie, które wirują z większą prędkością. Parametr ten ważny jest dla dalszego suszenia ubrań – im większa prędkość obrotowa, tym mniejsza wilgotność odwirowanego wsadu.

Innowacyjne i kompaktowe

Fot. Amica

Konstrukcja i cechy szczególne bębna

W pralkach ładowanych od góry bęben ma charakterystyczną konstrukcję z dwoma metalowymi skrzydłami, które otwieramy podczas załadunku i rozładunku pralki. Skrzydła zamykane są z wykorzystaniem specjalnego zatrzasku. Może on się zużywać i luzować, co może być powodem zablokowania bębna, nawet podczas rozpoczętego cyklu prania. Pod względem pojemności, nierozerwalnie związanej z gabarytami urządzenia, pralki ładowane od góry również różnią się od modeli ładowanych od frontu. Jednak biorąc pod uwagę jakość czy perforację bębna, nie ma tutaj większej różnicy. Jakie są najpopularniejsze konstrukcje bębna? W najbardziej zaawansowanych formach upodabnia się go do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Perforacja bębna, jego odpowiednie ruchy, ich kierunek i współczynnik tarcia zapewniają skuteczne dopieranie plam. Mają także bezpośredni wpływ na końcowy efekt procesu prania – w tym ostateczny komfort prasowania. Co więcej, im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin. Dobrej klasy pralka ładowana od góry w porównaniu z tą z najniższych rejestrów technicznych może zapewnić nawet dwukrotnie dłuższą trwałość ubrań.

2023-08-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket